Vaka sayısının 5 bine yaklaştığı Mardin için uyarı!

  • 09:03 29 Temmuz 2020
  • Güncel
MARDİN - Covid-19 salgını nedeniyle vaka sayısının 5 bine ulaştığı Mardin’deki hastanelerde yer kalmazken,  Kurban Bayramı öncesi yurttaşlara çağrıda bulunan Mardin Tabipler Odası Eşbakanı Dr. Derya Etem, yurttaşların bayram sürecinde evde kalmaları yönünde çağrı yaptı.
 
Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Türkiye’de yaklaşık 6 bin insan yaşamını yitirdi.1 Haziran’dan itibaren başlayan “normalleşme” süreci ile birlikte vaka sayısında artışın en fazla olduğu kentlerden biri olan Mardin’de hastane ve yurtlarda yer kalmadığı öğrenildi. Bugüne kadar yaklaşık 200 sağlık çalışanının enfekte olduğu kentte, Kurban Bayramı dolayısıyla Mardin Tabipler Odası Eşbaşkanı Doktor Derya Etem, yurttaşlara “evde kalın” çağrısı yaptı. 
 
' Vaka sayısı 5 bine yaklaştı'
 
Vaka sayısının 5 bine yaklaştığı belirtilen kentte hastanelerde yer kalmadığını söyleyen Derya, “Şu an hastanelerde yatak yok. Virüs testi pozitif çıkan ve durumu ağır olan hastalar diğer hastaların taburcu olmasını bekliyor. Şu ana kadar kentte virüs testi pozitif çıkan 200'e yakın sağlık çalışanımız var. Bu sayı içinde durumu ağır olan meslektaşlarımız vardı ama onların durumu iyiye gitmeye başlıyor. Sağlık çalışanları dışında hastanelerde çalışıp eve giden meslektaşlarımızın ailelerinin de virüs testleri pozitif çıkıyor. Özellikle Kızıltepe'de hastalık çok yoğun. Salgın köylere kadar yayıldı" sözlerini kullandı.
 
‘Bayramda herkes evinde otursun’
 
Durumu kötü olan hastaların tedavi olması için diğer hastaların iyileşip taburcu olması gerektiğini dile getiren Derya, “İnsanların çok dikkat etmesi gerekiyor. Salgının bu kadar kötü olduğu dönemde düğün ya da başka kalabalık etkinliklerin yapılmaması gerekiyor. El ve yüz yıkamaya özen göstermek çok önemli. Enfekte hastalar ile temas eden yurttaşlar elini kolunu sallayarak dışarıda geziyor. İnsanların özellikle bayramda rahat davranmaması gerek. Biz doktorların tavsiyesi bayramda kimse gezmeye gitmesin herkes evinde otursun. Eğer bayramda bu rahatlık devam ederse virüs bulaşan yurttaşlar hastanede tedavi göremez, çünkü yatak yok" diye uyarıda bulundu. 
 
'Salgının ciddiyetinin farkına varılmalı'
 
Kentte artan vaka sayısına ilişkin hem hükümete hem de yurttaşlara çağrı yapan Derya, “Yurttaşlar bayramda evlerinden çıkmasın ve kendi tedbirlerini alsınlar. İnsanlar önümüzdeki iki hafta hem hijyenlerine hem de sosyal mesafelerine dikkat etsinler. Bu salgının ciddiyetinin farkına varılması gerekiyor" diye konuştu.