Katledilmek istenen Handan’dan çağrı: Sözleşme yaşatır!

  • 09:06 21 Temmuz 2020
  • Güncel
Gülistan Azak
 
İSTANBUL- İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması halinde kendisi gibi birçok kadının erkekler tarafından katledilmek isteneceğini ifade eden Handan Aşkın, hükümetin kadın düşmanı politikalarına karşı “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun uygulanacak, kadınlar eşit yaşayacak” dedi.
 
İstanbul Sözleşmesi,  bu kez de AKP-MHP iktidarının “çekilme” ya da “çekince koyma” gibi tartışmalarıyla gündemde. 2014 yılında yürürlüğe giren ve iktidarın hedef aldığı sözleşme, kadınların verdiği mücadeleye karşın kaldırılmak istenmekte. Peki, kadına yönelik şiddetin önlenmesini, faillerin cezalandırılmasını, şiddetle mücadelenin bütüncül politikalarla desteklenmesini amaçlayan sözleşme kaldırılırsa ne olur? Sadece imzalandığı 2011 yılında katledilen kadınların sayısında düşüş olan Türkiye’de hak savunucuları, sözleşmenin kaldırılması durumunda kadın katliamı bilançosunun ağırlaşacağı konusunda uyarıyor.
 
Ajansımız erkek şiddeti çetelesine göre erkekler her ay en az 20 kadını katlederken, İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılarak kaldırılmak istenmesine karşı birçok kentte protesto eylemleri gerçekleştirildi, gerçekleştiriliyor.
 
İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmak istenmesini, boşanma aşamasında olduğu Emre Aşkın’ın 2016 yılında katletme girişiminde bulunduğu ve saldırıdan sonra tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdürmek zorunda bırakılan Handan Aşkın değerlendirdi.
 
‘Tek neden kadın düşmanlığı’
 
Sözleşmenin kaldırılması halinde kendisi gibi katledilmek istenen kadınlara dönük mahkemelerde cezasızlığın artacağı uyarısında bulunan Handan, kadınların yaşam güvencesinin ortadan kalkacağını kaydetti. Handan, sözleşmenin hükümet tarafından kaldırılmak istenmesinin asıl nedeninin kadınlara hak ve desteğin çok görülmesi olduğunu belirtti. Handan, “Hükümet daha çok erkek yandaşı durumunda görülüyor. Çünkü cezaevine gönderdiği, biz kadınları yaralayan erkekler çok iyi şartlarda. Ancak biz kadınlar ya hayatı yarım kalmış bir şekilde devam ediyor ya da öldürülmüş olabiliyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasındaki tek nedenin devletin kadın düşmanı uygulamalarının devamı olarak görüyorum. Bu duruma karşı farklı bir anlam arayışı geliştiremiyorum. Benim hakkımı savunduğunu düşünen bir devletin İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmak istemesindeki tek sebebini kadın düşmanlığı olarak görebiliyorum” dedi.
 
‘Sözleşme uygulanacak, kadınlar eşit yaşayacak’
 
Hükümetin tüm ısrarlarına karşı İstanbul Sözleşmesi’nin devam edeceğini vurgulayan Handan, kazanmanın tek yolunun “birlikte mücadeleden geçtiğini” kaydetti. Handan, “Bizim özgürlük hakkımızı elimizden alamayacaklar. Ben 11 yıl şiddet görüp ne acılar çektim. Şu an ise bu durumdayım. Yine de yılmadım. Buradan tüm kadınlara sesleniyorum: Yaşadığınız taciz ve şiddetten hiçbir şekilde yılmadan verdiğiniz kararların arkasında durarak, yolunuza devam etmelisiniz. İstanbul Sözleşmesi ve kadın dayanışması yaşatır. Kadın kazanımlarımıza sahip çıkmak için birlikte mücadeleyi büyütmeliyiz. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun uygulanacak, kadınlar eşit yaşayacak” diye konuştu.
 
 İstanbul Sözleşmesi nedir?
 
Kamuoyunda “İstanbul Sözleşmesi” olarak anılan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi şiddetin Önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcılığa sahip ilk uluslararası sözleşme olma niteliğinde. İstanbul Sözleşmesi kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi, kadınların her türlü şiddetten korunması, şiddetin faillerin kovuşturulması, yargılanması ve cezalandırılmasına ilişkin hükümler içeriyor. Ayrıca Sözleşme, imzacıların gerekleri yerine getirip getirmediğini denetlemek için oluşturulan ve kadına yönelik şiddetle mücadele alanında uzman üyelerden oluşan GREVIO (Kadınlara Karşı Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Uzman Eylem Grubu) kuruluşunu, görevlerini ve işleyişini düzenliyor.