Kadınlar ellerindeki sarı bezleri bırakıyor!

  • 09:08 1 Ağustos 2020
  • Güncel
ANKARA - Sarı Bezli Kadınlar Platformu’nu kurarak kadınlara tiyatro ve eğitim semineri davetiyeleri ile kitaplar armağan eden kimyager Cemile Türkmen, platformun kuruluş amacı “Üzülmenin dışında ne yapabilirim” düşüncesi olduğunu belirtti.
 
8 Mart 2019 Dünya Kadınlar Günü’nde sosyal medyada “Sarı Bezli Kadınlar Platformu”nu oluşturan Cemile Türkmen, eğitimin insan yaşamında önemli katkıları olduğunu söyleyerek, bir yılda 12 bini aşkın kitap, 2 binden fazla tiyatro davetiyesi ve 300’den fazla eğitim semineri davetiyesini kadınlara ulaştırdı. “Her sarı bezli kadının hepimizle eşit hakkı var” şiarıyla yola çıktıklarını ifade eden Cemile, okuyan ya da okumayan, ev kadını ya da çalışan, genç ya da yaşlı her kadının ortak noktasının sarı bez olduğuna dikkat çekti.
 
‘Şiddete karşı en büyük silah, bilinçli kadındır’
 
Şiddete, kadınların bilinçlenerek karşı durabileceğini vurgulayan Cemile, dayanışmanın altını çizerek, “Global dünyada her gün haberlerde gördüğümüz, sosyal medyada hashtagler açtığımız, bazen sokağa çıkıp hakkımızı aradığımız birçok şiddet, cinayet yaşanıyor. Bunlara insan olarak üzülmenin, ‘yanınızdayız’ demenin dışında, kişisel olarak kendimizi geliştirme, eğitme kısmına daha çok önem veriyordum. Bir kadının donanımlı olduğunda çevresine ışık saçtığını ve kadına ikinci sınıf insan muamelesi yapılmasının önüne geçeceğini düşünmüşümdür. Kadın kendini geliştirdikçe etrafına mutluluk saçan bir varlık. Elimizdeki sarı bezi sıkıp yerine koyduktan sonra elinize aldığınız kitap, gittiğiniz tiyatro, katıldığınız bir eğitim bir başka kişiye olumlu yön vermenizde en büyük silahınız olacak. Şiddete karşı en büyük silah bilinçli kadındır. Çıkış noktam bu oldu.Negatif durumlara düşenlere insani üzülmenin dışında ne yapabilirim” diye konuştu. 
 
‘Elinde her sarı bez olan kadın sadece temizlik yapmak istemiyor’
 
Kadınların kitap okumak, tiyatroya gitmek istediğini ama kiminin hiç fırsat bulamadığını dile getiren Cemile, projesinde bunu anlatmaya çalıştığını söyledi. “Elinde her sarı bez olan kadın sadece temizlik yapmak istemiyor” diyen Cemile, “Birçoğunun imkanı olmayabiliyor ya da imkanı olsa da kitabı ihtiyaç listesinin en sonuna bırakıyor. İşte onlara bir olanak sunmak lazımdı. Sarı Bezi Kadınlar bu amaçla başladı” ifadelerini kullandı. Projeye, ilk başta kendi okuduğu iki kitaptan ve gittiği tiyatro oyunundan 2 bilet fazlasını alarak, bunları hediye etmekle başladığını söyleyen Cemile, çok kısa bir sürede yazar, yayınevleri ve gönüllü kişilerin de desteğiyle giderek büyüyen bir aile olduklarını kaydetti.
 
‘Destekleyenler amacıma bir adım daha yaklaştırıyor’
 
Kendilerine yönelik desteğin hiç bitmediğini ifade eden Cemile, “Bana yakın arkadaşlarım ve ailem ‘yorulmuyor musun’ diye soruyor. ‘Hayır’ diyorum çünkü öyle güzel mesajlar alıp kitap kazananlardan harika yorumlar alıyorum ki… Ya da ‘Biz ne yapabiliriz?’, ‘Biz de bir şeyler yapalım’, ‘Biz de size kitap toplamaya başladık’ diyen her gün onlarca mesaj geliyor ve bu beni amacıma bir adım daha yaklaştırıyor, her güzel mesajı okudukça ‘daha ne yapabiliriz’ diyorum” dedi. 
 
‘Projeler devam edecek’
 
Sadece ev kadınlarına değil ayrıca köy okullarına da kitap yardımında bulunduklarını ve birçok köy okuluna ‘kitap kardeşliği’ adı altında kitaplar gönderdiklerini ifade eden Cemile,“Kermesler, tanışma grupları yapacaktık fakat pandemi bazı etkinliklere mani oldu. Bu durumu pozitife çevirerek süreci daha fazla kitap sunumlarına, sesli kitap etkinliklerine ayırarak geçiriyoruz. Daha sağlıklı günlere geçtiğimizde her gün yeni bir fikir üreterek açığı kapatacağız. Yapacağımız çok güzel işler var. Kitap ve tiyatro baki o hep devam edecek ama gerekli yeterli bir bütçemiz olursa kadın gelişimine yönelik her ilde eğitimler, sarı bezli kadınlar kütüphaneleri, yazarlarla söyleşiler yapmak istiyorum, tabii hepsi yine ücretsiz olacak.”