Türkmenler: Halklar birlik olup saldırıları boşa çıkaracak

  • 09:08 23 Temmuz 2020
  • Güncel
Dîcle Demhat
 
EYN ÎSA -Türkiye’nin halkların demokratik ulus paradigması çerçevesinde beraber yaşadığı alanlara saldırmasına tepki gösteren Türkmenler, “Birlik olup Türkiye’nin hayallerini boşa çıkaracağız” dedi.  
 
Türkiye 20 Ocak 2018’de Efrîn ile başlattığı Kuzey ve Doğu Suriye saldırılarına 2019’da Girê Spî ve Serêkaniyê saldırıları ile devam etti. Saldırılarda yüzlerce sivil yaşamını yitirdi, binlercesi yaralandı ve yerlerinden göç etmek zorunda bırakıldı. Girê Spî eyaletine bağlı Eyn Îsa kentinde yaşayan Türkmenler, Türkiye’nin devam eden saldırılarına tepki gösterdi. 
 
‘Halklar birlik içerisinde yaşıyor’
 
Kuzey ve Doğu Suriye topraklarında Türkmen halkının da yaşadığını anımsatan Zeynep Yılmaz, demokratik ulus paradigmasını esas alan bir bölgede Kürt, Türkmen, Ermeni, Süryani, Çerkez ve Arap halklarının beraber yaşadıklarını belirtti. Zeynep, “Yıllardır birlik içerisinde yaşadık ve yaşıyoruz. Türk devleti ve çetelerinin Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına, Güney Kürdistan ve Kuzey Kürdistan’a olan saldırılarını kınıyoruz. Türk devleti yıllardır birlikte yaşayan halkları hedef alıp katlediyor. Rojava Devrimi’nde halkların birliğiyle beraber özerk sistemlerimizi oluşturduk. Şuan devletler bu sistemi parçalamak istiyor. Gün geçtikçe de Özerk Yönetim alanlarımız Türk devletinin her türlü saldırılarına maruz kalıyor. Nasıl ki kadınlar öncülüğünde bu sistemi kurmuşsak, bu sistemi de koruyacağız. Halklar üzerinde olan bu saldırılara karşı mücadele eden bütün direnişçilerin destekçileri olacağız. Kuzey ve Doğu Suriye halkı olarak nasıl Baas rejimi ve DAİŞ çetelerine karşı savaşıp kazanmışsak, Türk devletine karşı da birlik olup kazanacağız” şeklinde konuştu. 
 
‘Erdoğan Kürt halkının düşmanıdır’
 
Yıllardır Kürt halkı özelinde devam eden bir savaşın olduğunu kaydeden Zeyno Bozo, Türkmen halkının bu saldırılara karşı olduğunu ve Kürt halkının yanında olduklarını vurguladı. Zeyno devamında şöyle konuştu: “Barışın ve birlik içerisinde yaşayan bir toplumda yaşamak istiyoruz. Rojava’da bu birliği oluşturduk ve beraberce yaşıyoruz. Şu bir gerçektir ki Erdoğan Kürt halkının düşmanıdır. Kürt halkını her zaman hedef almıştır. Bütün psikolojik ve özel savaşını Kürt halkı üzerinde yürütmektedir. Kürtler yıllardır bütün halklarla beraber yaşamışlar. Şuanda demokratik ulus sistemi altında beraber yaşamaktayız. Bu bütün dünyaya bir örnektir.”
 
‘Kadına saldırarak direnişimizi kıramazlar’
 
Zeyno, Rojava Devrimi’nin öncülerinin kadınlar olduğunun altını çizerek, kadınların büyük bir direniş yürüttüklerini söyledi. Türkiye’nin kadınların direnişine saldırdığını belirten Zeyno, “Kobanê’nin Hêlincê köyünde kadın hareketi hedef alındı, medya savunma alanlarında kadınlar hedef alınıyor. Kuzey Kürdistan ve Türkiye illerinde kadınlar gözaltına alınıyor, her türlü şiddet, tecavüz ve tacize maruz kalıyor. Fakat Türk devleti bilmelidir ki biz nasıl Rojava’da birlik olup kazanmışsak, şuanda da birlik olup bütün saldırılarını boşa çıkartacağız” diye ekledi.  
 
‘Birlik ruhu ile Türkiye’nin hayallerini yıkacağız’
 
Emine Melek Şaban ise Ortadoğu’da yürütülen savaşa karşı olduklarını vurguladı. Emine, “Türk devleti Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’de yürüttüğü hoyratça saldırılarını bugün de Ortadoğu’nun her alanında yürütmekte. Biz topraklarımızı hiçbir zaman terk etmeyeceğiz. Biz anneler sağ olduğumuz müddetçe bütün saldırılara karşı çocuklarımızla beraber direneceğiz. Erdoğan Osmanlı devletini yeniden kurmak istiyor. Fakat bu hayallerini hiçbir zaman gerçekleştiremeyecek. Biz Türkmen, Kürt, Arap, Ermeni ve diğer halklar birliğini oluşturduk. Şuan beraber Özerk Yönetim sistemi çatısı altında yaşamaktayız. Ve bu birlik ruhuyla Türk devletinin, Erdoğan’ın hayallerini yıkacağız” dedi.