Kobanê Eğitim Komitesi’nden yeni adım 'Branş Akademileri'

  • 09:06 25 Temmuz 2020
  • Güncel
Dîcle Demhat
 
KOBANÊ - Kobanê Kantonu Eğitim Komitesi tarafından yaz dönemi için yeni bir adım atılarak öğretmenlere “Branş Akademileri” açıldı. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de 2019-2020 eğitim ve öğretim dönemi geçen haftalarda dağıtılan karneler ile sonlandı. Bu yıl koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle ikinci yarıyıl döneminde dersler işlenmedi. Özerk Yönetim Eğitim Komiteleri tarafından zorlu koşullarda açılan okullarda öğretmen ve materyal eksikliklerden kaynaklı zorlanmalar yaşanıyor. Eksiklikleri tamamlamak için her sene okulların bitmesiyle beraber Kuzey ve Doğu Suriye’deki öğretmenler yeni döneme hazırlık yapmak için yaz eğitim devrelerinde eğitim görüyorlardı. Fakat bu sene Kobanê Kantonu’nda salgından kaynaklı öğretmenler için yaz eğitim devreleri açılmadı. Branş öğretmenlerinin önerisiyle bu sene öğretmenler için “Branş Akademileri” açıldı. Her öğretmen gelecek seneki müfredat için hazırlıklarını Branş Akademileri’nde tamamlamaya çalışıyor. Kobanê Kantonu Branş Akademileri Yönetim üyesi Şirin İsmail ve biyoloji öğretmeni Hêvîn Hemin ajansımıza konuştu. 
 
‘Eleştiriler üzerine akademileri açtık’
 
Şirin İsmail, öğretmenler için her sene yaz eğitim devreleri açtıklarını söyleyerek, bu sene salgın ve bölgeye dönük saldırılarından kaynaklı devre açamadıklarını belirtti. Öğretmenlerin önerisi üzerine akademinin açıldığını ifade eden Şirin, “11 Temmuz’da sosyal bilim branşlarından başlayıp akademimizi açtık. Geçen senelerde öğretmenlere genel eğitim verirken bu senenin farkı her öğretmen kendi branşının eğitimini alacak. 15 kişiden oluşuyor. Sosyal Bilimler branşlarının devreleri bitince edebiyat, sanat vb diğer branşların eğitim devreleri başlayacak. Eğitim saat sabah 08.00’de başlayıp, akşam 17.00’da bitiyor. Her branştan iki komisyon seçiliyor. Eğitimler daha çok araştırma üzerine oluyor. Koşullardan kaynaklı öğretmenlerimiz birçok konuda eksikler. Bu eksiklikleri halk tarafından eleştirildiği için biz de Branş Akademileri’ni açtık. Amacımız öğretmenlerimizin alanlarında daha başarılı olmasıdır” dedi. 
 
‘Yeni müfredat için öğretmenlerimiz hazırlıklarını tamamlayacak ’
 
Şirin, öğretmenlerin akademilerde var olan materyalleri değerlendirip, kendi alanlarındaki eksiklikleri tamamlamak için yaptıkları yeni araştırmalarla daha donanımlı hale geleceklerini vurguladı. Şirin, “Alanında eksik bilgi veren bir öğretmenin yetiştirdiği öğrenciler gelecek için verimli olamaz. Bu nedenle yeni müfredat için bütün öğretmenlerimizi branş eğitimlerine alıp, materyallerimizi daha verimli kılmaya çalışıyoruz. Şuan branş eğitimine dahil olan öğretmenlerimiz ortaokul ve lise öğretmenleridir. Eğitim 45 gün ile 2 ay sürecek. Havaların sıcak olmasından kaynaklı ve sürekli yeni araştırmaların yapılmasından kaynaklı yaşamsal bakımından bazen zorlanmalar oluyor. Fakat ona rağmen de büyük bir azimle öğretmenlerimiz çalışmalarını sürdürüyor” diye belirtti. 
 
‘Bilgili bir nesil için çalışacağız’
 
Biyoloji öğretmeni Hêvîn Hemin de Branş Akademileri ile yetersizliklerini tamamlayacaklarını söyleyerek, “Geçen sene sadece gelen komisyon, dersini verip giderdi. Herhangi bir araştırmamız olmazdı. Sadece bilgi alıyorduk ve bu da yetersizliklere neden oldu. Branş Akademileri bizim için daha verimli oldu. Branş komisyonlarıyla ve devrede yer alan çalışma arkadaşlarımızla kominal bir şekilde araştırmalarımızı yapıp, rahat bir şekilde görüşlerimizi birbirimize sunuyoruz. Herkes kendi araştırmasında eksik kaldığı noktaları devrede yer alan arkadaşların görüşleriyle tamamlıyor. Gelecek seneki müfredatımızı daha verimli kılmak için büyük bir çaba içerisindeyiz. Umut ediyorum ki bu çabalarımızın karşılığında öğrencilerimizi daha iyi yetiştirip, toplumumuza daha iyi bir hizmet sunarız” ifadelerini kullandı.