Halklardan Rojava Devrimi’nin yıldönümü için görkemli kutlamalar

  • 08:37 20 Temmuz 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Halklar Rojava Devrimi’nin yıldönümü için alanlara çıkarak kutlamalar yaptı. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinde halklar, 19 Temmuz Devrimi’nin 8’inci yıldönümünü alanlara çıkarak coşkuyla kutladı. Kitlesel geçen kutlamalarda mücadele ve direniş sözü ile halklar arasında birlik ve beraberlik mesajları verildi.  
 
Şehba
 
Şehba’nın Ehdas ilçesindeki Serdem Kampı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi, “19 Temmuz Ruhuyla Faşizmi Yenelim, Efrîn’i Özgürleştirelim, Demokratik Özerk Yönetimi Güçlendirelim” şiarıyla devrimin yıldönümünü, yürüyüşle kutladı.
Kamp meydanında mitinge dönüşen yürüyüşte konuşan Efrîn Özerk Yönetimi üyesi Ehmed Hemdo, devrimin yıldönümünü başta PKK Lideri Abdullah Öcalan olmak üzere, Kuzey ve Doğu Suriye halklarına ve Efrînlilere kutlu olmasını diledi.
 
Kongreya Star üyesi Fatima Silêman da konuşmasında devrimle geçen 8 yılda kadınların ve halkların büyük kazanımlar elde ettiğini kaydederek, “Türk devleti bu kazanımlarımızı yok etmek istiyor. Biz de Efrîn ve işgal edilen tüm bölgeleri kurtarıncaya kadar direnişe devam edeceğiz” dedi.
 
PYD Yürütme Kurulu üyesi Hediye Yûsif da mitingde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Şehit Xebat ve Şehit Gulê Selmo şahsında devrim ateşini yakan tüm şehitlerimizi ve özgürlük şehitlerini anıyor, devrimin yıldönümünü kutluyoruz. 19 Temmuz Devrimi, binlerce mücadelecinin öncülük ettiği onlarca yıllık emek ve direnişin, ürünü ve kazanımıdır. Düşman şehitlerimizin kanıyla gerçekleşen bu devrimi bertaraf etmek istiyor ve bu yüzden bölgelerimize saldırıyor. Devrimin bu yıldönümünde mesajımız şudur; Kürt, Arap, Süryani ve Rojava’nın tüm halkları işgali yenecek, işgal altındaki bölgeleri kurtaracaktır.”
Mitingin ardından, Efrîn Kültür Sanat Merkezi ve Kevnana Zêrîn Kültür Merkezi’ne bağlı sanat grupları sahne alarak kutlama programına geçildi.
 
Eyn Îsa
 
Girê Spî ve Eyn Îsa meclisleri tarafından 19 Temmuz Devrimi’nin 8’inci yıl dönümü için El Mesakin Stadyumu’nda kutlama düzenlendi. Kutlamaya Eyn Îsa ve Girê Spîli yüzlerce kişi katıldı.
Saygı duruşuyla başlayan kutlamada, Girê Spî Meclisi adına Hêvîn İsmail, Şehit Aileleri Meclisi adına Vahit El Abdullah ve Girê Spî Askeri Meclisi adına Riyad Helef konuşma yaptı.
Konuşmacılar, halkların 19 Temmuz Devrimi’nin yıl dönümünü kutlayarak, devrimin DAİŞ çetelerinden halkların kurtulmasına, Özerk Yönetim’in kurulmasına, Kuzey ve Doğu Suriye halklarının büyük kazanımlar elde etmesine vesile olduğunu belirtti. 
 
Kutlama şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.
 
Tebqa
 
Tebqa Sivil Yönetimi, Kültür ve Sanat Merkezi’nin de koordinesiyle 19 Temmuz Rojava Devrimi’nin yıl dönümü için kutlama yaptı. Kutlamaya çok sayıda kişi ve siyasi temsilci de katıldı. Saygı duruşu ile başlayan kutlamalarda Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eş Başkan Yardımcısı Emîna Osê konuştu.
 
Suriye halklarının özgürlük ve toplumsal adalet talebiyle devrimi gerçekleştirdiğini belirten Emîna, Suriye hükümetinin taleplere kulaklarını tıkadığını ifade etti. Hükümetin katı siyaseti nedeniyle Suriye halklarının büyük acılar yaşadığına işaret eden Emîna, Kobanê’de devrimin ilk kıvılcımlarının göründüğünü belirtti. Devrimin neticesinde kurulan Özerk Yönetim’in halkların acılarına son verdiğini dile getiren Emîna, akan kanın durması için Özerk Yönetim’in çalışmaya devam ettiğini vurguladı.
Konuşmaların ardından tiyatro gösterimi yapıldı.
Kutlama halaylarla son buldu.
 
