Türkçe bilmeyen Fatma’nın ifade tutanağında şüpheli detaylar

  • 09:53 24 Temmuz 2020
  • Güncel
MUŞ - Tecavüze uğradıktan sonra katledilen Fatma Altınmakas’ın Türkçe bilmediği halde tercümansız alınan ifade tutanaklarında şüpheli detaylar yer aldı. Fatma’nın “tecavüz faili Sinan Altınmakas tarafından darp edilmediği” şeklinde beyanlarına karşın ATK raporunda darp izlerine rastlandığı belirtildi.  
 
Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Gölağılı (Qêranlî) köyünde evli olduğu erkeğin kardeşi Sinan Altınmakas tarafından tecavüze uğrayan, ardından ise evli olduğu Kasım Altınmakas tarafından katledilen Fatma Altınmakas’ın dosyası ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. 14 Temmuz günü Fatma’nın daha önce evli olduğu erkek ile birlikte jandarma karakolunda Sinan Altınmakas hakkında şikayetçi olduğu ve buna ilişkin ifade verdiği öğrenilmişti.  
 
Tercüman olmadan ifadesinin alındığı iddiası 
 
Fatma’nın kardeşi ve aynı zamanda avukatı olan Mir Bedirhan Ayaz, ablasının 13 Temmuz günü tecavüze ilişkin ifadesini Kürtçe verdiğini ama jandarma karakolunda tercüman olmadan ifadesinin alındığını belirtti. Türkçe bilmeyen Fatma’nın tercümansız alınan ifadelerinin bulunduğu tutanakta, “Fatma’nın tecavüz faili Sinan Altınmakas tarafından darp edilmediği” şeklinde şüpheli ifadeler dikkat çekti. Fakat Muş Adli Tıp Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda Fatma’nın sağ ve sol bacak kısmında morlukların olduğu bilgisi yer aldı. 13 Temmuz’da yapılan muayene raporunda, “Vücudunda soruşturma konusu olaya bağlı sağ bacakta halka şeklinde 2 cm çapında mor renkli ekimoz, sol uyluk ve sol bacakta mor renkli ekimozlar saptandığı” ifadelerine yer verildi. 
 
‘Tercüman atanmaması katliama zemin hazırladı’
 
Fatma’nın Türkçe bilmediğini belirten kardeşi Mir Bedirhan Ayaz, “Benim ablam kendi meramını anlatacak kadar Türkçe bilmemesi ve müşteki olarak verdiği şikayet beyanında Türkçe tercüman olmaması büyük bir faciadadır. Fatma’nın beyanında mesaj yazmayı bilmediğini, mesajları dahi başkasının yazdığını söylediği halde tercüman atanmaması katliama zemin hazırlamaktır. Fatma darp ve cebrin ne olduğunu bilmiyor. Beyanında fiziki şiddet ve darp olmadığını belirtmişse de Muş Adli Tıp’tan alınan raporda darp olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle ablamın Türkçe bilmemesi de onun hayatına mal olmuştur” dedi.