Erkek şiddetine karşı kadınların çözümü: Örgütlenmek

  • 09:01 20 Temmuz 2020
  • Güncel
DERSİM - Şırnak ve Batman başta olmak üzere artan çocuk ve kadın istismarına tepki gösteren Dersimli kadınlar, “Taciz, tecavüz olayları ile kadın katliamlarının tek sorumlusu ülkeyi yöneten iktidar partisidir. İnsanların birbirine kenetlenmesi, örgütlenmesi gerekiyor. Ne kadar güçlü bir toplum geliştirirsek o kadar caydırıcı olur” dedi.
 
İktidarın yürüttüğü cezasızlık politikaları sonucunda kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve katliam her geçen gün artıyor. Cezasızlığın sonucunda Şırnak, Batman ve Ağrı’da aralarında uzman çavuşların bulunduğu faillerin cinsel istismar ve tecavüz vakaları gündeme gelmişti. Ancak Şırnak’taki cinsel istismar faili uzman çavuş Aslan A. ile Ağrı’daki cinsel istismar faili Nizamettin Şahin tutuklanırken, Batman’daki tecavüz faili M.O. ile Şırnak İdil’deki cinsel istismar faili serbest bırakıldı. Faillerin korunmasının yanında, birçok kentte tecavüze ve cinsel istismara karşı gerçekleştirilen eylemler ise ya polisler tarafından engellendi ya da saldırıda bulunuldu. Polisin eyleme saldırdığı kentlerden biri de Dersim. Konuya ilişkin konuşan Dersimli kadınlar, tecavüz ve cinsel istismar vakalarına tepki göstererek,  sorumlusunun iktidar olduğunu ifade etti.
 
‘Kadın katliamları ve çocuk istismarı politiktir’
 
Fatma Şen: Uzun süredir devam eden taciz ve tecavüz vakaları son süreçte ciddi bir artış gösterdi. 6 aylık bebeğin tecavüze maruz kaldığı bir ülkede yaşıyoruz. Kadın ve çocuklara yönelik taciz, tecavüz ve katliamlar sistematik bir şekilde devam ediyor. Kadın katliamlarına, çocuk ve kadın istismarına yönelik herhangi bir cezai yaptırımın olmaması ve var olan cezaların da kaldırılması bu tür durumların artmasına sebep oluyor. Kadın katliamları ve çocuk istismarı politiktir ve AKP iktidarıyla birlikte yaygınlaşmış durumdadır. Şırnak’ta yaşanan olay da bunun bir parçasıdır. Nazımiye ve Muşlu kadınlara yönelik gerçekleşen hakaretler de bu olayın bir parçasıdır. Ülkede yaşanan taciz, tecavüz olayları ile kadın katliamlarının tek sorumlusu ülkeyi yöneten iktidar partisidir. İstismara tepki gösteren her kadın faşizan bir şekilde gözaltına alınıp tutuklandı. Kadınlar susmamalı, tepkilerini açığa çıkarmalı ve örgütlenmelidir. Eskiye oranla kadına yönelik ciddi bir baskı var. AKP iktidarı, yarattığı baskı iklimi ile toplumu sindirmeye çalışıyor. Sadece kadınlar değil tüm toplum buna ses çıkarmalı, hatta uluslararası güçlerin de bu duruma müdahale etmesi gerekir. Türkiye kadın kasabına dönüşmüş bir ülke. Her gün ya bir kadının katledildiğini ya da bir çocuğun istismar edildiğini görüyoruz. Artık bunlara ‘dur’ demek lazım. Türkiye’de insan hakları, demokrasi, hukuk işlevsiz kalmış durumda.
 
‘Asıl sorun yönetenlerde’
 
Güldane Bozyiğit: Bir kadın ve bir anne olarak yaşanan olaylar karşısında büyük bir acı duyuyorum. Bir çocuğun bağırmak isteyip de bağıramaması çok büyük bir acı. Bunu yapanlarda vicdan yok. Ben bunlara konulacak bir isim bulamıyorum. Bu insanların bu coğrafyada, dünyada yaşamasını istemiyorum. Asıl sorun bizi yönetenlerde, yönetenlerin zihniyetinde. Neyin hesabı, kitabı yapılıyor bilmiyorum ama olan bizim çocuklarımıza oluyor. Bu zihniyetten bir an önce kurtulmak gerekiyor. İnsanların birbirine kenetlenmesi, örgütlenmesi ve çoğunluk olarak hareket etmesi gerekiyor. Ne kadar çoğunluk yaratabilirsek, güçlü bir toplum geliştirirsek o kadar caydırıcı olur. Her şey başkaldırmakla başlıyor. Tüm gövdeni siper ederek ayaklanacaksın. Düzen değişmeli. Eğer sessiz kalmaya devam edersek bu vakalar artacak.
 
‘Korkmuyorum’
 
Özlem Sarıçiçek: Ülkede taciz ve tecavüz vakaları artarken, kadın derneklerinin daha aktif rol oynaması gerekiyor. Ben de tacize maruz kalmış biriyim ve bu durumu yargıya taşırarak tacizciden şikayetçi oldum. Yargı sürecim devam ediyor. Bir kadın olarak bu insanlardan korkmuyorum. Kadınlar üzerinde artan bir saldırı var. Kadınlar tacize ve tecavüze maruz kalıyor, katlediliyor. Devletin silahlı güçleri kadınlara ve çocuklara bunu neden yapıyor? Onların görevi kadın ve çocukları korumaktır, katletmek, taciz ve tecavüze maruz bırakmak değil. Bu nasıl bir sapık düşüncedir.
 
‘Devlet kadınları korumuyor’
 
Feridan Anhan: Tüm bu yaşanan taciz ve tecavüz olayları normal değil.  Erkek çocukları yetiştirirken pohpohlamamak ve yaptıkları hata ve yanlışları normal görmemek gerek. Taciz ve tecavüz olaylarının asker polisler tarafından yapılıyor olmasının sebebi kendilerini daha güçlü görmelerinden kaynaklıdır. Ülkede istismar failleri cezalandırılmıyor bu da yaşanan olayların artmasına sebep oluyor. 26 kişinin engelli bir çocuğa tecavüz ederek olayı “Çocuğun rızası vardı” deyip olayın kapatılmaya çalışıldığı bir ülke burası. Devlet kadınların arkasında değil, korumuyor ama analarımız arkamızda olsun.
 
‘Artış kaydetmesinin sebebi cezasızlık politikasıdır’
 
Meral Doğan: Çocuklara yönelik istismarlar, gücün güçsüz üzerinden kurmaya çalıştığı egemenliktir. Bunlar yaşam hakkının kısıtlanmasıdır. Çocuk ve kadın istismarlarının artış kaydetmesinin en önemli sebebi cezasızlık politikasıdır. Taciz ve tecavüzler eskiden beri örtbas edilmeye çalışılıyor ve kadının bunlar karşısında susması bekleniyor. Kadınlar bu durumlara sessiz kalmamalıdır.
 
‘Kadınlar birlik oluşturmalı’
 
Besê Kırmızıdağ: Toplumun birlik ve beraberlik kurarak taciz ve tecavüze karşı durması gerekiyor. Bu olayların artmasının sebebi yürütülen sistemdir. Sistem halka cevap olmuyor. Sistemin yürüttüğü cezasızlık politikasının sonucu olarak bunlar artmaya devam ediyor. Kadınların bu tür durumlar karşısında birlik oluşturması gerekiyor.