100’ü aşkın mahalle bayrama hem elektriksiz hem de susuz girecek

  • 09:03 30 Temmuz 2020
  • Güncel
MARDİN - DEDAŞ’ın 14 Mayıs’tan bu yana elektriğini kestiği yüzü aşkın mahallede kadınlar, “Bize düşmanca davranmasınlar” diyerek, en azından bayram öncesi elektrik kesintisinin son bulmasını istiyor. 
 
Dicle Elektrik ve Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) "borç" iddiasıyla 14 Mayıs'tan bu yana Mardin'in Derik, Kızıltepe ve Artuklu ilçelerine bağlı 100’den fazla mahallede elektrikleri kesti. Elektrikle beraber suların da gelmediği mahallelere dair DEDAŞ, “Borç nedeniyle enerji veremiyoruz” açıklaması yaparken, yurttaşlar ise Kurban Bayramı’na elektrik ve su olmadan girecek. 
 
Hava sıcaklığının 48 dereceye vardığı mahallelere günde bir saat elektrik verilirken, günün geri kalanında ise yurttaşlar elektriksiz bir şekilde gündelik işlerini halletmeye çalışıyor. Hem yaklaşan Kurban Bayramı, hem de koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yurttaşlar, elektrik ve su kesintisi nedeniyle ihtiyaçlarını gideremez durumda. 
 
‘ Bize düşmanca davranmasınlar’ 
 
Merkez Artuklu ilçesine bağlı Yukarı Yeniköy (Gundikê Mele) Mahallesi’nde yaşayan Fehime Doğan, elektrik kesintisinden dolayı suyun da akmadığını belirterek, bahçesini sulayamadığını söylüyor. Topladığı sebze ve meyveleri ise yıkayamadığını dile getiren Fehime, “Aylardır perişan olduk. Bahçemiz kurudu, hayvanlarımız kurudu. Bahçeden meyve topladığımızda bile nerde yıkayacağız diye düşünüyoruz artık. Bu sıcak havada çocuklarımız dışarıda perişan oluyor. Eve de gelemiyorlar. Ağaç dibinde gölgeliğe gidiyorlar. Yetkililerden rica ediyoruz bir şey yapsınlar. Kimse kimsenin düşmanı değil, bize düşmanca davranmasınlar” diye tepki gösteriyor. 
 
‘Olan yine biz kadınlara oldu’
 
İlçeye bağlı Aşağı Yeniköy (Gundîke Evdo)  Mahallesi’nden Celile Çıray ise şu sözlerle tepki gösteriyor: “Bayram geliyor, ama biz hiçbir hazırlık bile yapamıyoruz. Ne bayram temizliği ne de başka bir şey yapamadık. Bu işkenceye bir son versinler artık. Çocuklarımız günde bir saat serin hava görüyorlar. Burada hastamız var, yaşlımız var. Her gün dışarıdan su da alamıyoruz. Tarlalar kuruyor, bahçeler kuruyor. Olan yine biz kadınlara oluyor. Buna bir çözüm bulunsun. Yeter artık.”
 
‘İnsanlar hazırlık yaparken biz oturuyoruz’
 
Aynı köyden Hanım Çıray da, kesintiler nedeniyle elektronik aletlerinin yandığını söylüyor. Hanım, “Ne temiz odamız kaldı ne de temiz kıyafetimiz. Bayrama da bu şekilde gireceğiz. İnsanlar hazırlık yaparken biz evde oturuyoruz. Bu hak değil” diyor.