Kayıp yakınlarının eylemi 599'uncu haftasında

  • 12:25 1 Ağustos 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kayıp yakınları, eylemlerinin 599'uncu haftasında bir kez daha faillerin yargılanması istendi. 
 
Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin düzenlediği “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eyleminin 599’uncu haftası, internet üzerinde yayınlanan videolu paylaşımla gerçekleştirildi. Eylemde, 13 Şubat 1996 yılında Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki evinden çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Sabah Oruç'un (17) akıbeti soruldu.
 
Videoda konuşan İHD Diyarbakır Şubesi yöneticisi Derya Yıldırım, Sabah Oruç'un 1979 yılında Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Yukarıkonak köyünde doğduğu bilgisini paylaştı. Sabah'ın ilkokul mezunu olduğunu, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde ikamet ettiğini, balıkçılık yaptığını ifade eden Derya, 13 Şubat 1996 tarihinde evden çıkan Sabah'tan bir daha haber alınamadığını söyledi. O gün eve dönmeyince ailesinin telaşlanmaya başladığını dile getiren Derya, "Sabah Oruç’tan haber alamayan aile, Bismil Cumhuriyet Savcılığı'na, İlçe Jandarma Komutanlığı'na ve İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne başvurdu. Fakat Oruç'un akıbetine ilişkin hiçbir bilgi alamadı" dedi. 
 
'Sabah'tan bir daha haber alınamadı'
 
Olaydan yaklaşık bir ay sonra bazı görgü tanıklarının Sabah'ın Bismil Tabur Komutanlığı'nda tutulduğuna dair bilgisini hatırlatan Sabah, "Bu olay üzerine tekrar resmi kurumlara başvuran aileye gözaltında böyle birinin olmadığı söylendi. 17 yaşındaki Sabah Oruç'tan bir daha haber alınamadı" diye konuştu.