‘Karşımızda gençten korkan bir iktidar var’

  • 09:06 12 Ağustos 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Meclis'ten geçirilen “Sosyal Medya Düzenlemesi”yle iktidarın muhalif kesimlere sansür uyguladığını belirten HDP Gençlik Meclisi üyesi Kezban Kuday, “Demokrasiyi savunmazsak hepimiz bir gün faili meçhule gidebiliriz. Biz gençlik olarak çok güçlüyüz. Karşımızda gençten korkan bir iktidar var” dedi. 
 
Türkiye’de son süreçte en çok tartışılan konulardan olan “sosyal medya”, milyonlarca kullanıcısı olan ve kişilerin görüşlerini dile getirdiği bir mecra. Sosyal medya geniş bir ağ olduğu gibi kadınların da örgütlenerek erkek şiddetine, tecavüze ve istismara karşı ses yükselttiği önemli bir platform. 22 Temmuz’da Meclis Genel Kurulu’nda tartışılmaya başlanan “Sosyal Medya Düzenlemesi”, 29 Temmuz’da AKP ve MHP oylarıyla Meclis Genel Kurulu’ndan geçti. 11 maddeden oluşan “Sosyal Medya Düzenlemesi” 31 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlandı. Yasa ile Twitter, Instagram, Facebook gibi sosyal medya ağlarının Türkiye’de temsilcilik bulundurmaları zorunlu hale getirilirken, koşulların sağlanmaması durumunda ilk etapta 10 milyon lira; temsilci atanmaması durumunda ise 30 milyon lira para cezası verilecek. Durumun mahkemeye gitmesi durumunda ise yüzde 90 bant daraltmaya kadar ceza verilebilecek. Düzenleme 1 Ekim itibariyle yürürlüğe girecek.
 
‘İktidarın kirli politikalarını teşhir ediyor’
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Gençlik Meclisi üyesi Kezban Kuday, yürürlüğe girecek olan düzenlemeyi değerlendirdi. Kezban, AKP hükümetinin iktidarı boyunca kendisinden farklı düşünen muhaliflere, sol sosyalist kesimlere yönelik baskı ve zor aygıtını kullandığını ifade ederek, “Tam da bu noktada etkin olarak kullanılan sosyal medya ağlarını kendi tekelinde tutmak istiyor. Bu yasanın içeriğine baktığımızda, doğrudan sansür uygulama yetkisi olduğunu görüyoruz.  İktidarın sosyal medyayı tekeline almak istemesinin başlıca sebepleri, bu ağların etkin kullanılıyor olması, iktidarın kirli politikalarını teşhir ediyor olması ve işlevsiz yargıyı işlemek zorunda bırakıyor olmasıdır” şeklinde konuştu.     
 
‘İktidar biat etmeyenleri sansürlemeye çalışıyor’
 
Kadınların sosyal medyayı kullanarak örgütlendiklerini ve bu sayede yaşanan kadına yönelik erkek şiddetini teşhir ettiklerini kaydeden Kezban, şöyle devam etti: “Kadınların, sosyal medya üzerinden iktidarın cezasızlık politikalarına karşı, kadın katillerini ve tecavüzcülerini teşhir etmesi kısmen de olsa katillerin ceza almasını sağladı. Yine Şırnak ve Batman’da uzman çavuşlar tarafından yapılan taciz ve tecavüz olaylarının örtülmesine karşı, gençlerin sosyal medyadan başlattıkları ‘#susmaşırnak’ ve ‘#susmabatman’ hashtagları, iktidarın politikalarını teşhir etti. Bunun hemen ardından Erdoğan’ın gençlere yönelik gerçekleştirdiği canlı yayında yapılan ‘Oy moy yok’ yorumları ve dislikeleri de gençlerin AKP iktidarına olan tutumunu açıkça gösterdi. İktidarın ise bu yorumları önce sildiğini sonra da kapattığını gördük. Bundan hareketle iktidarın ona biat etmeyen tüm kesimleri sansürlemeye çalıştığını söyleyebiliriz. Bu yasa ile birlikte, topluma karşı fiili olarak gerçekleştirdiği sansürü şimdi de sosyal medyaya uyguluyor.” 
 
‘Toplumun farklılıklarına yönelik bir düşmanlıktır’
 
Düzenlemenin gençler üzerindeki etkilerini anlatan Kezban, iktidarın eğitim sistemi başta olmak üzere gençlerin kendini ifade ettiği tüm alanları işlevsizleştirmeye çalıştığının altını çizdi. Kezban, gençlerin düşünce özgürlüklerinin kısıtlandığına dikkat çekerek, “Bugün binlerce genç, sosyal medyada sadece düşüncelerini ifade ettikleri ve muhalif oldukları için gözaltına alınıp tutuklandılar. İktidar, önce sokaklarda eylem yapan, hakkını arayan kitleyi birçok yasak ve zor ile kapalı alanlara hapsetti, sonra da buna karşı yeterli refleks geliştirilmediği için sosyal medyaya yöneldi. Bu politikalar sonucu gençlerin aktif olduğu alanlar kapatılmak isteniyor. Gençlerin birçoğu ülkeyi yaşanabilir bir yer olarak görmüyor, yaşamlarını ya yurt dışında ya da farklı mücadele alanlarında devam ettirmeyi düşünüyorlar. Bu politikaları, başta gençler olmak üzere toplumun farklılıklarına yönelik bir düşmanlık olarak değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘Sosyal medyayı kullanmaya devam edeceğiz’
 
Kezban, sosyal medyayı kullanmaya devam edeceklerini belirterek, özgür düşüncelerine getirilen kısıtlamayı kabul etmeyeceklerini ifade etti. Demokrasiyi savunmaya ve hak hukuk aramaya devam edeceklerini dile getiren Kezban, gençliğe sosyal medyayı daha aktif kullanma çağrısı yaparak, şunları söyledi: “Gençler demokrasiyi savunsunlar. Demokrasiyi savunmazsak hepimiz bir gün faili meçhule gidebiliriz. Sosyal medya ayağını daha güçlü kullanmaya çağırıyorum. Biz gençlik, gençler olarak çok güçlüyüz. Karşımızda gençten korkan bir iktidar var.”