Dokuz kadına dört ağırlaştırılmış müebbet, 147 yıl hapis cezası

  • 09:02 28 Temmuz 2020
  • Hukuk
MARDİN - Nusaybin'de 2015-2016 yılları arasında yaşanan çatışmalarda gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 17'si çocuk 70 kişinin yargılaması devam ediyor. Nusaybin davalarında bugüne kadar ceza alan dokuz kadın, toplamda dört ağırlaştırılmış müebbet, 147 yıl hapis cezası aldı.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde 2015-2016 yılları arasında uygulanan ve en uzunu 14 Mart 2016'da ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği 26 Mayıs 2016'da kentten tahliye edilen 17'si çocuk 70 kişinin yargılandığı davanın duruşmaları devam ediyor. Dava süreci boyunca 49 kişi ceza aldı.
 
19 suçtan iddianame hazırlandı
 
İlçedeki Dicle, Fırat, Yenişehir ve Abdulkadirpaşa mahallelerinde gözaltına alınan 70 kişi, iki günlük gözaltı süresinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. İki gün boyunca gördükleri işkenceler ile tanınmaz hale gelen tutsaklar hakkında aralarında "ülke bütünlüğünü bozma" ve "kimyasal madde içeren silah bulundurma" suçlarının da yer aldığı 19 ayrı suçtan iddianame hazırlandı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı iddianameyi iki yıllık tutukluluğun ardından Ocak 2018’de hazırladı. İddianamenin kabul edilmesinin ardından, dava Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde toplu olarak görülmeye başlandı. Ancak dava, 26 Şubat 2019 tarihinde tefrik edildi ve ayrı ayrı görüldü. Yaklaşık 2 buçuk yıldır süren davalarda bugüne kadar 49 tutsağa ceza verildi.
 
9 kadına ağır cezalar verildi
 
Eylül 2019’dan itibaren mahkemelerde tutsaklara cezalar verilmeye başlandı. 9 kadına ağır hapis cezaları verilirken, ceza verilenler arasında 7 çocuğu olan Yasemin Erkol ve 5 çocuğu olan Nurşen Demir de bulunuyor.
 
Ceza alan kadınların isimleri ve aldığı cezalar ise şöyle: Yasemin Erkol 10 yıl, Nubahar Özdemir ağırlaştırılmış müebbet, Melis Teksan ağırlaştırılmış müebbet, Dilber Tanrıkulu ağırlaştırılmış müebbet ve 26 yıl, Dilan Aslan 35 yıl 10 ay, Zehra Kaya ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl,  Fatma Aslan 21 yıl 7 ay, Nurcan Aslan 25 yıl 8 ay hapis, Nurşen Demir 10 yıl.
 
Medya Çınar'ın dosyası kapatıldı
 
Dosyada itirafçı olarak yer alan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ile Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Keziban Yılmaz’ın tutuklanmasına gerekçe yapılan ifadeleri veren Hicran Berna Ayverdi’ye, “örgüt üyesi” suçlamasından 8 yıl hapis cezası verilip, cezası 3 yıl 4 aya indirildi. Yine aynı dosyadan yargılanan ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı yaşamına son veren Medya Çınar'ın davası da yaşamını yitirdiği için kapatıldı.
 
'Yeniden yargılama yapılsın'
 
25 yıl 8 ay hapis cezası alan kızı Nurcan Aslan ve diğer tutsakların haksız yere ceza aldıklarını ifade eden Müzeyyen Aslan, "Benim kızım gözaltına alındığında 15 yaşındaydı. İşkence gördü yıllardır tutuklu, şimdi de yaşından büyük ceza verdiler. Biz bu cezaları kabul etmiyoruz. Yeniden yargılama yapılsın. Çocuklarımıza işkence yapan onlar ama yargılanan bizim çocuklarımız. Bu kabul edilemez. Yeniden yargılama yapılsın bu çocuklar bu hastalıkla bu kadar sene içeride yaşayamaz" sözleriyle tepki gösterdi.