Polis engeli aşıldı: Suruç'un hesabını gençlik soracak

  • 21:46 20 Temmuz 2020
  • Güncel
İSTANBUL – Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 kişiyi anmak için Süreyya Operası önünde açıklama yapmak isteyen gençlere yönelik polis saldırısı sonucu en 20 kişi gözaltına alındı. Müvekkilleriyle görüşmeye giden iki avukat da darp edilerek gözaltına alındı. Tüm engellemelere rağmen açıklama yapan gençler, “Suruç’un hesabını gençlik soracak” dedi. 
 
Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 kişi için yapılan anma etkinlikleri devam ediyor. İstanbul Kadıköy’de Halitağa Caddesi’nde yapılan anma etkinliğinin ardından Gençlik örgütleri Süreyya Operası’nın önüne giderek açıklama yapmak istedi. Polis, Polonya Caddesi üzerinde gençlerin önünü kestikten sonra saldırdı. Saldırıya rağmen polis barikatını aşarak Süreyya Operası’na yürüyen gençlere biber gazı ve plastik mermilerle saldırıda bulunuldu. Buradaki polis saldırısında en az üç kişi darp edilerek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra polis, Süreyya Operası önünde açıklama yapılmasına izin vermedi.
 
20'den fazla kişi gözaltında
 
Polisin engellemesi üzerine gençler, Kadıköy sokaklarında “Suruç hesabını gençlik soracak”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Ara sokaklarda Rıhtım ve Moda’ya sloganlar eşliğinde yürüyen gençlere burada da polis saldırısı gerçekleştirildi. Saldırıda 20’den fazla kişi darp edilerek ve yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.
 
Tüm engellemelere rağmen yapıldı 
 
Polisin saldırısına rağmen gençler, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İstanbul 2 Nolu Şube önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. “Suruç için adalet herkes için adalet" pankartının ve katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafların taşındığı açıklamada “Unutmak affetmek yok”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Polis defol bu sokaklar bizim”, “Annelerin öfkesi katilleri boğacak” sloganları atıldı. Buradaki açıklamaya HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu, HDP Milletvekilleri Musa Piroğlu, Ayşe Sürücü ve çok sayıda kişi katıldı.
 
‘Mücadele sokakta devam edecek’
 
Gençler adına burada açıklama yapan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eşbaşkanı Alev Özkiraz, polis saldırısını kınadı. Öfkelerinin dindirilmek istendiğine dikkat çeken Alev , “Ama bizim bu öfkemizi dindiremezler. Biz de tıpkı 33 düş yolcusu gibi heybemize umudu koyduk ve düş yolcularının mücadelesini bu sokaklarda devam ettireceğiz” diye konuştu. 
 
Hesabını soracağız 
 
Ardından söz alan Öğrenci Faaliyeti’nden Betül Topkaya, ortak basın metnini okudu. Betül, beş yıldır, Suruç için adalet mücadelesi verdiklerini söyleyerek, “Adalet sokakta kazanılır, kazanacağız. Bu topraklarda kalpleri adalet için atan milyonlarız. 5 yıldır kampüslerden, sokaklara ve meydanlara adalet mücadelemizi büyütüyoruz. 33 düş yolcusunu anmak istediğimiz Suruç Katliamı’nın yıldönümlerinde karşımıza envanterlerinde baskı ve zor araçlarıyla çıkanlar karşılarında kol kola birlik, sıkılı yumruk, kararlılık ve hesap sorma bilincini buldular. Bugün, dünden farklı değil. ‘Katillerden hesabı gençlik soracak’ sözü de yalnızca bir slogan değil. Unutmayacağız ve affetmeyeceğiz. Suruç’un hesabını soracağız” diye konuştu.
 
Avukatlar da gözaltına alındı 
 
Açıklamanın ardından gençler, gözaltına alınan arkadaşlarını tutulduğu İskele Karakolu’na geçti. Ayrıca gözaltına alınan gençleri görmeyen giden avukat Ezgi Önalan ve Gökhan Soysal’ın da darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.
 
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi konuya ilişkin, “Meslektaşlarımız ve gözaltına alınan yurttaşlar sağlık kontrollerinin ardından Vatan Caddesindeki emniyet müdürlüğüne götürülecekler. Tüm meslektaşlarımızı dayanışmaya davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.