Barış Anneleri: İktidarın kadın politikaları katliamları artırıyor

  • 15:06 25 Temmuz 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Artan kadın katliamlarına ilişkin açıklama yapan Barış Anneleri Meclisi, iktidarın kadın politikalarının kadın katliamlarının artmasına neden olduğunu söyledi.
 
Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi, yaşanan kadın katliamlarına dikkat çekmek amacıyla kendi bürolarında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Barış Anneleri Meclisi üyeleri katıldı.
 
‘Zulümdür, kınıyoruz’
 
Anneler adına konuşan Raife Özbey, Muğla’da katledilen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i hatırlatarak, kadınların katilinin iktidar olduğunu söyledi. İktidarın kadın politikalarının kadın katliamlarının önünü açtığını dile getiren Raife, “Mevcut iktidar işe başladığı günden beridir kadın üzerindeki baskı, şiddet ve katliamlar arttı. Kadınlar kaybediliyor, her türlü şiddete maruz kalıyor. Eğer onların yasaları izin vermeseydi bütün bunlar yaşanmazdı. Baskı, şiddet ve katledilen kadınlara yapılanları şiddetle kınıyoruz. Hiçbir zaman kadına baskı yapan, şiddet uygulayan ve öldürenler serbest bırakılmamalı cezasız kalmamalı, kimse onları haklı görmemeli. Yapılanlar zülümdür, dünyanın hiçbir tarafında bunlar yaşanmaz. Kadınların ne suçu vardı ki bu kadar baskıya maruz kalıyorlar. Bu daha ne kadar devam edecek, bu kadar baskı ve şiddet neden kadına yapılıyor” sözlerine yer verdi.
 
‘Kadınlar artık ölmesin’
 
Kadın katliamlarının her geçen gün arttığına işaret eden Raife, Türkiye’de her ay 20’den fazla kadının katledildiğini vurguladı. Raife, “Biz el ele verip bunun önünde durmalıyız. Erkekler kadınları öldürüyor bu erkeklik midir? İnsanlık mıdır? Kadınlar hakları verilmeli onlarda toplumda var. Kadınlar hep beraber el ele verip bu zulme ve katliama karşı dur demeliler. Kadınlar artık ölmesin, kadınları katledenler en ağır cezayı alsın. Erkekler öldürme gücünü yasalardan alıyor” dedi.
 
‘Kadınları katledenler en ağır cezayı almalılar’
 
Barış Anneleri Meclisi sözcüsü Havva Kıran ise faillerin en ağır cezayı alması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Kadınları katledenler en ağır cezayı almalılar, özelde de Muğla’da katledilen Pınar’ın faili en ağır cezayı almalı. Buna sessiz kalınmamalı biz Barış Anneleri olarak bunu kabul etmiyoruz. Suçsuz bir sürü insan cezaevlerinde ama kadın katilleri dışarıda."
 
Açıklama, “Jin, jiyan, azadi” sloganlarıyla son buldu.