Sebahat Tuncel hakkında yeni iddianame

  • 09:19 19 Temmuz 2020
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, DBP önceki dönem Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında, “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla iddianame hazırlayarak, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istedi.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında, “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede Sebahat’in 2016 yılında DBP Bağlar ilçe binası önünde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı hakkında verilen gözaltı kararını protesto amacıyla, “Tayyip Erdoğan tam bir kadın düşmanıdır. AKP ve Tayyip Erdoğan tam bir Kürt düşmanıdır..." şeklinde yaptığı konuşma gerekçe gösterilerek, bunun "Cumhurbaşkanına hakaret" suçu oluşturduğu öne sürüldü. 
 
‘Siyasi rakip olarak görüp politik eleştiri yaptım’
 
İddianamede Sebahat Tuncel’in 2 Kasım 2018 tarihinde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) kullanılarak avukatı huzurunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Basın ve Bilişim Suçları Soruşturma Bürosunda alınan ifadesine yer verildi. Sebahat, suça konu olan metnin bir bütünen ele alınması talebinde bulundu. 
 
Sebahat, söz konusu ifadesinde kendisinin DBP Eş Genel Başkanı ve bir siyasi lider olarak bu konuşmayı yaptığını, yaptığı konuşma içeriğinde iktidara ve yapılan yanlış uygulamalara yönelik olarak eleştiriler yaptığını kaydetti. Konuşmanın bir bütün olarak ele alındığında siyasi parti lideri olarak eleştiri hakkını kullandığını ve politik ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Sebahat, siyasi rakip olarak gördüğü kişiye yönelik olarak politik eleştirilerde bulunabileceğini, söz konusu konuşmanın bir bütün olarak ele alınması halinde kişiye yönelik hakaret kastının olmadığını, bunun mevcut iktidara yönelik eleştiri kapsamında olduğunu, açıklamanın soruşturma konusu yapılmasının düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün özellikle siyaset yapma özgürlüğünün engellenmesi olduğunu, yaptığı açıklamada bir suç görmediğini ve bundan dolayı üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini beyan etti. 
 
‘İfade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeli’
 
İddianamede Sebahat’in avukatı Şivan Cemil Özer’in savunmasına da yer verildi. Avukat, sözlerin siyasi iktidar liderinin yapmış olduğu yanlış uygulamalara yönelik siyasi eleştiri olduğunu, konuşmaların tamamının müvekkilinin bir siyasi lider olması ve politik ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. 
 
1 yıldan 4 yıla kadar ceza talep edildi
 
Savcı iddianamede, Sebahat’in yaptığı konuşmanın “Cumhurbaşkanına hakaret” suçu olduğunu belirterek, hakkında 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası talebinde bulundu.