‘Elektrikleri keserek evde ölmemizi mi bekliyorlar’

  • 09:09 24 Temmuz 2020
  • Güncel
MARDİN - 14 Mayıs’tan bu yana elektriklerin kesik olduğu Aşağıyeniköy Mahallesi’nde yaşayan yüzde 98 felçli ve astım hastası Türkiye Çıray, "Elektrikleri keserek evde ölmemizi mi bekliyorlar? Bize yaptıklarının işkenceden farkı yok" sözleriyle tepki gösterdi. 
 
Dicle Elektrik ve Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) "borç" iddiasıyla 14 Mayıs'tan bu yana Mardin'in Derik, Kızıltepe ve Artuklu ilçelerine bağlı yüzü aşkın mahallesinde elektrikleri kesti. Yurttaşlar ise elektrik kesintisiyle beraber su kesintisiyle de karşı karşıya. Elektrik kesintisinin yaşandığı mahallelerden biri de Artuklu'ya bağlı Aşağıyeniköy (Gundikê Evdo) Mahallesi. 
 
'Evde sıcakta ne olacağını bekliyoruz'
 
Aşağıyeniköy Mahallesi’nde yaşayan yüzde 98 felçli ve astım hastası Türkiye Çıray (78), elektrik ve su kesintisine tepkili. Türkiye, "Ben sürekli yatağımdayım. Odamda tek kalıyorum, bir de klimam var. Bu sıcaklarda elektrikler kesildiğinde evin içi hamam gibi oluyor. Ben de yürüyemediğim için yatakta beklemek zorunda kalıyorum. Sıcaktan bayılacak gibi oluyorum. Öyle olduğu zaman işkence çekiyoruz resmen. Ben 78 yaşında bir kadınım bize bunu yapmaya ne hakları var?" diye sordu. 
 
'Ölmemizi mi istiyorlar?'
 
Elektrik kesintisinden dolayı solunum cihazını kullanamadığını dile getiren Türkiye, "Astım hastasıyım, kriz geldiğinde hava tüpümü kullanıyorum. Ama elektrikler gidince onu da kullanamıyorum. Kullanamayınca daha çok fenalaştığım için hastaneye gitmek zorunda kalıyorum. Bu sıcakta çektiğim çileyi daha nasıl anlatayım. Bize yaptıkları bu zulme son versinler. Benim gibi onlarca hasta var. Ölmemizi mi istiyorlar? Biz yaşlıyız, çocuklar var onlar da sıcağa dayanamıyor. Bu sıcakta ne yapacaklarını bilmiyorlar. Elektriklerimiz kesilmesin artık sesimizi duysunlar" diye konuştu.