Pervin Buldan: İktidarın halklara vereceği hiçbir şey kalmamıştır

  • 16:37 22 Ağustos 2020
  • Siyaset
MUŞ - Muş'ta halkla bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, iktidarın istifa etmesi gerektiği bir süreci yaşadıklarını belirterek, “Bu iktidarın halklara vereceği hiçbir şey kalmamıştır. Bunların verecekleri en büyük müjde istifa etmeleridir” dedi. 
 
1 Haziran’da başlattıkları “Demokratik Mücadele Programı”nın 3'üncü aşaması kapsamında kent ziyaretlerine başlayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, dün Ağrı Doğubayazat’a yaptığı ziyaretlerine bugün Muş'la devam etti. Bulanık ilçesinde yapılan ziyaretlerin ardından Muş merkezine geçen Buldan burada halkın yoğun ilgisi ile karşılaştı. Sloganlarla karşılanan Pervin, ardından HDP il binasına geçerek burada halka seslendi. 
 
'Halkımız emekle var ettiği değerlerden taviz vermez'
 
Muş'ta yoğunca yaşanan koronavirüs vakaları ve son günlerde artan gözaltılar nedeniyle geçmiş olsun dileklerinde bulunan Pervin, "Biliyoruz hiçbir arkadaşımızın tutuklanma ve gözaltı gerekçesi ele avuca sığacak şeyler değil. Gerekçelerin tamamı uydurulmuş şeyler. Arkadaşlarımız barış ve demokrasi mücadelesi verirken gözaltına alınıyorlar. Bu bir konsept. AKP'nin, HDP'ye yönelik başlattığı ve sistematik bir hale dönüşen, sandıkta yenemediği yerlerde halkı korkutma ve sindirmeye çalışan bir anlayış içerisindeler. Tüm bu operasyonların yapıldığı yerlerde tutuklananların yerine onlarca, yüzlerce arkadaşımız görev almak için başvuruyor. Bu parti kapanmıyor, kapısına kilit vurulmuyor. Halkımız her türlü bedel ve emekle var ettiği bu değerlerden asla taviz vermiyor" ifadelerini kullandı. 
 
'Bizi tutukladınız bitmedik, milyonlar olduk'
 
HDP kongresinden halkın kendilerine verdiği mesajdan sonra büyük bir yürüyüş başlattıklarını belirten Pervin, halktan “sizin yanınızdayız” mesajını aldıklarını belirtti. Faşizm, tutuklama ve tecride karşı demokrasi, barış ve özgürlüğü çoğaltma için bu mücadeleyi yürüttüklerini ifade eden Pervin, “Biz AKP hükümetine, 'Bizi tutukladınız, kayyım atadınız ama biz bitmedik ve milyonlar olduk' mesajı verdik. 1 Haziran'da yaptığımız açıklamayla ülkede yaşanan tüm sorunların çözüm kaynağını ortaya koyduk. Kürt sorunu, demokrasi, adalet, kadın, ekoloji ve ekonomik krizlerin nasıl çözüleceği konusunda çok geniş bir şekilde değerlendirmeler yaparak çözüm yolları ortaya koyduk. Bu kapsamda aşama aşama halkımıza ve tüm kesimlere gittik. Sorunların çözüm bulması için demokratik bir güç birliğine ihtiyaç olduğunu, bu meselenin sadece HDP'nin veya Kürtlerin sorunu olmadığını, yaşananlardan herkesin etkilendiğini söyledik. Bu meseleler Kürtlerin meselesi olmaktan çıkmalıdır çünkü ekonomik sorunlar, yaşanan çatışmalar sadece bizi değil Türkiye'yi etkiliyor” sözlerini kullandı. 
 
‘Kaosların yükselmesine neden oldular’
 
Bu ülkede milyonlarca işsiz ve yoksulun olduğuna işaret eden Pervin, “Bu sorun hem Türkün hem Kürdün ama aynı zamanda kadının, gencin, Ermeni'nin, Arapların, Çerkezlerin sorunudur. Kürdistan'ı ne kadar etkiliyorsa tüm bölgeyi de aynı şekilde etkileyen bir sorundan söz ediyoruz. Bu ülkeyi yönetenler iktidara geldikleri günden beri bu sorunu katmerleştiren, sorun üzerine sorun üreten krizlerin ve kaosların yükselmesine neden oldular ve olmaya devam ediyorlar” diye belirtti. 
 
