Katledilen Fatma ifadesinde tecavüze uğradığını anlatmış

  • 17:58 21 Temmuz 2020
  • Güncel
Şehriban Abi
 
MUŞ - Malazgirt ilçesine bağlı Gölağılı köyünde evli olduğu erkek tarafından katledilen Fatma Altınmakas’ın, jandarma karakolunda verdiği ifade ortaya çıktı. Fatma, evli olduğu erkeğin kardeşi Sinan Altınmakas tarafından tehdit ve sistematik tecavüze uğradığını anlattı.  
 
Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Gölağılı (Qêranlî) köyünde yaşayan Fatma Altınmakas’ın (32), evli olduğu Kazım Altınmakas tarafından katledildiği ortaya çıkmıştı. Fail Kazım Altınmakas,  “Kasten öldürme” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öte yandan Patnos’un Özdemir (Hozdemir) köyünde defnedilen Fatma’nın ailesi evli olduğu erkeğin kardeşi olan Sinan Altınmakas tarafından tecavüze maruz bırakıldığını iddia etmişti. 
 
Fatma’nın anlatımlarına rağmen fail serbest bırakılmış
 
Fatma’nın katledilmeden önce Sinan Altınmakas hakkında Konakkuran Jandarma Karakolu'na giderek yaptığı suç duyurusunun belgeleri ortaya çıktı. 13 Temmuz günü  Fatma jandarmaya, Sinan Altınmakas tarafından sistematik tecavüze uğradığını ve tehdit edildiğini anlattı. Fatma’nın anlatımlarına rağmen “Sarkıntılık yapma suretiyle cinsel saldırı” suçundan tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilen fail Sinan Altınmakas, çıkarıldığı hakimlikçe adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.   
 
Fatma ifadesinde yaşadıklarını şu şekilde anlattı: 
 
“Sinan Altınmakas isimli şahıs benim eşim Kasım Altınmakas isimli şahsın kardeşi olmaktadır. Yaklaşık 13 yıl önce eşimle evlenerek Gülbağalı köyüne gelin olarak geldim. Gelin olarak geldikten sonra yaklaşık 3 sene sonra Sinan Altınmakas isimli şahsın bana söylediğine göre 2 defa bana ilaç içirip benimle cinsel ilişkiye girmiştir. Bunu ben de hatırlamıyorum Sinan Altınmakas isimli şahıs bana kendisi söylemiştir. Bunun dışında son 3 aya kadar hatırlamıyorum. 3 aya kadar başka bir birliktelik olmamıştır. Sinan Altınmakas isimli şahıs yaklaşık 3 ay önce bana telefonla mesajlar atarak ve arayarak beni taciz etmeye başladı. Mesajlarda bana ‘benim yanıma geleceksin gelmezsen seni öldüreceğim sonra da kocanı öldüreceğim’ dedi. Başka şeyler de yazmıştı ancak şimdi aklıma gelmiyor. Telefonla beni aradığında ‘sen benim yanıma gelmezsen senin kocanı ve çocuklarını öldüreceğim’ dedi. Başka şeyler de söylemişti ancak aklıma gelmemektedir. Ondan sonra Sinan'ın telefonu bozulduğu için beni telefonla arayamadı. 3 ay öncesinde de bana karşı taciz saldırıları oldu. Ben kendisine karşı çıktığım için bana bir şey yapmadı. Ancak son 3 aylık dönemde beni çocuklarımı ve eşimi öldürmekle tehdit ettiği için ben de Sinan Altınmakas isimli şahısa karşı koyamadığım, korktuğum için ne dediyse yapmak zorunda kaldım. Sinan Altınmakas ile ikimizin evinin arasında yaklaşık 30 metre mesafe vardır. Benim eşim çobanlık yaptığı için hayvanların başına gittiği zaman bir ay eve gelmez. Evde ben ve küçük çocuklarım kalmaktayız. Yanımda kalan çocuklarım 3-5 yaşlarındadır. Diğer çocuklarım babaları ile birlikte hayvanların başına gitmektedir.  Sinan Altınmakas isimli şahıs benim evime geldiğinde çocuklara şeker ve para vererek onları dışarıya çıkartıyordu. Bu 3 aylık dönemde Sinan Altınmakas ile yaklaşık 10 defa cinsel ilişkiye girdim. Bana gelen mesajları kaynımın çocuğu olan ve yanımda kalan K. Altınmakas isimli şahısa da anlattım. Ancak bana inanmadığı için mesajlara cevapları onun vermesini istedim. Ben Sinan Altınmakas isimli şahsın bana sürekli cinsel saldırıda bulunmasından kaynaklı ondan şikayetçiyim.”
 
Tecavüz failinin serbest bırakılmasına itiraz edildi
 
Fatma’nın dosyasıyla ilgilenen kardeşi avukat Mir Bedirhan Ayaz, Fatma’nın ifadeleri doğrultusunda Sinan Altınmakas’ın savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğini ancak hakim kararıyla Sinan’ın serbest bırakıldığını belirtti. Mir Bedirhan, Sinan’ın serbest bırakılmasına dair itiraz dilekçesini gönderdiğini söyleyerek, “Bu tür dosyalarda kadının beyanı esastır ancak bu şahıs yakalanmadı ve serbest bırakıldı. Bu politik cinayeti ortaya çıkararak, sonuna kadar en ağır cezayı almaları için dosyanın takipçisi olacağız” dedi. 
 
‘Kızımı öldürüp meydanlarda mı gezecekler?’
 
Anne Zeyi Ayaz kızının evli olduğu erkeğin ve ailesiyle ilgili bir problemin olup olmadığını bilmediğini ve Fatma’nın da kendisine varsa da bir şey anlatmadığını söyledi. Zeyi, “Kızımın ve katledilen tüm kadınların hakkını sormamız lazım. Bu kabul edilecek bir durum değil. Kim kızımın ölümüne sebep olduysa en ağır cezayı çekmesini istiyorum. Ne hakları vardı kızımı öldürüp çocuklarını yalnız bırakmaya. Onlar kızımı toprağa gömdüler en ağır cezayı hak ediyorlar. Kızımı öldürüp meydanda mı dolaşacaklar?” diye sordu.