İHD: Hapishanelerdeki sağlık sorunları çözülmeli

  • 14:23 15 Ağustos 2020
  • Güncel
ANKARA - Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Sincan Kadın Cezaevi'nde kalan hasta tutsak Gülşah Adet’in durumuna dikkat çekerek, hapishanelerdeki sağlık sorunlarının kalıcı bir şekilde çözülmesi gerektiği çağrısı yaptı.
 
Ankara’da Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 310'uncu haftasında Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'nde kalan hasta tutsakların durumuna dikkat çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında açıklama yapan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, 27 yıldır tutsak olan Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'ndeki Gülşah Adet’in durumunu aktardı.
 
‘Karantinaya alınan hastalar yalnız bırakılıyor’
 
Gülşah’ın, uzun yıllar cezaevinde olması ve koronavirüs nedeniyle son dönemlerde çeşitli sağlık sorunları yaşadığını belirten Nuray, kronik eklem iltihaplanması ve ülseri olduğunu ifade etti. Hastalığın kontrol altına alınmasının gerekli olduğuna dikkat çeken Nuray, “Daha önce düzenli olarak kontrollere gidiyor olmasına rağmen pandemiden dolayı sevkler durdurulmuş ve sadece kampüs içindeki hastaneye gidebilmektedir. Hastaneye gidip döndükten sonraki karantina uygulaması da bulunduğu oda kapısının kilitlenip 14 gün boyunca hiçbir şekilde açılmaması şeklinde yapılmaktadır. Özellikle hastalar için, yanlarında kimsenin de olmamasından kaynaklı ihtiyaçlarını karşılama noktasında zor bir uygulama halini alıyor” diye konuştu. 
 
‘Sağlık sorunları dikkate alınmıyor’
 
Mayıs ayı sonlarında nedeninin hala anlaşılamadığı bir hastalığın kendisinde ve arkadaşlarında baş gösterdiğini aktaran Nuray, “Yaşadığı sağlık sorununun hala tanısı konulmamıştır. Hastalıkları tetikleyici olarak düşündüğü ve yeterince güneş almayan aşırı derecede nemli olan ve özellikle eklem iltihaplanması hastalığını da kötü etkileyen odasını değiştirme talebinde bulunmuştur. Ancak cezaevi idaresi salgın nedeniyle hiçbir şekilde oda değişikliği yapılmayacağını ve doktor raporu alması gerektiğini belirtmiştir. Revir doktorunun da dosyasında tüm bilgileri olmasına rağmen bu konuda bir şey yapamayacağı ifade ettiğini aktarmıştır” ifadelerine yer verdi. 
 
‘Koğuşlar birçok hastalığa davetiye çıkarıyor’
 
Gülşah Adet’in gerekli teşhis ve tedavilerinin eksiksiz olarak yapılması çağrısı yapan Nuray, bir an önce tanının konularak tedaviye başlanması gerektiğini söyledi. Nuray, şunları belirtti: “Kendi doğalında yaşama zorluğuna sebep olan hapishanelerde bir de güneş almayan ve nemli olan koğuşlar birçok hastalığın oluşmasına ve ağırlaşmasına da zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle bir an önce oda değişimleri yapılmalıdır. Hapishanelerde yaşaması güç olan ve ağır olan mahpusların tahliyeleri de gerçekleştirilmelidir Bizler; Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi olarak 310. Haftada, Hasta Mahpusların durumlarını dile getirdik. Tüm bu sorunlar kalıcı bir şekilde çözülünceye kadar dile getirmeye, taleplerimizi kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.”