‘Rapor Kürt halkının yaşadıklarıdır’
 
Her seçimde Kürtlerin, HDP'nin gücüne herkesin tanıklık ettiğini belirten Buldan konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye'de bir erken seçim olasılığı üzerinden partiler Kürtlere yoğunlaşmışlar. Her biri bu ülkenin Kürt sorununu derinleştiren anlayış üzerinden çözüm yoluna gidiyor ve herkes aynı şeyi söylüyor. 'Ben Diyarbakır'da Şırnak'ta hazırladığımız raporu açıklayacağım' açıklaması yaparak bu sorunu çözeceklerini söylüyorlar. Bu sorun raporla çözülseydi daha önce bu ülkenin yönetimine gelenler bu sorunu çoktan çözerlerdi. Bu sorunu gerçek anlamda adını koyamayanlar, Kürt sorunun adını koymaktan çekinenler bu sorunu çözemezler. Eğer bir rapor açıklayacaksanız: Rapor Kürtlerin kendisidir, rapor Kürt halkının yaşadıklarıdır” ifadelerini kullandı.  
 
‘Gerçekleri görmek zorundasınız’
 
Pervin, konuşmasına şu ifadeler ile devam etti: 
 
“Belediye eşbaşkanlarını, milletvekillerini cezaevine atacaksınız, seçme seçilme haklarını ellerinden alacaksanız, HDP'ye Her türlü iftirayı atacaksınız, dava açacaksanız, siyaset yapma yollarını kapatacaksanız, bu ülkeyi tecritle yöneteceksiniz, Sayın Abdullah Öcalan'a tecrit uygulayacaksanız, aile görüşünü engelleyeceksiniz, keyfinize göre aile ve avukatları adaya göndereceksiniz sonra siz bu sorunu çözmek için yola çıktık diyeceksiniz. Kusura bakmayın. Herkese sesleniyorum; bu mesele o kadar basit ele alınacak bir mesele değil.Kürt halkının en hassas olduğu noktalarda adım atacaksınız, tecride son vereceksiniz, cezaevlerini boşaltacaksınız, gasp edilen belediyeleri iade edeceksiniz. Siz bu gerçekleri görmek zorundasınız.
 
Bu ülkeyi yönetenler çatışmalardan besleniyor
 
Bu ülkeyi yönetenler barıştan değil çatışmalı süreçlerden besleniyorlar. Bu nedenle topluma vaat veriyorlar. Karadeniz'de bulduklarını iddia ettikleri rezelerlerin 2023 yılında devreye gireceğini söyledi. Bu müjdeyi 82 milyona mı verdi? Hayır! Çünkü bu müjdenin altında başka hesaplar var. Bu rezervlerin çıkarılması için haleye çıkacaklar. Bu ihale ile birlikte herkesin cebinden para alacaklar, gazın çıkarılmasının masrafını halka ödetecekler. Bu işin kârını da yandaş şirketler kendi ceplerine koyacaklar. Bu bir müjde midir? Bu müjdeyi sadece kendi yandaş şirketlerine verdi. Eğer bu müjde ise doğalgaz faturalarında indirim olacak mı? Halka bedava doğalgaz verecek misiniz? Hayır! Bakın insanların daha fazla ödemek zorunda kalacaklar. 
 
Halklara verecekleri hiçbir şey kalmamıştır
 
Tüm dünyada daha temiz enerji kullanmayı tercih ederken Türkiye daha da geriye giderek 'doğalgaz bulduk' diye insanlara müjde vermeye çalışıyor. Herkes Mersin'e giderken siz tersine gidiyorsunuz. Karadeniz'de bulunan bu gazın halka nasıl bir etki yaratacağını, ekolojik sisteme nasıl bir etki edeceğini düşündüler mi? Türkiye halkların geleceğini düşünmeyen bir iktidarın halka verecek bir şey yok. Tam 30 kez 'doğalgaz bulduk' dediler ama ortada bir şey yok. Bu rezerv çıkarılsa bile bunun ne kadar zararlı olduğunu insanlar bilmelidir. ‘Müjde’ açıklamasından sonra mutlaka bir erken seçim kararının geleceğini söyleyen Buldan, "Bu müjdenin sonunda mutlaka bir erken seçim gelecektir. Buna parti olarak hazırlıklı olmalıyız. Bir erken seçime parti olarak hazırız. Seçim bir yana bu iktidarın biran önce istifa etmesi gereken bir zamanı yaşıyoruz. Bu iktidarın halklara vereceği hiçbir şey kalmamıştır. Bunların verecekleri en büyük müjde istifa etmeleridir" dedi. 
 
Mutlaka kazanacağız
 
Mutlaka kazanacağımız bir gerçeklikle karşıyayız. Mücadele ettikçe aslında bu ülkeye barışı getireceğimiz bir ortamı yakalamalıyız. Herkes güç vermelidir, herkes eline taşın altına koymalıdır. Biz her şeye rağmen başta Kürt sorunu olmak üzere bu ülkede yaşanan her sorunun çözümü için HDP olarak tüm gücümüzü ortaya koyduk, koymaya hazırız. Bu ülkenin barışa olan ihtiyacını sürekli söylüyoruz. 1 Eylül Dünya Barış Günü gelirken insan zincirleri oluşturarak bir kez daha barış, demokrasi, adalet ve barışı savunduğumuzu her kentte oluşturacağımız insan zincirleriyle ortaya koyacağız.”