Mezarlıklara saldırıya tepki: Taşlardan da mı korkuyorsunuz?

  • 10:41 31 Temmuz 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Çocuklarının mezarlarını ziyaret ettiklerinde tahrip edilmiş haliyle karşılaşan Türkan Bilir ve Hüsnüye Arcagül, “Taşlardan da mı korkuyorsunuz?” diye tepki gösterdi. 
 
Bölgede son zamanlarda onlarca mezarlığa saldırılar gerçekleşirken, mezarların taşları da kırılarak tahrip edildi. Bu mezarlardan biri de Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Yolçatı (Sîsê) Mahallesi’nde bulunan mezarlık. Daha önce de üç kez saldırıya uğrayan Yolçatı Mezarlığı, dün bir kez daha tahrip edilirken ateşe verildiği öğrenildi. Mezarlıktaki tahribatın büyük olduğu kaydedildi. 
 
'Bu hakareti neden yapıyorlar'
 
Lice’ye bağlı Birlik (Çeme Elika) Mezarlığı da defalarca askerler tarafından tahrip edildi. Kurban Bayramı dolayısıyla oğlunun mezarını ziyarete giden Türkan Bilir, mezarı bulmakta zorlandı. Türkan, "Geliyoruz mezarlarımızı tanıyamıyoruz. Dünyada hangi anne çocuğunun mezarına gidiyor ve çocuğunun mezarını tanımıyor. Hepsinin taşları kırılmış. Bu zulmü bu hakareti neden yapıyorlar. Ölmüş insanlar ne yapabilir ki? Mezarlara saldırmakla artık onlara bir zarar veremezler. Annelerin psikolojisiyle oynuyorlar. Evlat acısı yüzünden yüreğimiz yanıyor. Bu saldırılar yüreğimizi daha da yakıyor" dedi.
 
'Onlar da aynı acıyı yaşasın'
 
Her bayram geldiğinde heyecanla mezarlığa gittiklerini ancak mezar taşlarının kırılmış haliyle karşılaştıklarını ifade eden Türkan, "Dünyada kim bu kadar merhametsiz, saygısız. Çocuklarımız artık mezarlarından kalkıp onlarla savaşmayacak. Onlar da kendi cenazelerini mezarlarını tanıyamasınlar. Kim bu zulmü yapıyorsa aynısını yaşasın. Keşke oğlum mezarından kalksaydı bu zulme karşı yeniden savaşsaydı" diye konuştu. Türkan oğlunun mezarı başında duygulu anlar yaşadı.  
 
‘Korkuyorlar, saldırıyorlar’
 
Metin Arcagül, Kobanê’de DAİŞ’e karşı savaşırken yaşamını yitirdikten sonra Birlik Mezarlığı’na defnedildi. Annesi Hüsniye Arcagül, sık sık mezarlığı ziyaret ettiğini, karşılaştığı manzaranın yüreğini acıttığını söyledi. Dünyada hiç kimsenin ölüye karşı saygısızlık etmediğini kaydeden Hüsniye tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Bu insanlar artık Allah'ın huzuruna çıkmışlar. Mezarlarını kırmaya hakları yok. Şehit olmuşlar artık. Ne işiniz onların mezar taşlarıyla. Taşlarından da mı korkuyorsunuz. Bu zulüm karşısında mezarlarından kalkmaları gerekiyordu. Allah'ın emri yok ki kalksınlar?. Korkuyorlar, korkuyorlar saldırıyorlar. Belki yeniden kalkar bize karşı savaşırlar diye korkuyorlar. Ben bu mezarlığa geldiğimde nefesim kesiliyor. Kim bunu yaptıysa onlarında nefesi kesilsin. Aynı acıyı yaşasınlar ki bizi anlasınlar."