‘Deliller olduğu için mahkeme aşamasına geçilmeli’

  • 09:05 22 Temmuz 2020
  • Hukuk
ŞIRNAK - İki çocuğun uzman çavuş Aslan A. tarafından cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin konuşan avukat Aycan İrmez, dosya kapsamında deliller olduğu için mahkeme aşamasına geçilmesi gerektiğini söyledi. Aycan ayrıca, dosyanın takipçisi olacaklarını da belirtti.
 
Şırnak’ta 14 Temmuz günü, 1'inci Jandarma Komando Tugayı’nda görevli Uzman Çavuş Aslan A., iki çocuğu cinsel istismara maruz bırakmıştı. Çocukların çığlıkları ardından çevredekiler tarafından yakalanan ve polise teslim edilen uzman çavuş, "Cinsel istismar" ve "Silahlı tehdit" suçlamalarıyla tutuklanmıştı. Yaşanan istismardan kaynaklı birçok kentte tepkiler devam ediyor. 
 
‘Düzenlemeler tek taraflı düşünülmemeli'
 
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan avukat Aycan İrmez, “İlk önce çocuğun üstün yararına yönelik, çocuğun korunması ve güvence altına alınması için tasarı ve düzenlemelerin hazırlanması gerekiyor. Düzenlemelerin tek taraflı düşünülmemesi gerekiyor. Soruşturma şu an devam ediyor. Dosyaya kısıtlılık kararı getirildiğini öğrendik. Bu olayın daha da genişletileceğini ve araştırılacağını düşünüyoruz. Şırnak Barosu olarak olayın takipçisi olacağız. Valiliğin yapmış olduğu açıklama kabul edilemez. Olay apaçık bir şekilde ortadayken, şahsı korumaya yönelik ‘çevreyi rahatsız edici hareketlerde bulunması’ndan kaynaklı diye açıklama yapması kabul edilebilinir bir açıklama değildir” ifadelerini kullandı. 
 
‘Dosyanın takipçisi olacağız’
 
Aycan şöyle devam etti: “Öyle bir durum olmuş olsaydı idari bir para cezası kesip serbest bırakılırdı. Gözaltı dahi bir işlem olmazdı. Ama olayı bir bütün olarak değerlendirdiğimizde hakimlik tarafından tutuklanmasıyla birlikte, mağdurun ifadesi ve etraftaki tanıkların ifadeleri de zaten ortadadır. İnandırıcı ve kesin deliller olduğu için hakimlik tarafından tutuklandı. Hiçbir şahıs etrafı rahatsız etti diye tutuklanmaz ve cezaevine gönderilmez. Ama Valiliğin yaptığı açıklama hepimizi derinden üzmüştür. Her şey ortadayken, böylesi bir açıklamanın yapılmaması gerekiyordu. Şırnak halkının ne kadar duyarlı olduğunu da gördük. Dosya kapsamında deliller olduğu için mahkeme aşamasına geçilir. Bizler de hukuki olarak gereken her şeyi yapacağımızı belirtiyoruz. Dosyanın takipçisi olacağız.”      
 
‘Faili destekleyen kararlar çıkıyor’
 
Son süreçte çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarında büyük artış yaşandığını ifade eden Aycan, her zaman en önemli olan şeyin maruz kalan kişinin beyanı olduğunu belirtti. Aycan, cinsel istismar, taciz ve tecavüz olaylarında kanunda yeterli ve caydırıcı cezaların olmadığını, çıkan kararların ise faili destekler nitelikte olduğunu ekledi. Aycan, “Aynı zamanda bu hayatın olağan akışına da aykırı bir durum. Düzenlemeye baktığımızda ne yazık ki son dönemlerde özellikle AKP iktidarı, Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) yer alan cinsel istismar suçlamalarıyla ilgili 103’üncü maddede yer alan bazı değişiklikleri gündeminde tutuyor. Bu yasa tasarısı ilk kez 2016’da Meclis'e getirilmek istendi. Ama kadın kurum ve kuruluşlarının mücadeleleriyle şu an durdurulmuş durumda. Tekrardan gündeme de gelebilir” sözlerine yer verdi.
 
‘Teşvik eden cezalar veriliyor’
 
Kadın kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin bu konuda her gün açıklamalar ve eylemler yaptığını söyleyen Aycan, geçirilmek istenen yasa tasarısının af niteliğinde bir düzenleme olacağını dile getirdi. En son infaz yasasında bazı değişikliklerin yapıldığını anımsatan Aycan, yasanın birçok taciz ve tecavüz failinin serbest bırakılmasına neden olduğunu ifade etti. Aycan, “Caydırmadan çok, bir yasa tasarısı hazırlanması ya da bir yasa düzenlenmesi yapımında o suçun toplumda ne kadar işlendiğine bakılmalı, istatistikleri çıkarılmalı. Toplumdaki insanları caydırabilmek için düzenlemeler yapılması gerekirken, maalesef düşünülen tasarı, teşvik amaçlıdır. Bu da ister istemez erkeğin bilincinde bazı faillerin genel olarak ‘nasıl olsa cezası az’ söylemlerine yol açıyor” diye konuştu.