‘Düş yolcularının hayallerine sahip çıkalım’

  • 09:06 19 Temmuz 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Suruç Katliamı’nın 5’inci yılında birçok etkinlik gerçekleştirilirken, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, “Düş yolcularının hayallerine sahip çıkalım” diyerek yarınki anmaya katılım çağrısı yaptı. 
 
Kobanêli çocuklara oyuncak götürmek amacıyla yola çıkan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı’nın üzerinden 5 yıl geçti. 20 Temmuz 2015’te Urfa’nın Suruç ilçesinde Amara Kültür Merkezi önünde düzenlenen basın açıklamasına DAİŞ tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında yaşamını yitiren 33 kişi, her yıl Suruç’ta ve Türkiye’nin farklı kentlerinde mezarları başında anılıyor. 
 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran gençlerin hayallerine sahip çıkma çağrısı yaptı.
 
‘Gençlik örgütü ile ortak çalışma yürütüyoruz’
 
5’inci yılında yine “Suruç’a adalet” çağrısı yaptıklarını belirten Beycan, “Halklarımızın adalet talebi ile buluşmak için kitle çalışması yaptık. Çünkü ‘Düş yolcuları’ gençlik yapılanması olarak yola çıktı. Fakat gençlerimizin içinde Cemil yoldaş gibi 60 yaşına gelmiş hala yüreği çok genç olan arkadaşlarımız da vardı. ESP, SGDF, ÖGK ve Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) olarak ortak çalışma yürütüyoruz” dedi. 
 
‘Suruç için üret’
 
Beycan, halklara, işçi, emekçi sınıfına gittiklerini söyleyerek, ziyaretlerini “adalet” talebi ile birleştirdiklerini dile getirdi. Suruç dosyası ile ilgili bilgilendirme de yaptıklarını kaydeden Beycan, “Aynı zamanda yaşamını yitiren yoldaşlarımız için lokma dağıtımları yaparak, cemevleri ve inanç merkezlerimizde, kentlerimizde mezar anmalarına katıldık. Bizim için en önemli diğer çalışma ise ‘Suruç için üret’ çalışmasıdır. Onların ideallerini, mücadelelerini, niçin yola çıktıklarını milyonlara duyurmak için şiirlerle, şarkılarla, türkülerle ve görsel sanatla anlatmak isteyen herkese bu alanı açmak için ortaya çıktık. Aynı zamanda profesyonel sanatçı dostlarımızdan da onların sevdiği şarkıları ve türküleri seslendirmelerini bekliyoruz. Buna bir ilgi de var. Bu işin merkezinde tabi ki Bilim Eğitim Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) var. Biz de burada yani Kürdistan’da üretimlerde bulunmaya çalışıyoruz. Bu yönlü çağrı ve görüşmeler yapıyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Amed ve Dersim’de açıklamalar olacak’
 
Katliamın olduğu gün ve saatte katledilenlerin mezarı başında anmalar yapılacağına dikkat çeken Beycan, “Yoldaşlarımızın mezar başında olacağız. Akşam da demokratik kitle örgütleri başta HDP olmak üzere ortak eylemlikler yapacağız. Amed’de ve Dersim’de gençlik örgütlerinin de yer aldığı bir açıklama olacak. Türkiye cephesinde yine anmalar ve açıklamalar olacak” bilgisini verdi.  
 
‘Mücadele edenleri unutmadığımızı göstereceğiz’
 
Suruç’ta HDP Urfa İl Örgütü ile beraber süreci yürüttüklerini de aktaran Beycan, “Demokratik kitle örgütleri, sendikalar, partiler, inanç merkezleri temsilcileri ve şehit aileleri ile Suruç’ta buluşup onları unutmadığımızı ifade etmiş olacağız. Onları ve onlar gibi mücadele edenleri unutmadığımızı göstereceğiz” diyerek anmaya katılma çağrısında bulundu.