Görsellerle meşrulaştırılan şiddet

  • 09:05 19 Temmuz 2020
  • Medya Kritik
Derya Ceylan
 
HABER MERKEZİ - Erkek şiddetini meşrulaştıran ve toplumda oluşturulmak istenen algıda önemli bir rolü olan görsellerin kullanımı bugün de kimi basın kuruluşları tarafından kullanılırken, bu durum karşısında kadın ya da çocuk yine erkek şiddeti tehlikesiyle karşı karşıya.  
 
Kadın ve çocuğa yönelik cinsel istismar, şiddet ve tecavüze ilişkin neredeyse her gün basında onlarca haber servis ediliyor. Bu haberlerde dikkat çeken en önemli nokta ise kullanılan görseller. Bu görsellerin toplum üzerinde yarattığı algıya dikkat çekmek istiyoruz. 
 
Son yıllarda kısmen de olsa görsel kullanımında bir düzelme yaşansa da hala bir çok basın kuruluşu, bu tarz görselleri kullanmayı sürdürüyor. Örneğin kadına yönelik şiddet haberinde kullanılan bir görselde, erkeğin eli yumruk halinde ve kadın ise bir köşede savunmasız bir şekilde duruyor. Bu tarz görsellerle servis edilen haberlerde şiddet, "erkeğin gücü" şeklinde lanse edilerek, katlanarak artıyor. Buna bir örnek verecek olursak, Milliyet'in haber sitesinde 3 Mart tarihinde yayınlanan “Kadın cinayetleri son iki ayda yüzde 32 oranında düştü” başlıklı haberle birlikte verilen görsel. Erkek şiddetini görünür kılan görselin yer verildiği bir diğer haber ise Sabah’ın internet sayfasında 21 Nisan'da yayınlanan “Bakan Selçuk açıkladı: ‘Kadına Yönelik Şiddet Veri Paylaşım Protokolü’ imzalandı” başlıklı haberdir. 
 
Cinsel istismar haberlerinde de yine benzer bir durum söz konusu. Buna örnek olarak ise Hürriyet’in internet sitesinde 20 Ağustos 2019 tarihinde yayınlanan “72 yaşındaki adam 8 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar iddiasıyla tutuklandı” başlıklı haberi verebiliriz. Bu haberde de yine faili değil, çocuğu hedef gösteren bir görsel kullanılıyor. Bu tarz görseller, çocuğu suçluymuş gibi düşündürürken, aynı zamanda toplumda da böyle bir algının oluşmasına neden oluyor. 
 
Bir yandan faile dikkat çekerken, diğer yandan kadın ya da çocuğun istismara, tecavüze ya da şiddete maruz bırakılmasına ilişkin, “suçlu” algısı yaratan görselleri paylaşarak haberleri servis etmek, bir nevi faili aklamak ve ikinci plana itmek anlamına geliyor. 
 
Bunun gibi daha birçok örneği bulunan görseller ile taciz ve tecavüz, şiddet ve benzeri olaylarda kadına ya da çocuğa dikkat çekmek yerine faile ve yaptığı eyleme dikkat çeken görseller tercih edilerek toplumda yaratılmak istenen algının önüne geçilebilir.