‘Sokak sokak kadınlarla buluşmaya devam’

  • 09:03 27 Temmuz 2020
  • Siyaset
VAN - HDP Kadın Meclisi’nin “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirdiklerine dikkat çeken HDP Tuşba İlçe Eşbaşkanı Edibe Babur, “Kampanyadan sonra da evlerimize çekilmeyeceğiz, sokak sokak kadınlarla buluşacağız” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin artan kadın katliamlarına, çocuklara yönelik cinsel istismara karşı 8 Haziran’da startını verdiği “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyasının finali 28 Temmuz’da Ankara’da gerçekleştirilecek. Kampanya boyunca Türkiye’de ve bölgede alanlara çıkarak iktidarın kadına yönelik politikalarını teşhir eden kadınlar, buluşmalarına devam edecek. HDP Van Tuşba İlçe Eşbaşkanı Edibe Babur ile Tuşba Belediyesi HDP’li Meclis üyesi Devlet Çiftçi, kampanya sürecini ve sonrasını değerlendirdi.
 
‘Kadınlar için hukukun işlemediğini biliyoruz’ 
 
Edibe Babur, özellikle bölge kentlerinde askerler tarafından kadın ve çocuklara yönelik cinsel saldırının gerçekleştiğine dikkat çekerek, “bölgede artan istismar ve kadın katliamlarının iktidarın politikasının sonucu olduğuna” işaret etti. AKP iktidarının politikalarının erkek şiddetini meşrulaştırır nitelikte olduğunu dile getiren Edibe, “En başından beri bölgede kadına dönük bir hukuk işlemediğinin farkındayız, istismara maruz kalan bir çocuğunun hakkının sorulmadığını biliyoruz, görüyoruz. Çocukları öldürebiliyorlar, istismar edebiliyorlar. Ama bizler HDP Kadın Meclisi ve TJA olarak bu politikaları kabul etmiyoruz” dedi.
 
‘Kadın katliamlarının sebebi iktidarın erkeğe verdiği güç’
 
Şiddete karşı başlatılan “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyasına dair konuşan Edibe, “Van genelinde kampanyamızı Ağrı’da kadınların yaptığı yürüyüş ile sonlandırdık. Ağrı’da yapmamızın sebebi ise 6 kadının şüpheli şekilde yaşamını yitirmesi. Bu 6 kadının yaşamını yitirmesi devletin kadına olan bakışının sonucudur. Bugün bunca kadının katledilmesi iktidarın erk zihniyetine verdiği güçten kaynaklı. Kadını tamamıyla erkeğin ‘malı’ olarak gösterip erkeğe ‘istediğini yapabilirsin’ diyor. Cezasızlık politikası da şiddetin armasının diğer nedeni. İktidar kadın ve çocuklara, yaşamın bütün alanlarında savaş başlatmış durumda” şeklinde konuştu.
 
‘Geleceğimizi karartmalarına izin vermeyeceğiz’
 
Kampanyanın son bulmasıyla kadınların evlerine çekilmeyeceğini de sözlerine ekleyen Edibe, şunları kaydetti: “Ev ev, sokak sokak, her yerde kadınlarla görüşüp haklarını anlatacağız. Kadınların asla yalnız olmadığını, yanlarında olduğumuzu göstereceğiz. AKP ve MHP’nin kirli zihniyeti kadın mücadelesi ile son bulacaktır. Çocuk istismarına evlilik yoluyla af getirilmesini kabul etmeyeceğiz, çocuklarımızın geleceğinin, bizlerin geleceğinin karartılmasına izin vermeyeceğiz.”
 
‘Bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz’
 
Kadınlarla buluşmaya devam edeceklerinin altını çizen Devlet Çiftçi ise “Bütün kadınlar birlik olup bir kadının daha katledilmesine izin vermemeliyiz. Haklarımızı sonuna kadar savunup bu yaşamın bir parçası olduğumuzu haykırmalıyız. Çocuklar ve kadınlar için mücadele eden kadınlar ise gözaltı ve tutuklamalarla korkutulmak isteniyor. Bizler bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.