TJA: Kadın özgürlük hareketi ilkesel duruşundan vazgeçmeyecek

  • 13:23 19 Temmuz 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - HDP'li Muş ve Mardin milletvekillerinin kadınlara yönelik şiddet ve tecavüz olaylarına ilişkin açıklama yapan TJA, kadın özgürlük hareketinin ilkesel duruşunda vazgeçmeyeceğini vurgulayarak, "Nereden veya kimden gelirse gelsin karşısındayız" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin ve Muş milletvekillerinin kadınlara dönük şiddet ve tecavüz olaylarına ilişkin yazılı açıklama yapan Tevgera Jinên Azad (TJA), erkek egemen zihniyetin sistematik saldırıları karşısında binlerce yıldır örgütlü direniş çizgisini güçlendiren, büyüten ve adım adım özgür, eşit bir yaşamı inşa eden kadınlara yönelik sindirme, yıldırma politikalarının her dönem izlendiğini vurguladı.
 
'Kadın mücadelesi büyüyor'
 
Kadınların yükselttiği binlerce yıllık direnişi ile yaşamın birçok alanında var olan kadınlara yönelik metalaştırma, hiçleştirme politikalarının AKP-MHP tarafından bugün daha da derinleştirildiğine işaret edilen TJA açıklamasında, tüm bu baskı politikalarına karşı kadınların yükselen itirazının, dayanışmasının ve örgütlü mücadelesinin giderek büyüdüğünün altı çizildi.
 
'Devletin tüm mekanizmalar kadın ve toplum karşıtı'
 
“Çözüm üretmek bir yana, siyaset kurumlarının mevcut haliyle bir sorun haline dönüştürüldüğü” kaydedilen açıklamada, “Devletin tüm mekanizmalarının kadın ve toplum karşıtı durumu gittikçe derinleşirken çözüm olması gereken siyaset verili durumda varlık gerekçelerinden çoktan düşmüş durumdadır. Bunda belirleyici temel faktör demokrasi, kadın ve toplum özgürlüğünü esas alan siyaset yapma tarzına bir türlü girmemeleri kadar toplumun özgürlükçü ve değişime açık dinamikleri olan kadın özgürlüğünden yana mücadele yürüten dinamiklerin siyasette etkin olma ve değiştirme iradelerinin yeterince yansımaması ile ilgilidir" denildi.
 
‘Kadın özgürlük hareketi ilkesel duruşundan vazgeçmeyecek’
 
Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:
 
"Kadın kazanımları bu güçlerin eliyle sürekli geriye çekilmeye çalışılmaktadır. Saldırılar ister karşısında mücadele ettiğimiz güçler tarafından gelsin ister birlikte mücadele ettiğimiz yapılardaki erkekler içinden gelsin nereden gelirse gelsin kadın özgürlük hareketi ilkesel duruşundan vazgeçmediğini sürekli ortaya koymuştur. Son olarak HDP vekil grubundan Muş ve Mardin'in erkek vekilleri üzerinden açığa çıkan kadına dönük saldırılar kadın özgürlük mücadelemiz açısından kesinlikle kabul edilemezdir. Kaldı ki HDP’nin ilke ve programına karşıt durum olduğu açıktır. HDP Kadın Meclisi’nin daha ilk günden kadın ilkelerine yakışır tavrı aylardır geliştirdikleri 'Kadın Mücadelesi Her Yerde' çıkışına yakışır bir tutumdur. Ortaya konulan duruş kadın hareketi olarak bizi bir nebze rahatlatmıştır. İnanıyoruz Ki orada kadın ilkeleri ile siyaset iddiasında olan kadın arkadaşlarımızın parti içinde açığa çıkan bu vb. saldırılar karşısında sonuç alıcı tutumlar sergileyeceklerdir. Çünkü aylardır geliştirdikleri ve dikkat çekici olan 'Kadın Mücadelesi Her Yerde' kampanyasının bir amacı da budur. Nereden gelirse gelsin kadına dönük saldırılara karşı kadın mücadelesini güçlendirmek kadın örgütlü gücünün ortak tutumudur.
 
Sen de ayağa kalk
 
Bu durumlar, diğer yandan AKP-MHP Faşist bloğunun kadına ve çocuklara ve topluma dönük tecavüz ve soykırım siyasetinin üstünü örtmenin çirkin saldırılarına dönüştürülmektedir. Çirkini çirkinlikle gericiliği gericilikle ve kadına dönük soykırım operasyonları ile kadına dönük katliam ve tecavüzü meşru kılmanın gerekçesi haline getiremez ve aklayamazsınız. Kendini aklamaya çalışan saray iktidarı bilmelidir ki; kadın katliamcılarına, istismar, taciz ve tecavüz suçu faillerine karşı uygulanan cezasızlık ve aklama politikaları yürütenler, kadının örgütlü gücüne yönelik karalama kampanyaları ile kendini temize çıkaramayacaktır. İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırarak, infaz yasası ile katilleri, taciz ve tecavüz faillerini tahliye edenleri çok iyi tanıyor ve biliyoruz. Kadın özgürlüğü için yola çıkanlar olarak diyoruz ki; kadına dönük tüm bu saldırılar karşısında esas çözüm daha fazla kadın örgütlü mücadelesi daha fazla kadın özgürlükçü demokratik siyaseti yaratmaktır. Kadın mücadelesi her yerde, değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk."