‘Kızımı ne biz koruyabildik ne de sığınma evi’

  • 09:04 28 Temmuz 2020
  • Güncel
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - Kendisini sistematik şiddete maruz bırakan Umut Yiğit’in katlettiği Gülsüm Yiğit’in annesi Leyla Karadeniz, “Kızımı ne biz koruyabildik ne de sığınma evi. Evladımın katilleri yargılansın” dedi.
 
Konya’da evli olduğu ve sistematik şiddete maruz bıraktığı için Samsun’da bir sığınma evine yerleşen Gülsüm Yiğit’i ikna ettikten sonra çıkaran Umut Yiğit, 1 Temmuz günü Samsun-Ankara yolu üzerinde Gülsüm’ü katletti. Fail, gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Gülsüm’ün annesi Leyla Karadeniz, kızının maruz bırakıldığı sistematik şiddete ve katledilmesine ilişkin konuştu. 
 
‘Anne bana yardım et’
 
Failin, Gülsüm’ü sistematik şiddete maruz bıraktığını söyleyen Leyla, Gülsüm’ün şiddet nedeniyle birkaç kez Adana’ya kendilerinin yanına geldiğini belirtti. Kızının son gelişinde üç ay kaldığını dile getiren Leyla, Gülsüm’ün eve döndükten sonra tekrar şiddet görmeye başladığını kaydetti. Gülsüm’ün tanıştığı bir kişinin kendisini tehdit ederek Samsun’a götürdüğünü kaydeden Leyla, “Kızım bunun üzerine beni aradı. ‘Hiçbir şey senin bildiğin gibi değil, ben kendi isteğimle gitmedim. Beni kızımla, eşimle tehdit etti. Bu kişilerden korktum, geldim. Anne bana yardım et’ dedi. Ben de kızıma ‘Sen karakola git ve orada kal ben gelene kadar’ dedim” ifadelerinde bulundu. 
 
‘Ne biz koruyabildik nede sığındığı sığınma evi’
 
Jandarmaya verdiği ifadenin ardından Gülsüm’ün Samsun’da sığınma evine yerleştirildiğine değinen Leyla, Umut’un Gülsüm’ü “barışma” bahanesiyle Samsun’dan alarak katlettiğini vurguladı. “Kızımı oyuna getirdi ve onu öldürdü. Tek onun kararı değil, ailenin erkeklerinin kararı” diyen Leyla, şunları kaydetti: “Kızımın şiddet gördüğü erkekten kaçıp, ölümüne göz yuman başka bir erkeğe sığınması. Ne biz koruyabildik ne de sığınma evi. Nasıl bir iş ki kendilerine sığınan bir kadının öyle kolayca dışarı çıkmasına izin veriliyor. Kendi isteği dahi olsa can güvenliği olmadığından onlara izin verilmesi gerek. Psikolojik sorunlar yaşıyorlar zaten sağlıklı bir karar veremedikleri için devletin bu konuda daha dikkatli olması gerek. Kızım sığınma evindeyken kayınbiraderinin sığınma evine gelerek onu sorduğunu öğrendiğinde sinir krizi geçiyor. Kızımı ve kızım gibi onlarca kadını koruyamadılar.”
 
‘Türkiye’de binlerce kadın öldürülüyor’
 
Gülsüm’ün cenazesini almaya gittiklerinde failin ifadesi üzerine kendisinin ve eşinin gözaltına alındıklarını dile getiren Leyla, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldıklarını söyledi. Leyla, “Evladımın katilleri yargılansın. Türkiye’de binlerce kadın öldürülüyor. Anneler, kadınlar buna artık yeter demenin zamanı gelmedi mi? Lütfen benim adalet mücadelemde yanımda olun ve katillerin ağır ceza almasını sağlayalım” sözleriyle dayanışma çağrısında bulundu.