Ölümle tehdit edilen Helin sesinin duyulmasını istiyor

  • 09:06 27 Temmuz 2020
  • Güncel
ANTALYA - Helin Gönül, Hazar Deniz tarafından uğradığı taciz ve psikolojik baskıyı duyurmasından dolayı Hazar Deniz ve ailesi tarafından ölümle tehdit ediliyor. Helin, yargıdan en ağır cezayı beklerken, sesinin duyulmasını istiyor. 
 
Türkiye’de şiddet, taciz, tecavüz faili erkekler, cezasızlık politikaları nedeniyle ya tahliye ediliyor ya da ödül gibi cezalar verilerek, birkaç yıl içinde cezaevinden çıkarılıyor. Kadınlar ise adalet arayışlarını her şeye rağmen sürdürmeye, dayanışmaya devam ediyor. 19 yaşındaki Helin Gönül de onlardan biri. Helin, Hazar Deniz adlı erkek tarafından, Mart ayından bu yana gördüğü psikolojik baskı ve fiziksel tacizden dolayı adalet arıyor. Kendisine yapılanları sosyal medya üzerinden paylaşarak, sesinin duyulmasını isteyen Helin, Hazar Deniz ve ailesi tarafından psikolojik baskı, hakaret ve tehditlere maruz kalıyor. 
 
‘Delil yetersizliği varmış’
 
Hazar Deniz, ile ocak ayında tanıştığını, mart ayında ise tehditlerin başladığını kaydeden Helin, “Nisan ayında elimdeki tüm mesajlar ve delillerle şikâyet ettim ve elime tebliğ kâğıdı geldi. Gelen kâğıtta uzaklaştırma için yeterli delil bulunamadığı yazılmıştı. Ardından nisan ayından bu yana tüm mesajları alıp savcılığa başvurdum. 9 Temmuz’da Hazar Deniz, adlı erkeğe, annesi ve ablasına uzaklaştırma, bana da tedbir amaçlı koruma kararı çıkarıldı. Kararın şu an ne aşamada olduğunu bilmiyorum” dedi. 
 
‘Kan dökülür’ tehdidi
 
Hazar Deniz’in aile fertlerinin Urfa’da ikamet ettiğini ifade eden Helin, “Kendilerini ‘Şeyhanlı ailesi’ olarak tanımlıyorlar. Abisi ‘aşiretim duysa kan döker’ diye sürekli tehdit ediyor. Hazar Deniz Antalya’da ikamet ediyordu. Onu şikâyet edince hemen ailesinin yanına Urfa’ya gitti. Kendimi güvende hissetmiyorum. Hazar Deniz sosyal medyada kendini aklamaya çalışıyor. Ayrıca bu paylaşımlarından dolayı bana ulaşıp hakaret eden kişi sayısı çok fazla. Hazar Deniz, olayın duyulması halinde ailelerin birbirini öldüreceğini söyledi” diye anlattı. 
 
‘Yaptığı her şeyi inkâr etti’
 
Hazar Deniz’in taciz etmesine karşı kendisini koruduğunu, öz savunma yaptığını ancak Hazar Deniz’in bu durumda bile kendisini mağdur göstermeye çalıştığını aktaran Helin, “Yaptığı canlı yayında ,‘kızı mağdur görüyorsunuz ama benim boynum ve çenemdeki tırnak izlerini görmüyorsunuz, hala geçmedi’ demiş. Bana fiziksel tacizde bulunduğu için ben bu şekilde ona saldırdım. Ayrıca ailemin duymasını istemedim, yapılan psikolojik baskıyı kaldıramadım ne yapacağımı bilemedim intihara kalkıştım. Bunlar yaşanınca ayaklarıma kadar kapandı fakat benim şikayetimde net olduğumu görünce kalkıp Urfa’ya gitti. Yaptığı her şeyi inkâr etti” diye konuştu. 
 
‘Sesim duyulsun’
 
Helin son olarak, “Can güvenliğim yok. Ülkede her gün kadınlar tacize, tecavüze uğruyor, katlediliyor. Benim yargıdan isteğim suçlunun cezasını çekmesidir. Karşı tarafa dair elimde bir sürü delil var. Bu insanlar rahat oldukları için psikolojik şiddete devam ediyorlar. Sesim duyulsun” çağrısında bulundu.