Gülistan Doku soruşturması: Zainal’ın yanındaki 3 kadın kim?

  • 09:18 25 Temmuz 2020
  • Güncel
Beritan Canözer 
 
DİYARBAKIR - Gülistan Doku soruşturması kapsamında HTS raporu hazırlandı. Rapora göre, Gülistan ve Zainal’ın konuşmasına tanıklık eden 3 kadının daha olduğu ve ifadelerine baş vurulmadığı ayrıca Zainal’ın Gülistan’ı alıkoyduğu gece gelen polislerin Zainal’ın polis babasını aradığı ve bunlarında ifadelere yansımadığı belirtildi.
 
Gülistan Doku’nun kaybolmasının ardından başlatılan soruşturma devam ederken, bilirkişi raporu hazırlandı. Raporda, HTS sonuçlarına göre Gülistan’ın kaybolduğu günün gecesi sabaha kadar uyumadığı anlaşıldı. Yine HTS sonucuna göre aynı gece polisin neden Zainal'ı gözaltına almadığı ve polis babasını aradığı ayrıca  ifadesinde bundan söz etmemesi de soru işaretlerini beraberinde getirdi. 
 
Rapora göre, cafede Gülistan dışında üç kadın daha bulunuyor. Bu üç kadının kimlikleri bilinmezken neden bugüne kadar ifadelerine başvurulmadığı da soru işareti yarattı. Yine şüpheli Zainal ile Gülistan arasında geçen tartışma sonrası Gülistan’ın üzgün olduğuna ve kaybolduğu günün gecesinde sabaha kadar uyumadığına raporda yer verildi.
 
Zainal, Gülistan’a ihtar ve ikaz ile psikolojik baskı uyguluyor
 
Gülistan’ın Zainal Abarakov ile kaybolduğu gün yaptığı görüşmenin kamera kayıtlarına ilişkin bilirkişi tarafından yapılan inceleme tamamlandı. Gülistan’ın kaybolduğu gün yani 5 Ocak günü saat 11.00 sıralarında Zainal’ın çalıştığı The Rooute Cafe’nin önünde yaptığı görüşmenin kamera kayıtları İstanbul’da bulunan Ulusal Kriminal Büro’ya gönderilmişti. Bilirkişi esas görüntüler üzerinde yaptığı incelemenin sonucunda hazırladığı raporu, 21 Temmuz’da Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Raporda, Zainal’ın Gülistan’a ihtar ve ikaz eder biçimde fazlaca psikolojik baskı uyguladığının tespit edildiğine yer verildi.
 
Gülistan ve Zainal cafede yalnız değildi
 
Gülistan’ın olay yerine gelmeden önce iki kadının cafeye geldiği, cafeye girerken Zainal tarafından kapıda karşılandıkları ve Zainal’ın burada da bir kadına kaba davrandığı ikinci kadını ise yumuşak bir yüz ifadesiyle karşıladığının görüldüğü belirtildi. Zainal ve iki kadının kapıda olduğu sırada bir kadının daha cafeden çıkarak yanlarına geldiği, selam verdiği, Zainal’ın bu sırada kadınlara el kol hareketleriyle, yüksek tepkiyle bir şey anlattığının görüldüğüne yer verildi.
 
Gülistan olay yerinden üzgün ayrılıyor
 
Daha sonra Zainal ve 3 kadının cafeye girdiğini ve ardından Gülistan’ın ağır adımlarla cafeye geldiğine yer verilen raporda, içeride 5 dakika kalmasının ardından Gülistan’ın yine ağır adımlarla cafeden çıktığı kaydedildi. 
 
Raporda, Zainal’ın, Gülistan ile konuşmasının sokakta karşılaşılan bir erkek ve kadının bilinen normal konuşmaları gibi olmadığı ve Gülistan’ın içeride kaldığı 5 dakika gibi bir müddet sonunda tek başına kapıdan dışarı çıkıp mekan dış açıklığının yarısına kadar geldiği, Zainal’ın arkasından gelerek Gülistan’ı durdurduğu ve ihtar-ikaz şeklinde konuştuğu, beden dillerinden ise Zainal’ın Gülistan’a baskı yaptığının görüldüğü ifade edildi. Beden hareketlerinden fiziki şiddetin görülmediğinin yer aldığı raporda, yapılan konuşmanın ardından Zainal’ın arkasını dönerek yeniden cafeye girdiğinin ve Gülistan’ın ise ağır adımlarla ve üzgün olduğunun anlaşıldığı bir durumda olay yerinden ayrıldığının göründüğüne işaret edildi.
 
Tanık olan 3 kadın kim?
 
Raporda, cafede, Zainal’ın da tanıdığının anlaşıldığı 3 kadının Gülistan ile Zainal arasında geçen konuşmalara da şahit olduğu belirtildi.
 
Gülistan bütün gece uyumuyor
 
Öte yandan avukatların ısrarı üzerine 200 günün ardından ortaya çıkan HTS raporlarına göre ise, 4 Ocak tarihinde Zainal’ın Gülistan’ı alıkoyduğu ve çevredeki bir vatandaşın polisi araması üzerine polisin olay yerine geldiğinin tespit edildiğine yer verildi. Gülistan’ın o gece sabah 08.30’a kadar uyumadığının da tespit edildiğine dikkat çekildi.
 
‘Zainal raporlara göre tutuklanmalıdır’
 
Gülistan’ın kaybolduğu günden bu yana soruşturmayı yakından takip eden Avukat Ali Çimen, ilk günden bu yana istedikleri HTS raporlarının ancak 200 gün sonra ellerine geçtiğini belirtti. Ali, bilirkişi raporuna değinerek, “Gülistan’ın cafeye girişi, cafeden çıkışı, Zainal’ın onu durdurması çok dikkat çeken şeyler. Öte yandan cafede bulunan 3 kadın daha var. O 3 kadın kim, neden şimdiye kadar bunu bilmiyorduk? Biz 3 kadının kimliğinin tespit edilmesini ve ifadelerinin alınmasını talep ettik. HTS ve bilirkişi raporunun ardından Zainal için 3’üncü kez tutuklama talep ettik. Eğer birileri tarafından korunmuyorsa hukuka göre bu raporların ardından Zainal’ın derhal tutuklanması gerekir” ifadelerini kullandı.
 
‘Polis Zainal’ı neden gözaltına almıyor?’
 
Ali Çimen, devamında şunları söyledi: HTS raporunda polis olan üvey baba Engin Y.’nin adına kayıtlı 3 numaranın olduğu ortaya çıktı. İki hattın verileri geldi, verilere göre HTS kayıtlarıyla şüphelinin ifadeleri çelişiyor. Bu çelişkiye ilişkin savcılıktan şüpheli ve ailesinden açıklama istenmesini talep ettik. Öte yandan 4 Ocak gecesi yaşanan darp olayında, olay yerine giden polislerin üvey baba Engin Y.’yi aradığı HTS kaydında ortaya çıktı. Polis ifadesinde bundan söz etmemişti. Zainal gözaltına alınacakken gözaltına alınmayıp bırakılmıştı. Polisin ifadesinin yeniden alınmasını ve bu aramanın gerekçesini, gözaltına almamasının yapılan telefon görüşmesiyle bağlantısının olup olmadığının sorulmasını talep ettik.”