Annesinden Dozgin Temo için çağrı: Serbest bırakın

  • 09:05 27 Temmuz 2020
  • Güncel
Binevş Sarya
 
KOBANÊ - SMO tarafından alıkonularak Türkiye’ye yaralı olarak teslim edilen Dozgin Temo’nun (Çiçek Kobanê) 3 ayrı suçlama ile yargılandığı davanın ikinci duruşması yarın görülecek. Duruşma öncesi annesi  Wehîde Osman, “Kızım çetelere karşı kendini savundu. Serbest bırakın” çağrısı yaptı. 
 
Türkiye ve ona bağlı grupların Kuzey ve Doğu Suriye’nin Eyn Îsa kentine bağlı Mişrefa köyüne yönelik başlattığı saldırılarda Dozgin Temo (Çiçek Kobanê), 21 Ekim 2019 tarihinde Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından alıkonulmuştu. SMO yaralı halde alıkoyduğu Dozgin, Türkiye’ye teslim edilmiş ve daha sonra ise tutuklanarak Urfa T Tipi Cezaevi’ne götürülmüştü. Dozgin hakkında, Türkiye topraklarında olmamasına rağmen “Kasten öldürme”, “Silahlı terör örgütüne üye olma”, ve “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma” suçlamaları ile iddianame hazırlandı. İlk duruşma ise 2 Haziran günü Urfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 
 
Duruşma öncesi aileden çağrı
 
Dozgin’in ikinci duruşması ise yarın görülecek. Sınır dışı edilerek Kobanê’ye yerleşen ailesi duruşma öncesinde kızlarının serbest bırakılması çağrısı yaptı. 
 
‘İfadesi ambulansta alındı’
 
Dozgin’in annesi Wehîde Osman, kızlarının gözaltına alındığını televizyon ve sosyal medyada paylaşılan görüntülerden öğrendiklerini belirtti. Daha sonra kendi imkanları ile tuttukları avukat ile görüşmeye gittiklerini söyleyen Wehîde, o süreçte yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kızımı yer altında bulunan bir yerde tutuyorlardı. İlk gördüğümüzde sol ayağı yaralıydı. Ciddi bir tedavi yapılmamıştı. Avukat ve bizlerin zorlaması üzerine Çiçek’i ameliyata aldılar. Ayağına daha sonra platin takıldı. Ambulans içinde ifadesi alınan Çiçek daha sonra tutuklandı. Tutuklanmasından sonra ailemiz sürekli polisler tarafından taciz edilmeye başlandı. Bir gün gelip eşimi ve oğlumu evden aldılar. Darp ettikten sonra Kobanê sınırına bıraktılar. Üzerlerindeki tüm para ve eşyalara da el koydular. Eşim ve oğlum sınır dışı edildikten sonra ben de çocuklarımı alıp Kuzey ve Doğu Suriye tarafına geçtim. Cerablus üzerinden gitmeye çalıştık. Fakat çeteler bizden fidye istedi. Onu verdikten sonra geçmemize izin verildi.”
 
‘Kızım çetelere karşı kendini savundu’
 
Kızının saldırılar karşısında kendini koruduğunu ve bir suçunun olmadığının altını çizen Wehîde, “Kızım çetelere karşı kendini savundu. Kızım buranın vatandaşıdır. Türkiye’nin onun tutuklaması doğru değildir. Hem kızımın hem de tüm siyasi tutukluların bir an önce serbest bırakılmasını istiyorum. Virüsün olduğu böylesi bir süreçte sadece siyasi tutsaklar cezaevinde kaldı. Kızım ile haftada bir 20 dakika konuşuyoruz. Bizlere iyi olduğunu söylüyor ama buna nasıl inanabiliriz. Kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılayamaz bir durumda. Cezaevinde nasıl iyi olabilir? Bu durumdan bizler çok kaygılıyız. Bizleri sürgün ettiler şuan kızım onların elinde. İçimiz rahat değil serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.