Cinsel istismar failine ve yardım edenlere 60 yıl hapis istemi

  • 09:01 26 Temmuz 2020
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - Eğil’de bir kadına tecavüz eden fail Doğan Aydın ve ona yardım eden arkadaşı ile annesi hakkında 60 yıl hapis cezası istendi.
 
Geçtiğimiz yıl Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde Doğan Aydın’ın R. isimli bir kadına tecavüz ettiği ve arkadaşı Berat Çelik ile annesinin de kendisine yardım ettiği öğrenilmişti. R.’nin ve ailesinin şikayeti üzerine iki erkek 10 Ekim 2019 tarihinde Eğil Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Berat Çelik hakkında “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “nitelikli cinsel saldırı suçuna yardım etme”, Doğan Aydın hakkında ise, “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “nitelikli cinsel saldırı ve mala zarar verme” ve Doğan Aydın’ın annesi Havva Aydın hakkında da “nitelikli cinsel saldırı suçuna azmettirme”, “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna azmettirme” suçlarından iddianame hazırladı.
 
‘R.’yi kimse bizden alamaz arkamız sağlam’
 
İddianamede R.’nin Doğan Aydın ile duygusal açıdan ilişkilerinin olduğunu fakat R.’nin bu arkadaşlığı sonlandırdığı kaydedilerek, Doğan Aydın ve annesinin verdiği destek ile Doğan Aydın’ın R.’yi kaçırarak cinsel saldırıda bulunduğu belirtildi. İddianamede Havva Aydın’ın oğlu Doğan Aydın ile yaptığı telefon görüşmesinde, “R.’yi kimse bizden alamaz, arkamız sağlam” ifadelerini kullandığı kaydedildi.
 
İddianamede Doğan Aydın’ın R.’yi zorla Ergani’den Eğil’e götürdüğü, cinsel saldırıda bulunduğu, R.’nin yanında bulunan telefonu kırdığı ve bunların ardından R.’nin bir yolunu bularak kaçtığı bilgileri yer aldı.
 
‘Yapılanlar inkâr edildi’
 
İddianamede ayrıca Doğan Aydın, annesi Havva Aydın ve arkadaşı Berat Çelik’in yaşananları kabul etmediği ve inkâr ettikleri görüldü.
 
Şüphelilerin kendi telefonlarından değil sürekli yakınlarının telefonlarından birbiri ile görüşme yaptıkları da iddianamede yer aldı.
 
Savcı 3 kişi hakkında ayrı ayrı ceza istedi
 
Savcı Berat Çelik hakkında, “Cebir tehdit ve veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “nitelikli cinsel saldırı suçuna yardım etme” suçlarından 19 yıl, Doğan Aydın hakkında, “Cebir tehdit ve veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “nitelikli cinsel saldırı ve mala zarar verme” hakkında 22 yıl, Doğan Aydın’ın annesi Havva Aydın hakkında da “nitelikli cinsel saldırı suçuna azmettirme”, “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna azmettirme” suçlarından 19 yıl hapis cezası talebinde bulundu.
 
Hazırlanan iddianame Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.