Cinsel istismar faili korunuyor mu?

  • 09:01 29 Temmuz 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - İdil’de engelli bir çocuğun, aynı köyden N.T. isimli erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıkarken, soruşturmaya gizlilik kararı getirildi. Fail N.T.’nin ifadesinin alındıktan sonra serbest bırakılması ise “fail korunuyor mu?” sorusunu akla getirdi. 
 
Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı bir köyde geçtiğimiz günlerde zihinsel engelli bir çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre istismarı gerçekleştirenin aynı köyden N.T. (66) isimli erkek olduğu ve bu istismarın 20 Temmuz’da açığa çıktığı öğrenildi.
 
Güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen kişi,  yaşananlara dair ajansımızla şu bilgileri paylaştı: “Çocuk zihinsel engelli olduğu için köyde bir araya gelen ve sohbet eden kadınlara yaşadıklarını söylemiş. Çocuk korkudan annesine en başta anlatamıyor ve 3 gün sonra anlatıyor. Ardından çocuğun ninesi, evine gittiği gün olayı öğreniyor. Daha sonra akrabalarına haber verildi.”
 
Yine aktarımlara göre, çocuğun ailesinin istismarı öğrendikten sonra fail N.T.’yi darp ettiği ve bunun üzerine jandarma ekiplerinin köye geldiği kaydedildi. 
 
Aileden habersiz hastaneye götürüldü
 
Edindiğimiz bilgilere göre, köyden birkaç kişinin ailenin ve savcılığın izni olmadan 15 Temmuz günü çocuk Cizre’de bir hastaneye götürüldü. Muayene sonucunda çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı ortaya çıkarken, herhangi bir raporun verilmemesi de ise dikkat çekti. Aktarımlara göre ayrıca çocuğun cinsel istismara maruz bırakılma tarihinin 15 Temmuz öncesinde olduğu tahmin ediliyor. 
 
Çocuk koruma altına alınmadı
 
İdil Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında çocuğun pedagog eşliğinde ifadesinin alındığı belirtilirken, çocuğun Mardin Adli Tıp Kurumu’na sevk edildiği ve soruşturmaya gizlilik kararı getirildiği kaydedildi. Çocuğun ise koruma altına alınmadığı da edinilen bilgiler arasında. 
 
Fail serbest
 
Soruşturma kapsamında Fail N.T.’nin ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı, şu anda ise Batman’da olduğu öğrenildi. Öte yandan istismara dair haberlerin yayınlanmasının da savcılık tarafından tepkiyle karşılandığı iddia edildi.  
 
Üstü kapatılmaya çalışılıyor
 
Edinilen bilgilere göre, Fail N.T.’nin oğlunun ise, İdil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli aynı zamanda da İdil Eğitim Bir Sen temsilcisi ve Şube Müdürü olduğu, istismarın üstünü ise kapatmaya çalıştığı kaydedildi. 
 
Failin oğlu hakkında dilekçe
 
İsmini vermek istemeyen ve çocuğun yakınlarından biri, failin oğlu hakkında da hem ilçe Kaymakamlığı’na hem de Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayette bulunmak için dilekçe verildiğini ifade etti. 
 
Yakınlarından tepki: Sessiz kalmayacağız
 
Çocuğun yakını, son olarak şunları belirtti: “Biz bu olay karşısında sessiz kalmayacağız. Bu adam gereken cezayı alana kadar durmayacağız. Köy bir kişiye ait olduğu için olayı bilenler ise bu duruma sessiz kalıyorlar. Fail gözaltına alındıktan sonra neden serbest bırakıldı? Fail oğlundan dolayı korunuyor mu? Bugün kimsenin bu olay karşısında sessiz kalmaması gerekiyor. Hiçbir çocuk böyle yalan söyleyemez. Bu olayda sessiz kalan herkes bu suçun ortağıdır.”
 
 İstismara maruz kalan çocuğun hastane raporunun da iki hafta sonra çıkacağı öğrenildi.