'İnsan zulme karşı halkına sığınır, biz de öyle yaptık...'

  • 09:02 21 Temmuz 2020
  • Yaşam
Şehriban Abi
 
VAN - Suriye'deki iç savaş nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda bırakılanlar, hala yaşam mücadelesi veriyor. Van'a yerleşen Suriyeliler, "Bizim zaten topraklarımız vardı. Bu ülkenin iktidarı orada bize zulmü yaşattı ama hala aynı zulmü yaşıyoruz. İnsan kendi halkına sığınır. Bu yüzden buraya geldik" diyor.
 
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verilerine göre, Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş nedeniyle milyonlarca insan topraklarını terk etmek zorunda bırakıldı, yaklaşık 600 bin insan ise savaşta yaşamını yitirdi. Yurtsuz bırakılan Suriyeliler, birçok ülkede hala hayatta kalma mücadelesi veriyor. Mültecilerin yoğun olduğu ülkelerden biri de Türkiye. İstatistiklere göre Türkiye’de yaklaşık 5 milyon kayıtlı ve kayıtsız göçmen ve mülteci var. Bunların çoğunluğunu ise Suriyeliler oluşturuyor. Savaştan kaçarak Van’a gelen çok sayıda mülteci burada insanlık dışı koşullarda yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Tuşba ilçesine bağlı Seyrantepe Mahallesi’nde bulunan konteynerlerde de birçok mülteci bulunuyor.
 
‘Hala zorluklar içinde yaşamaya çalışıyorum’
 
Halep’ten göç eden Fatma Hesen önce İstanbul’a gidiyor, orada 6 yıl kaldıktan sonra Van’a geliyor. Henüz 14 yaşında babası tarafından zorla evlendirilen Fatma’nın yaşamı zorluklarla geçiyor. “Bu yaşımda hala büyük zorluklar içinde yaşamaya çalışıyorum” diyen Fatma, DAİŞ saldırılarından sonra göç etmek zorunda kaldıklarını dile getiriyor.
 
‘Hayatları boyunca her yerde zorlanan kadınlar oluyor’
 
Türkiye’ye göç ederken üç defa yakalandıklarını ve geri çevrildiklerini aktaran Fatma, şunları ifade ediyor: “Sonunda sınıra vardık. Yolda bir Türk askeri tarafından darp edildim. Kalbimden ameliyat olmuştum ve göç sırasında zorlanmıştım. Kızım Kürtçe ‘Anneme vurma ameliyatlı’ dedi. Türkiye'de akrabalarımız vardı onların evine yerleştik, bir ev bulana kadar. Ancak kira ve elektrik giderini ödeyecek durumumuz kalmamıştı. Ondan kaynaklı konteyner kente yerleştirildik. Hayatları boyunca en çok zorlanan kadınlar oldu. Tek isteğim bir an önce savaşların durması ve topraklarımıza geri dönmek.”
 
‘Suriyeli olduğumuzu söyleyince iş verilmiyor’
 
Efrîn'den 6 yıl önce göç eden Fatma İbişe ise yaşadıkları en büyük sorunun dışlanmak olduğunu söylüyor. “Her ne kadar biz de Kürt olsak da yine de ötekileştiriliyoruz” diyen Fatma, çalışmak istediğini ancak Suriyeli olduğu öğrenilince kendisine iş verilmediğini ifade ediyor. Fatma, “Oğlum burada bir lokantada çalıştı ve günlük 50 TL vereceklerini söylemişlerdi. Gün geçtikçe azalttılar, en son vermediler zaten” sözlerine yer veriyor.
 
‘Bir işe ihtiyacımız var’
 
Bebeği de olan Fatma, ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını, para kazanabilecekleri bir işe ihtiyaçları olduğunu belirtiyor. Bunun için yardım çağrısı yapan Fatma, “Burada öyle bir muamele ediliyor ki sanki biz yokluk içinden çıkıp gelmişiz. Bizim zaten topraklarımız, zeytin ağaçlarımız, evlerimiz, işimiz ve arabalarımız vardı. Bu ülkenin iktidarı orada bize zulmü yaşattı, bu yüzden gelmek zorunda kaldık. Ama hala da aynı zulmü yaşıyoruz. İnsan kendi halkına sığınır. Bu yüzden buraya geldik” diyor.
 
Fatma, savaşın bitmesini ve bir an önce topraklarına dönmek istediklerini vurguluyor.