Ailelerden, İmralı'daki yakınları ile görüşme başvurusu

  • 11:43 30 Temmuz 2020
  • Güncel
İSTANBUL - PKK Lideri Abdullah Öcalan ve İmralı Adası’nda bulunan üç tutsağın aileleri, bayram görüşü ve telefon görüşmesi için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu.
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ile Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin, Kurban Bayramı’nda yakınlarıyla görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Başvuru 31 Temmuz ile 3 Ağustos arasında uygun bir gün için yapıldı.
 
Aileler ayrıca telefon başvurusu içinde avukatları aracılığıyla başvuruda bulundu. Telefon görüşme başvurusu ise 31 Temmuz ile 7 Ağustos tarihleri arasındaki uygun bir gün için yapıldı. 
 
Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş, 15 Mart 2015'ten bu yana sadece 5 Haziran, 12 Ağustos 2019 ve 2 Mart 2020 tarihlerinde yakınlarıyla görüştü. Hamili Yıldırım ise, İmralı'ya götürüldüğü 15 Temmuz 2015'ten bu yana ailesiyle sadece 5 Haziran ve 12 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebildi. İmralı Adası’nda çıkan yangın dolayısıyla oluşan kaygılar üzerine geçtiğimiz 2 Mart'ta sağlanan son görüşme imkanında görüşçüsünün hasta olması nedeniyle Hamili Yıldırım'la görüşme sağlanamamıştı.
 
İlk kez telefon hakkı kullanıldı
 
Abdullah Öcalan ise 21 yıl aradan sonra ilk defa 27 Nisan'da telefonla görüşme hakkını kullanarak, kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşmüştü. İmralı’daki diğer tutuklular da İmralı’ya götürüldükleri 2015 yılından sonra ilk kez aileleri ile aynı tarihte telefon görüşmesi yapabilmişti.