‘AKP zihniyeti iktidarda oldukça şiddet ve istismar artacak’

  • 09:06 29 Temmuz 2020
  • Güncel
Şehriban Abi
 
VAN - Son günlerde artan çocuk istismarı ve kadın katliamlarına tepki gösteren kadınlar, “Faillere ceza verilmediği sürece, AKP’nin zihniyeti ve politikaları sürdüğü müddetçe şiddet de tecavüz de artacaktır” dedi. 
 
AKP iktidarının gündeminden düşürmediği “istismar faillerine evlilik yoluyla af” düzenlemesine tepkiler sürerken, yargıda cezasızlık politikaları sonucu kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve katliam her geçen gün artıyor. Batman’da İ.E.’nin uzman çavuş M.O. tarafından tecavüze maruz bırakılması, Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in Cemal Metin Avcı tarafından katledilmesi, kadına yönelik sistematik şiddetin son örnekleri oldu. Alanlarda tepkilerini gösteren kadınlar ise polisler tarafından şiddete maruz kalıyor. Van’da mikrofon uzattığımız kadınlar da erkek şiddetine ve şiddeti meşrulaştıran politikalara tepki gösterdi.  
 
‘Kadınlar dışında herkes sus pus’ 
 
Artan istismar nedeniyle çocuklarını dışarıya çıkartamadıklarını söyleyen Meryem Öz, “Yaşananlar günlerce aklımızdan çıkmıyor. Sürekli çocukların ölüm ve tecavüz haberlerini duyuyoruz.  Çocuklarımızı korumamız için elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekiyor. Olayların üzerinde konuşmalı, çözüm bulmalıyız. Yoksa daha da artacaktır. Halk olarak bu sorunlara karşı sesimizi yükseltmeliyiz ancak bakıyoruz ki kadınlar dışında herkes sus pus” dedi. 
 
‘İstismara af tasarısı mide bulandırıcı’
 
Çocuğa yönelik istismarına kabul edilir bir durum olmadığının altını çizen Şilan Aydın, “Çocuk o yaşta nasıl evlendirilecek? O çocukların nasıl bir psikolojisi olacak? Başta çocuk istismarlarına karşı ailelerin bilinçlenmesi gerekiyor. Mide bulandırıcı bir durum, çocuk daha gelişim evresini tamamlamamış sonuçta. Çocukları bedenen çökertiyor, sosyal yaşamdan uzaklaştırıyor” sözlerini kullandı. 
 
‘Caydırıcı cezalar verilmeli’ 
 
Şilan, faillere ceza verilmediği gibi toplumun da sustuğunu belirterek şöyle konuştu: “Ataerkil bir toplumda yaşadığımız için ‘Arkamızdan ne derler’ diyerek susmak zorunda kalıyorlar. İstismar örtbas ediliyor. Caydırıcı cezalar verilmezse istismar artarak devam eder.”
 
‘Yetkililer harekete geçmeli’
 
Fazilet Köseoğlu da en ağır cezaların verilmesi gerektiğini vurgulayarak, “İstismar konusundan bahsedince bile elim ayağım titriyor. İstismar yasasını da doğru bulmuyorum, failler gereken cezayı almıyorlar alsalardı böyle olmazdı” dedi. 
 
Dilan Özer ise “Yetkililerin harekete geçmesi gerekiyor. Gerekli cezalar verilseydi bu olaylar yaşanmazdı” diye konuştu.