Belarus’ta kadınlar alanlara çıktı

  • 19:53 12 Ağustos 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Belarus’ta seçimlerin ardından başlayan protestolarda kadınlar alanlara çıktı. Kadınlar tutuklanan protestocuların serbest bırakılmasını istedi. 
 
Belarus İçişleri Bakanlığı ise dün gece Brest kentinde güvenlik güçlerinin göstericilere karşı ateşli silah kullandığını duyurdu.
 
Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinin ardından başlayan eylemler devam ediyor. Seçimleri yüzde 80 oy alan ve 26 yıldır devlet başkanlığı koltuğunda oturan Aleksandr Lukaşenko kazandığını ilan edince muhalifler sokağa indi.
 
Ülkede protestoların dördüncü gününde öğle saatlerinin ardından başkent Minsk’te kadınlar, polisin saldırısına karşılık tepki olarak protesto gerçekleştirdi. Beyaz renkte giyinen kadınlar başkentteki bir pazarın önünde toplanırken, ellerinde çiçekler ve kalp şeklinde beyaz zarflar taşıdı.
Kadınlar, protestolarda gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti. Başka bir kalabalık grup da kentte protestocuların tutulduğu bir hapishanenin önünde toplandı.
 
51 kişi yaralandı
 
Belarus İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Salı gecesi çıkan çatışmalarda 51 protestocu ve 14 polisin yaralandığı bildirildi. Bakanlık ayrıca, dünkü gösteriler sırasında bu sabahtan itibaren binden fazla kişinin gözaltına alındığını ifade edildi.