Kadınlar isyanda: Yaşam güvencemizden vazgeçmeyeceğiz

  • 22:51 21 Temmuz 2020
  • Güncel
İSTANBUL - Katledin Pınar Gültekin ve Seher Fak için Kadınlar Birlikte Güçlü oluşumu öncülüğünde bir araya gelen binlerce kadın,  “İstanbul Sözleşmesi bizim yaşam güvencemizdir, mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz!” dedi.
 
Kadınlar Birlikte Güçlü, katledilen Pınar Gültekin için İstanbul Kadıköy’de eylem düzenledi. “Pınar Gültekin isyanımızdır. Bir kişi daha eksilmemek için İstanbul Sözleşmesini uygula”, “6284 ve İstanbul Sözleşmesini uygula” pankartlarının açıldığı eylemde “Devlet, yargı, erkek: fail piramidi”, “İsyandayız” dövizlerini taşındı ve “Jin Jiyan Azadi”, “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa”, “İstanbul Sözleşmesi’ne dokunma” sloganları bir an susmadı. Eyleme binlerce kadın katıldı. Kadınların eylemine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Dersim Dağ, Muazzez Orhan, Oya Ersoy da destek verdi. 
 
Kadınlar eylemlerinde bugün katledilen Pınar Gültekin ve Seher Fak’ın faillerinin  iktidarın söylem ve politikalarından cesaret aldığını vurgularken, iktidarın İstanbul Sözleşmesini kaldırmasındaki nedenin “erkek-devlet işbirliği” olduğunu kaydetti. 
 
Tehditlere rağmen yürüdüler
 
Kadınlar daha sonra eylemlerini başlattıkları Kadıköy- Eminönü İskelesi’nden Beşiktaş İskelesi’ne doğru yürüdü. Yürüyüşü yalnızca Beşiktaş İskelesi’ne kadar sınırlı tutan ve sonrasında müdahale edecekleri yönünde tehdit eden polise karşı kadınlar, yürüyüşlerini Kalhkedon Meydanı’na kadar sürdürdü. 
 
Kadınların yürüyüşlerine çevredekiler de ıslık ve alkışlarla destek verdi. 
 
‘Fail iktidar’
 
Kadınlar yürüyüşün varış noktası olan Kalhkedon Meydanı’nda açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan İrem Gerkuş, pandemi günlerinde aldığı ilk kararlardan biri infaz yasasıyla şiddet faillerini kadınların yanına geri gönderen ve 6284 sayılı kanunu askıya almak olan iktidarın, kadın katliamlarının sorumlusu ve faili olduğunu vurgularken, neden olarak ise iktidarın söylem ve politikalarına işaret etti. İrem, “İktidar yıllardır gerektiği gibi uygulanması için mücadele ettiğimiz İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı tartıştıkça kayıp bedenlerimiz bulunamıyor, bizi öldürenler bulunamıyor ya da bize şiddet uygulanmayan bir gün bulunamıyor. İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı bugün hayatta olacak olan Pınar ve daha yüzlerce kadın için gerçek adalet İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasıyla gelecek buluyoruz” dedi. 
 
‘İstanbul Sözleşmesi yaşam güvencemizdir’
 
İstanbul Sözleşmesi’nin maddelerini sayan İrem, iktidara, “Soruyoruz, bu maddelerden hangisi İstanbul Sözeşmesi’ni kaldırmak için gerekçe olabilir? Hiçbiri! İstanbul Sözleşmesini kaldırmaya çalışmak, uygulamamak biz kadınların hayatlarını ellerinden alıyor. Bugün Pınar için ve katledilen bütün kadınlar için buradayız. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz kalmadığı için buradayız. İstanbul Sözleşmesini uygulayın demek için buradayız. İstanbul Sözleşmesi bizim yaşam güvencemizdir, mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz!” diye seslendi. 
 
Eylem kadınların sloganları ve alkışları eşliğinde son buldu.