Kadınlardan istismar affına tepki: Sokakları terk etmeyeceğiz

  • 09:01 19 Temmuz 2020
  • Güncel
İZMİR - AKP-MHP ittifakının çocuk istismarı faillerine yönelik af tasarısına karşı, TCK 103 Platformu’nun yanında yer aldıklarını ifade eden kadın aktivistler, “Çocukları AKP’nin insafına bırakmayacağız, sokakları terk etmeyeceğiz” dedi. 
 
Çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarını düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 103. maddesi ile ilgili af girişimlerine karşı 237 kadın örgütü bir araya gelerek ‘TCK 103 Çocuk İstismarı Affına Karşı Kadın Platformu’nu kurdu. Kadınlar da platforma destek vererek, yasaya karşı sokaklarda olacaklarını dile getirdi. 
 
‘Bu ülke vatandaşı olan herkesin sorunu’
 
TCK 103 Platformu’nun kuruluşunda yer alan Kadın Dayanışma Derneği İzmir Şube Başkanı Müzeyyen Alpşen, “Bu sistemin, sadece kadınlara değil ülkeye dayattığı bir politikadır. Bizim de bu konuda uyanık olmamız gerekiyor. Bu ülke vatandaşı olup yurt dışında yaşayan tüm insanların da sorunudur. Çünkü önce nabzı ölçüyorlar, tepki varsa biraz geri çekiyorlar. Başka bir gündem oluşturup yeniden çıkarıyorlar. Ama biz bu yasayı onlara çıkarttırmayacağız” diye konuştu. 
 
‘Halkın yüzde 98’i 18 yaş altı evliliğe karşı’
 
Müslüman feministlerden oluşan Havle Kadın Derneği’nin şubat ayında farklı illerde yaptığı araştırmada yüz kişiden sadece 1 kişinin 18 yaş altı evlilikleri onayladığını, 98 kişinin ise onaylamadığını hatırlatarak, “Yandaşlar diyor ya ‘halk böyle istiyor’ diye ama peki halk kim? O yüzde 1 marjinal kesim halk mı oluyor? Üstelik çocuk tecavüz edenle de evlendiriliyor. Peki, tecavüze uğrayan erkek çocuksa ne yapacaksınız? Sizin gözünüz gibi baktığınız çocuğun hayatını karartıyorlar ve birileri de sizin adınıza diyor ki ‘ya olsun karartsın gitsin, evlendirin’. Kim böyle bir şeyi kabul edebilir. İnsani olarak baktığında hangi kesimden olursa olsun geçirilmeyecek bir yasa. Gündeme dahi gelmemesi gerekiyor. Kendi zihniyetlerini bütün topluma empoze etmeye çalışıyorlar. Bu sadece kadınların sorunu değil, bu ülke sorunudur. Gelin hep beraber karşı koyun” çağrısında bulundu.
 
‘Çocukları AKP’nin insafına bırakmayacağız’
 
Kadın Savunma Ağı’ndan Emine Akbaba, AKP’nin kurulduğundan bu yana sistematik olarak çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalıştığını, yasaları Meclis’ten kimsenin haberi olmayacak şekilde geçirmeye çalıştığını dile getirerek, şunları söyledi: “2016’da gece yarısı bir yasa tasarısı getirdiler ama kadınların gece, gündüz sokakları terk etmemesi ile geri çekilmişti. AKP tam da pandemi sürecini fırsata çevirmeye çalışıyor. Çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalıştıklarında her seferinde kadınları karşılarında buldular. O nedenle bugün pandemi sürecinde af yasasını yeniden gündeme getiriyorlar. Kadınlar izin vermeyecek. Daha önce Diyanet’in açıklamalarına karşı sokakları doldurdular. Ne Diyanet’e ne de AKP iktidarının insafına çocukları teslim etmeyeceğiz.” 
 
‘Pandemi süreci fırsat bilindi’
 
Kampüs Cadıları olarak TCK 103 Platformu’nun içinde yer almak istediklerini dile getiren Arzu Sert,  2016 yılından bu yana kadına yönelik şiddetle beraber çocuklara yönelik şiddetin de arttığını ifade etti. İnfaz yasası ile birçok failin salındığını, son zamanlarda katledilen 3 kadından birinin bu faillerden biri olduğunu kaydeden Arzu, “Süleyman Soylu’nun ‘kadına yönelik şiddet azaldı’ gibi söylemlerini duyduk. Numan Kurtulmuş’un İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılacağı sözlerini duyduk. Kayyımlar, Kanal İstanbul projesi gibi hem toplumu kutuplaştıran hem de belli bir zihniyeti dayatan iktidar bu pandemi sürecini fırsat bilerek böyle bir yasa tasarısını tekrar gündeme getirdi. Ama kadınlar süreç her ne olursa olsun sokakları terk etmediler. Bu yaratmak istedikleri, kutsadıkları aile biçimlerini kurumsallaştırmak için yapılan bir şey. Üniversiteye gidecek kadınları, okumak isteyen kadınları evin içinde o yaşta hapsetmeye, prangalamaya çalışmaktalar. Son süreçte kadın hareketinin büyümesi, sokaktan geri durmaması onları rahatsız etti. Kadın aktivistlere yapılan saldırıları, Rojbin Çetin’e ve TJA aktivistlerine, Rosa Kadın Derneği’ne, Mor Dayanışma’ya saldırıların nedeni de bu. Bizler ise güçlenmeye, sokakları terk etmemeye devam edeceğiz” dedi.
 
‘Yasa suç işleme kastını arttıracak’
 
TCK 103’e göre çocuğa yönelik istismarın 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırıldığını ve 15 yaş sınırının 18 yaşta sabitlenmesi gerektiğini hatırlatan Mor Sarmaşık’tan Avukat Dilara Üzen,  çocukların evlendirilmesinin bir cinsel istismar biçimi ve çocuk hakkı ihlali olduğunun altını çizdi. AKP-MHP ittifakının gündemleştirdiği düzenlemenin Meclis’ten geçtiği takdirde potansiyel faillerin suç işleme kastını kuvvetlendireceğini ve toplumda cezasızlık politikasının oluşacağını belirten Dilara, şöyle konuştu: “Çocuklara yönelik yasa yapımlarında çocukların, bakım verenlerin ve çocuk, kadın, LGBTİQ+ örgütlerinin katılımına uygun süreçlerin işletilmesini elzem gören bir yerdeyiz. Çocukların birey olmasına yönelik sağlıklı bir ruh ve bedene sahip olmaları için yasal düzenlemeler oluşturulması ve pek tabii çocuk yaşta evliliklerin yasaklanması ve bu evliliklere caydırıcı cezai yaptırımlar uygulanması politikamızın temel taleplerindendir. Zira istismar cezasız kaldıkça daha da korkunç bir boyuta ulaşmaktadır. Tasarıya karşı sessiz kalmayacağız.”