Dirbêsiyê
 
Dirbêsiyê Meclisi, Kültür ve Sanat Merkezi’nin koordinesiyle, garajında gerçekleştirilen kutlamaya çok sayıda kişi katıldı. Kutlamanın yapıldığı alana “19 Temmuz Ruhuyla Demokratik Suriye’yi İnşa Edeceğiz” yazılı pankart asıldı.
 
Hesekê Kanton Meclisi Eşbaşkanı Semer Abdullah, Kürt Ulusal Birliği Partileri adına Ferhad Têlo ve Şehit Aileleri Meclisi Üyesi Mihemed Nebî Koti kutlamada konuşma yaptı. Konuşmacılar, aradan geçen 8 yılda halkların elde ettiği kazanımlara değindi.
Konuşmaların ardından etkinlik, Botan ve Nupelda gruplarının sahne almasıyla devam etti.
 
Dêrik
 
Dêrik’teki, Şehit Bawer Gençlik Merkezi’nde bir araya gelen yüzlerce kişi, “19 Temmuz Devrim Ruhuyla Demokratik Suriye’yi İnşa Edelim” sloganıyla kutlama gerçekleştirdi. Saygı duruşunun ardından Şehit Aileleri Meclisi adına konuşan Heqî Dêrik, Rojava Devrimi’nin yıl dönümü kutlayarak, “Önder Öcalan’ın Demokratik Ulus felsefesi sayesinde Kuzey ve Doğu Suriye halkları ortak bir yaşamı inşa ederek, halkların kardeşliğiyle barış içinde yaşamaya başladı” dedi.
 
Özerk Yönetim adına konuşan Perwîn Yûsif da halkların 19 Temmuz Devrimi'ni kutlayarak, devrimle Kuzey ve Doğu Suriye'deki tüm halkların haklarını güvence altına alan Demokratik Ulus sisteminin temelinin atıldığını belirtti. Perwîn, mücadelenin yükseltilmesini ve bedel ödeyerek yarattıkları devrimin korunması çağrısında da bulundu.
 
Konuşmaların ardından Koçerat Müzik Grubu, Dêrik Govend Grubu, sanatçı Sîpan Xelet ve Cûdî Müzik Grubu sahne aldı.
Kutlama şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.
 
Kobanê
 
Kobanê’deki yıldönümü kutlamalarına Reqa, Tebqa, Minbic, Sırin ve Eyn İsalı yurttaşlar da katıldı.
Kent merkezindeki Fırat Salonu’nda düzenlenen etkinliğin ilk konuşmasını Fırat Bölgesi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Mihemed Şahin yaptı. Şahin, Kobanê’de başlayan 19 Temmuz Devrimi, bugün Ortadoğu halklarının devrimi olmuştur” dedi.
Kongreya Star Koordinasyonu üyesi Elmaz Romî de konuşmasında, 19 Temmuz Devrimi’nin Baas rejiminin politikalarına maruz kalan halklar arasında ortak yaşamı ördüğünü söyledi.
 
Ardından hazırlanan 19 Temmuz Devrimi konulu sinevizyonun gösterimi yapıldı.
 
Gösterimin ardından kutlama, kültür sanat gruplarının sahne alması ve halaylarla devam etti.
 
Hesekê
 
Hesekê kentindeki kutlama alanına Abdullah Öcalan ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin posterleri ile QSD, YPG, YPJ bayrakları asıldı.
 
Saygı duruşuyla başlayan kutlamada Cizre Bölgesi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Talat Yûnis, PYD Eş Başkanlık Komitesi üyesi Foza Yûsif, Hesekê Şehit Aileleri Meclisi adına Zehra Serêkaniyê, Kürt Ulusal Birliği Partileri Merkez Komite Üyesi Ezîz Ehmo konuştu.
 
Konuşmalarda halkların 19 Temmuz Devrimi kutlanarak, direnişle devrimin ve kazanımlarının elde edildiğine dikkat çekildi.
 
