Cinsel istismara maruz bırakılan çocuk nerede?

  • 09:05 28 Temmuz 2020
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - Kayapınar ilçesinde Mehmet Filiz iki çocuğa cinsel istismarda bulunduktan sonra tutuklanmış, 40 yıl hapis istemiyle yargılanırken tahliye edilmişti. Çocuklardan biri hala belirlenemeyen bir nedenle yaşamını yitirirken, diğerinin ise nerede olduğu bilinmiyor.
 
Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde 2017 yılında Mehmet Filiz, iki çocuğa cinsel istismarda bulundu. Cinsel istismarın ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından fail hakkında “çocuğun cinsel istismarı”, “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “çocuğun cinsel istismarı” suçlarından iddianame hazırladı. Hazırlanan iddianamede fail için 40 yıl hapis cezası istendi. Hazırlanan iddianame Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, çocuklardan N.G.’nin yaşamını yitirdiği, Ş.E.’nin ise nerde olduğu bilinmediği kaydedildi.
 
İki çocuğu kandırarak araca bindirdi
 
Hazırlanan iddianamede failin, suç tarihinde Kayapınar’da trafik ışıklarında peçete satan Ş.E. ve N.G. adlı iki çocuğu kandırarak araca bindirdiği belirtildi. “Çocukların Mehmet Filiz tarafından cinsel istismara uğradığı, çocukların bağırması üzerine erkeğin aracının yakınından geçen asayiş ekiplerinin fark ettiği” ifadelerine yer verilen iddianamede, “Polis ekibinin şüphelinin aracında iki çocuğun bulunduğunu, bunun üzerine şüpheliden araçtan inmesini istedikleri belirtildi” denildi.
 
Failin savunması: Çocukları müşteri sandım!
 
İddianamede failin beyanında ise cinsel istismarı kabul etmediği görülürken, failin ifadeleri iddianamede şu şekilde yer aldı: “Şüphelinin çocukların el kaldırması üzerine durduğu, çocukları müşteri olarak gördüğü, gideceği yere bırakmak istediğini, bir iki kilometre ilerledikten sonra çocukların nereye gideceklerini bilmediğini anladığını ve araçtan indirdiğini beyan ettiği görülmüş olsa da trafik ışıklarında peçete satan ya da dilenen 2004 ve 2005 doğum tarihli çocukların müşteri sanılarak araca alınmasını hayatın olağan akışına aykırı olduğu, kaldı ki şüphelinin aracının ıssız bir yere çekip çocukları kilitlemesinin izaha muhtaç olduğu.”
 
‘Pişmanlık hükümlerinin uygulanmasına yer yok’
 
Ayrıca iddianamede, “Şüphelinin beyanında çocukları kandırarak aracına binmesini sağladığı ve çocuklara karşı cinsel davranışlarda bulunmasının ‘kişi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçunu oluşturduğu, bu suçun çocuğa karşı hile kullanarak ve cinsel maksatla işlendiği, gerek suç işlendikten sonra çocuklara karşı cinsel istismarda bulunmuş olması gerekse kolluk güçlerinin yardıma gelmesi neticesinde kurtulmuş olmaları; dolayısıyla etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığı, 12 yaşını doldurmamış çocuğa karşı basit cinsel istismar suçunu oluşturduğu anlaşılmıştır” diye vurgulandı.
 
Savcılık iki çocuğa yönelik “çocuğun cinsel istismarı”, “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “çocuğun cinsel istismarı” suçlarından fail erkeğe toplamda 40 yıl hapis cezası istedi.
 
Fail tahliye edildi
 
Hazırlanan iddianame Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Failin yargılandığı davanın 2019’da görülen ikinci duruşmasında N.G. adlı çocuğun yaşamını yitirdiği kaydedilerek, ölüm nedenine ilişkin Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’ne yazı yazıldığı ve yazıya cevap gelmediği belirtildi. Ne şüpheli şekilde yaşamını yitiren çocuğun ne de Ş.E.’nin yargılama sürecinde bulunmaması dikkat çekerken, mahkeme heyeti, ikinci duruşmada sanık Mehmet Filiz hakkında “delillerin önemli ölçüde toplanmış olduğunu, sanığın tutuklu kaldığı süre, sanığın gelinen kovuşturma aşaması itibariyle kaçma, gizlenme ya da delilleri karartması hususunda somut olguların bulunmayışı” gerekçesiyle tahliye kararı verdi.
 
Ocak ayında görülen üçüncü duruşmada ise mahkemenin N.G. adlı çocuğun ölümüne ilişkin tekrar Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’ne yazı yazdığı ve cevap beklendiği ifade edildi.
 
Davanın bir sonraki duruşması eylül ayında görülecek.