‘Türk istihbaratı ailelerimizi hedef alarak ajanlık sistemini geliştiriyor’

  • 09:06 26 Temmuz 2020
  • Güncel
KOBANÊ - Kuzey ve Doğu Suriye’de MİT eli ile özel savaş politikalarının devreye konduğunu söyleyen Kadın Güvenlik Güçleri üyesi Gülistan Mahmut Kalo, “Maddiyat karşılığı halk birbirine kırdırılmaya çalışılıyor. Bu konularda dikkatli olmalıyız” uyarısında bulundu. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın demokratik ulus paradigması çerçevesinde örülen sistem kapitalist sistemin alternatifi olarak karşımızda duruyor. Bölgede sistem inşası henüz devam ederken, halklar arasındaki birliğin bozulması için ise dış güçler tarafından özel politikalar devreye konuluyor. Özel politikaların başında ise uyuşturucu kullanımına özendirme, fuhuşa sürükleme, ajanlaştırma gibi yöntemler geliyor. Güvenlik güçlerinin Haziran ve Temmuz aylarında yürüttüğü istihbarat çalışmaları kapsamında bölgede birçok ajan yakalandı. MİT ile ilişkileri olduğu belirtilen ajanların, bölgedeki gençleri uyuşturucu madde kullanımına ve fuhuşa sürüklemeye çalıştığı öğrenildi. 
 
Öte yandan güvenlik güçleri, geçen haftalarda Kobanê’de de MİT’e çalışan ajanlardan birini yakaladığını duyurmuştu. Serdar Ebdî isimli kişi, Özerk Yönetim’le ilişkisi olan ve sonradan Türkiye’ye ve Kürt kentlerine göç etmek zorunda kalan Kobanêlileri ihbar ettiğini ve bu nedenle birçok Kobanêliyi tutuklattığını itiraf etmişti. Bölgedeki özel savaş politikalarını değerlendiren Kobanê Kadın Güvenlik Güçleri üyesi Gülistan Mahmut Kalo, Rojava Devrimi sonrası Türkiye’nin bölgede ajan ağları oluşturduğunu söyledi. 
 
‘Soruşturma sonucunda ajanlar tutuklandı’
 
Bugüne kadar birçok ajanın tespit edildiğini belirten Gülistan, “Kuzey ve Doğu Suriye’nin bazı bölgelerinde tutuklamalar oldu. Onlardan aldığımız bilgilere göre Kobanê bölgesine de sızmalar olmuş. Bunun için soruşturma başlattık. Soruşturma sonucunda bazı şüphelileri tutukladık. Türk devleti devrimin kazanımlarını yenilgiye uğratmak için ajanlaştırma ve psikolojik savaşla Kobanê’ye saldırıyor” dedi. 
 
‘Kadın ve gençlik kurumlarımız hedef alınıyor’
 
Kobanê’nin DAİŞ çetelerine karşı zafer elde ettiğini söyleyen Gülistan, Kobanê’nin kadın direnişi ile tanındığının altını çizdi. Gülistan, “Türk devleti bu zaferi hazmedemedi. Şu anda da Kobanê’de kadınlar ve gençleri hedef alıyor. Kadın kurumları ve gençlik kurumlarımızı özel savaş yoluyla teşhir etmekte. Psikolojik savaş yoluyla Kobanê zaferini çökertmek istiyor. Fakat biz Güvenlik Güçleri olarak bunun önlemini alacağız. Türkiye devletinin MİT ajanlarına bağlı olan kişileri tutukladık, birçoğunu açıklamadık. Fakat MİT’in gizli ajanı olan Serdar Ebdi’yi açıkladık” diye belirtti.  
 
‘Fuhuş ve uyuşturucu yoluyla gençler iradesizleştirilmek isteniyor’
 
Gülistan, ajan ağları dışında halkın arasına fuhuş, esrar, uyuşturucu haplarının da yayıldığını dile getirerek, devamında şöyle konuştu: “Eskiden Kobanê’de fuhuş, esrar, uyuşturucu hapları gibi zehirli maddeler yokken şu an bu yolla da halkı psikolojik olarak çökertmeye çalışmaktalar. MİT bu sistemini Kuzey ve Doğu Suriye’nin bütün alanlarında yaymak istiyor. Gençlerimizi uyuşturucu yoluyla iradesizleştirmek istiyorlar. Türk devleti ve MİT’in psikolojik ve özel savaşını boşa çıkartmak için tedbirlerimizi alıyoruz. Bu çalışan kişilerin soruşturmaları bittikten sonra Serdar Ebdi gibi hepsini halkımızla paylaşacağız.”
 
‘Türkiye’de yaşayan ailelerimiz tehditlerle karşı karşıyadır’
 
Ajanlaştırılanların kendi halkına karşı kullanıldığını vurgulayan Gülistan, halkın maddiyat karşılığında birbirine kırdırıldığını kaydetti. “Kendi celladımız olmamamız için bu ajanlık sistemini kabul etmemeliyiz” diyen Gülistan, “Halkımız her zaman iradeli ve dinç olmalıdır. Hiçbir zaman düşmanına küçük bir koz bile vermemeli. Her şey maddiyat değildir. Kürt halkı hiçbir zaman köle sistemini kabul etmemeli. Buradaki halkın birçoğunun ailesi Kuzey Kürdistan bölgelerinde yaşıyor. Bu aileler hep bir baskı ve tehditle karşı karşıyalar. Türk devleti ailelerimizi hedef alarak ajanlık sistemini geliştiriyor. Bizim bu ailelerden isteğimiz böyle bir baskıyla yüz yüze geldiklerinde bize ulaşmaları. Her türlü güvenlik tedbirlerini alırız. Bizim halkımız Güvenlik Güçlerimize bu konuda yardım etmelidir” şeklinde konuştu.