‘Doğal değerlerin vahşice tahrip edilmesine dur denilmeli’

  • 13:20 10 Ağustos 2020
  • Ekoloji
İZMİR - Karaburun Yarımadası’nda GES projesi kapsamında ormanlık alanın tıraşlandığını belirten Karaburun Kent Konseyi, “Karaburun Yarımadası’nın doğal değerlerini vahşice tahrip eden yatırımlara süreç sonuçlanıncaya kadar ‘dur’ denmesini, kamuoyu önünde talep ediyoruz” dedi.
 
Sevtur Turizm ve Ticaret AŞ., Küçükbahçe Mahallesi’nde 300 bin metrekarelik bir alanda kurmak istediği Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesi, ormanın tıraşlanması ve toprağın sıyrılmasıyla bölgenin ekosistemine zarar verdi.  Projeyle ilgili olarak Karaburun Kent Konseyi’nin itirazları ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü tarafından reddedildi. GES projesine ilişkin yazılı açıklama yapan Karaburun Kent Konseyi, bakanlığın “uygulamaların yapılabileceği” kararının, Cumhurbaşkanlığı tarafından da onaylanan “Karaburun Yarımadası ve Ildır Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi Teklif Raporu” ile büyük çelişki içinde olduğunu belirtti. 
 
‘Hummalı bir çalışma yürütülmekte’
 
Proje sahası olarak seçilen alanın büyük tahribata uğradığı belirtilen açıklamada,“Küçükbahçe’de tıraşlama ve toprak sıyırma işlemleriyle bölgenin ekosistemine büyük darbe vurulmuştur. Yoğun çam ormanın bulunduğu bölgede kesilen çamlar dere yataklarına yatırılarak üzerleri tıraşlanana toprakla kapatılmıştır. Bölgede yangından mal kaçırırcasına hummalı bir çalışma sürdürülmektedir. İlgili Bakanlık kurumlarıyla yapılan yazışmalar sonucunda Sevtur Turizm ve Ticaret AŞ.’nin Karaburun GES Projesi ile ilgili olarak Bakanlık tarafından verilmiş bir ÇED kararı veya yürüyen bir ÇED sürecinin olmadığını da biliyoruz” denildi.
 
‘Kuşlara olumsuz etkileri olacaktır’
 
Proje sahasının İris Gölü ile Küçükbahçe’ye su sağlayan gölet arasında olduğu belirten açıklamada, “Karaburun Yarımadası’nın tek sulak alanı olma özelliğine sahip İris Gölü çok sayıda kuş, sürüngen, memeli, bitki türü için ve özellikle göçmen kuşlar için önemlidir. Yakınına yapılacak bir GES ile kuşların göç yollarına olumsuz etkisi olacağı açıktır” ifadeleri kullanıldı. 
 
‘Dur denilmeli’
 
Karaburun Yarımada’da yapımı süren Karaburun RES projesi olmak üzere Küçükbahçe’deki GES projesi, Badembükü’deki balık çiftliği ve Eğlenhoca’daki JES projelerinin ekolojik olarak bölgede ciddi boyutlarda tahribat yarattığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: “Bakanlık çevrenin ve yaşam hakkının yanında durmamıştır. Yarımada’da ekolojik yıkıma yol açan bu ‘yatırım’ ile ilgili bundan sonraki süreçte konunun takipçisi olmalarını istiyoruz. Devletten tamamen yıkıma uğrayan 300 bin metrekarelik alanın hesabını kimin vereceğini öğrenmek istiyoruz. Ekolojik değeri devlet belgesi olarak tescillenmiş olan Karaburun Yarımadası’nın, bu değerli doğa hazinelerini yok edecek bir biçimde talancı sermaye yatırımlarına bırakılmasına Yarımada’da yaşayanlar olarak razı değiliz. Sevtur Turizm ve Ticaret AŞ.’nin suç teşkil eden yatırımının acilen durdurulmasını ve Karaburun Yarımadası’nın doğal değerlerini vahşice tahrip eden yatırımlara süreç sonuçlanıncaya kadar ‘dur’ denmesini, kamuoyu önünde talep ediyoruz.”