Dün TJA bugün SKM: Saldırılara karşı dayanışma genişletilmeli

  • 09:06 28 Temmuz 2020
  • Güncel
İZMİR - ESP ve SKM’li kadın siyasetçilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren kadınlar, “Dün TJA bugün SKM. AKP-MHP’nin kadına yönelik saldırıları genişledikçe kadın dayanışması da genişletilmeli” diye vurguladı. 
 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Sosyalist Kadın Meclisi (SKM)  Sözcüsü Deniz Aktaş ve ESP ve SKM MYK üyeleri Çiçek Otlu, Satiye Ok, Ebru Yiğit, Züleyha Mangan, Ezgi Bahçeci, Tanya Kara ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Edremit İlçe Eşbaşkanı Sevgi Özdem 26 Temmuz’da “evde toplantı yaptıkları” iddiasıyla gözaltına alındı. Kadın siyasetçilerin gözaltına alınmasına karşı tepkilerini dile getiren kadınlar, dayanışma mesajlarını vermeye devam ediyor. 
 
‘Dün TJA’ya bugün SKM’ye’ 
 
HDP İzmir Kadın Meclisi Sözcüsü Didar Gül, iktidarın kadınların değiştirme gücünden korktuğunu belirterek, “AKP-MHP faşist bloğu ve şefleri olan Erdoğan kadınların gücünün her şeyi değiştireceğinin farkında. Bu sebeple de en çok örgütlü kadınlara saldırmayı kendine görev biliyor. Onlar saldırdıkça da biz alanlarda, meydanlarda hem gözaltılara, tutuklamalara karşı mücadele etmeye hem de kadın özgürlük mücadelesini büyütmeye devam ediyoruz. Bu operasyon ilk değildi son da olmayacak. Dün nasıl TJA’ya operasyon yapıldıysa bugün de ESP ve SKM’ye yönelik saldırılarla karşı karşıya kaldık. Bir kez daha sesleniyoruz. ESP’li ve SKM’li kadınlar yalnız değildir. Dayanışma susmadı bundan sonra da susmayacak” şeklinde konuştu.
 
‘Daha dinamik bir kadın hareketine ihtiyaç var’
 
Saldırılar karşısında daha geniş ve daha dinamik bir kadın hareketine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Didar, “Kadın kurumlarına çağrımızdır. Zaten kadın hareketinin bir dayanışma tarihi var, kadın dayanışmasını daha büyütmeye, SKM, TJA, Rosa Kadın Derneği’ne, kayyımlara ve kadına dönük tüm saldırılara karşı mücadeleyi büyütmeye, dayanışmayı genişletmeye çağırıyoruz” dedi. 
 
‘Saldırı tüm kadınlara yöneliktir’ 
 
Özgür Genç Kadın üyesi Meryem Yıldırım ise, “Bu baskılar, gözaltılar tüm kadınlara yöneliktir. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın. Kadın mücadelesi baskılar ile engellenemez” diyerek tepkisini dile getirdi.
 
‘Diğer kurumlardan destek bekliyoruz’ 
 
“AKP-MHP faşizminin kadınlara saldırmaktan başka çaresi kalmamış durumda” diyen SKM’li Ayşe Özden de, “Kadınların derhal bırakılmasını istiyoruz. Faşizmin tırmanışı karşısında kadınların kendi güçlerinden başka başvuracağı bir yer yok. Diğer kadın kurumlarından da destek bekliyoruz” diye konuştu.