Karakoldan kadına: Adam dışarı çıkınca sen çıkma

  • 14:29 27 Temmuz 2020
  • Güncel
VAN - Bilal Dolanbay isimli erkek tarafından sistematik tacize maruz bırakılan H.T., çevresindeklerden, "erkektir bir mesajdan bir şey olmaz" denilerek, susturulduğunu, şikayet ettiği karakoldan ise “Biz adamı çağıracağız, adamı uyaracağız, ama sende adamı gözlemle adam evden çıkarsa sen çıkmayacaksın, sen evden çıkarsan adam çıkmayacak’ yanıtını aldı. 
 
Van'da 17 yaşından beri  Bilal Dolanbay isimli erkeğin tacizine maruz bırakılan H.T. (21), şikayette bulunduğu karakolda, fail hakkında herhangi bir işlem yapılmadan yeniden evine geri gönderildi. H.T., 4 yıldır maruz bırakıldığı taciz karşısında yaşadıklarını ajansımıza anlattı. 
 
‘Erkektir iki tane mesaj atmış abartmayın’
 
Bilal Dolanbay’ın önce kendi kiracıları olduğunu ve bir müddet sonra kirasını ödeyemeyeceğini belirterek karşı daireye taşındığını söyleyen H. şunları dile getirdi: “Taşınmalarının üzerinden bir ay geçtikten sonra bana tanımadığım bir numaradan bir mesaj geldi. Mesajın kimden geldiğini bilmediğim için ve atılan mesajın içeriği ise cinsel içerikli mesajlar olduğu için kuzenimi çağırdım numaranın kime ait olduğunu bulabilmek için. Bir buçuk ay boyunca taciz mesajları sürekli devam ediyordu. Kuzenim numaranın Bilal Dolanbay’a ait olduğunu öğrendiğimizde şaşırdık. Bu taciz mesajları devam ettiği süre zarfında ben durumu aileme bildirdim. Ailem, Bilal Dolanbay’ın ailesini çağırarak konuştu. Karşı aile aileme kalkıp, ‘erkektir, iki tane masaj atmış abartmayın’ diyerek konuyu kapattı.” 
 
'Yirmidört saat izle' yanıtı
 
Ailelerin araya girmesiyle konunun kapatıldığını ifade eden H., şöyle devam etti: “Dışarı çıktığım zaman sürekli bir gözle taciz etme, sözlü tacizlerine maruz kaldım. Bu durumu yeniden ailesine söylediğimiz zaman, Bilal Dolanbay’ın ailesi babamı ve annemi darp etti. Babam bu durumdan şikâyetçi oldu, ama araya büyükler girdiği için babam yeniden şikâyetinden vazgeçti. Babam şikâyetinden vazgeçmesine rağmen, Bilal Dolanbay’ın ailesi kalkıp babamı darp etmiş gibi bizi şikâyet etti.  Bu ayın 23’ünde Bilal Dolanbay tarafından yeniden tacize maruz kaldım. Karakola gidip şikâyet ettim, uzaklaştırma kararı verilmesine rağmen üç gün sonra yeniden karakola giderek uzaklaştırma kararını ihlal etti diye yeniden şikâyette bulundum. Karakola şikâyetimi bildirdiğimde, bana söylenen şey, ‘biz adamı çağırıp uyaracağız’ ama buna rağmen karakolda bir tutanak tutulmadı, ifademe başvurmadılar. Bana söylenen, ‘biz adamı çağıracağız, adamı uyaracağız, ama sende adamı gözlemle adam evden çıkarsa sen çıkmayacaksın, sen evden çıkarsan adam çıkmayacak’ denildi. Ben yirmi dört saat adamı mı gözleyeceğim.  Böyle bir şey var mı?”
 
‘Bir şey olmaz diyerek susturuldum’
 
Bilal Dolanbay’ın tacizinin devam ettiğini kaydeden H., son olarak otobüs durağında servis beklerken, bir kez daha fail tarafından tacize maruz kaldığını aktardı. H., taciz karşısında gösterdiği tepkiyle beraber yaşananları şöyle özetledi: "Bana tacizde bulunduğunu görenlerin de tepki göstermesine rağmen arkasını dönüp gitti. Ben ağlayarak evime dönerken, bir ay boyunca evimden çıkmadım. Şikâyet edemedim, çünkü sürekli çevre tarafından ‘ismin çıkmasın, bir şey olmaz’ diyerek susturuldum. En son tacizine maruz kalınca bu sefer şikâyet etmekte ısrar ettim." 
 
Destek çağrısı
 
Son olarak destek çağrısı yapan H., "Ben korkuyorum, bana yardım etsinler.  17 yaşından beri bunu yaşıyorum. Psikolojim bozuldu, iki defa intihar etmeye kalktım.  Yetkililerin yanına gitmeme rağmen bir şey yapmıyorlar" diye konuştu.