Ardından Şengal Folklor Grubu ve Habur Kültür Sanat Merkezi’ne bağlı Tolhildan Müzik Grubu sahne aldı ve şarkılar eşliğinde halaylar çekildi.
 
Til Berak
 
Qamişlo’nun Til Berak ilçesindeki kutlamaların adresi ise Hol Askeri Meclisi’nin ilçedeki merkezi oldu. Törende konuşma yapan Hol Halk Meclisi üyesi Abdulselam El Hesani, devrimin yıldönümünü kutladı.
 
Konuşmanın ardından Şehit Dilbirin Folklor Grubu ve Şehit Arîn Mîrkan Müzik Grubu sahne aldı.
 
Kutlama halaylarla sona erdi.
 
Qamişlo
 
Qamişlo Meclisi tarafından Heysema Kiço Standı’nda düzenlenen kutlamaya da sivil toplum örgütleri, Kongreya Star, Özerk Yönetim, siyasi parti ve yüzlerce kişi katıldı. “19 Temmuz Devrim ruhuyla demokratik Suriye’yi inşa edelim” şiarıyla düzenlenen kutlamada konuşan Şehit Aileleri Meclisi üyesi Ali Ömer, devrim için mücadelede yaşamını yitirenleri anarak, aynı yolda yürüyeceklerinin sözünü verdi.
 
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Berivan Xalid de konuşmasında Rojava Devrimi’nin yıldönümünün halklar için kutlu olmasını dileyerek, “Rojava Devrimi halkların sömürgeci devletlerin zulmünden, vahşetinden ve baskısından kurtuluş gündür. Bu yüzden bu günü esas alarak mücadelemize devam edeceğiz” dedi.
 
Kürt Ulusal Birlik Partileri adına konuşan Enwer Mislim ise 19 Temmuz Devrimi’nin amacının hiçbir zaman unutulmaması gerektiğinin altını çizerek, “Halkların kardeşliği çizgisinde yürümeye devam etmeli ve Demokratik Ulus’u inşa etmeliyiz” dedi.
 
Konuşmaların ardından kutlama, Stêra Zêrîn Müzik Grubu ve Şehîd Welat Grubu’nun sahne almasıyla son buldu.
 
Heleb 
 
Haleb’in Şêxmeqsûd ve Eşrefiyê mahalleleri halkı tarafından Bino köyünde yapılan kutlamada, PYD Eş Başkanı Ayşe Hiso ve Kongreya Star üyesi Nehla Mustafa konuştu.
 
Konuşmalarda 19 Temmuz Devrimi’nin yıldönümünün başta Abdullah Öcalan olmak üzere tüm ailelere ve savaşçılara kutlu olması dilendi.
 
Konuşmaların ardından Cemil Horo Kültür Sanat Merkezi’ne bağlı gruplar sahne aldı.
 
Kutlama, sanatçı Yasmin Koşan’ın seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.
 
Şedadê
 
Hesekê’nin Şedade ilçesindeki kutlamalara çok sayıda yurttaş ve sivil kurumların temsilcileri katıldı. Etkinlikte Kürdistan Cumhuriyet Partisi adına konuşma yapan Abdulhani Hüseyin, 19 Temmuz Devrimi ile bölgede özgürlük, onur ve halkların haklarını korumak adına tarihi adımların atıldığını söyledi.
 
Özerk Yönetim adına konuşan Zeynep Saroxan da devrimin yıldönümünün tüm halklara kutlu olmasını dileyerek, halkların devrim mücadelesinde büyük kazanımlar edindiğini belirtti.
 
Şedadê Askeri Meclisi komutanlarından Evda El Hüseyin de Kobanê’de başlayan 19 Temmuz Devrimi’nin, işgal altındaki tüm bölgeleri özgürleştirme mücadelesiyle sürdüğünü ifade etti.
 
Konuşmaların ardından kültür sanat grupları sahne aldı.
 
Amûdê
 
Qamişlo’nun Amûdê ilçesinde Suriye Devrimci Gençlik Hareketi tarafından düzenlenen kutlama saygı duruşuyla başladı. Kutlamada Kürt Ulusal Birlik Partileri adına konuşan Cizre İçişleri Komitesi Eşbaşkanı Telal Mihemed, bedel ödeyerek devrimi gerçekleştirdiklerini belirterek, Rojava Devrimi’nin yıldönümünü kutladı.
 
Konuşmalarından ardından Agirê Grubu’nun seslendirdiği şarkılar eşliğinde halaylar çekildi