Diyarbakır Surları’nda ‘restorasyon’ çalışmalarına tepki

  • 09:03 26 Ağustos 2020
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - Tarihi Diyarbakır Surları’nda yapılacak olan restorasyon çalışmalarına tepki gösteren yurttaşlar,“Geçmişimizi silmek istiyorlar. Değerlerimizin ranta dönüştürülmesine karşıyız”diye belirtti. 
 
Kürt kentlerinde birçok tarihi yapı, “restorasyon” adı altında ya tahrip ediliyor ya da turizme açılarak rant alanına dönüştürülüyor.
 
Diyarbakır’ın tarihi surlarında da restorasyon çalışmaları başlatıldı. Diyarbakır Surları’nın bir kısmının tarihi M.Ö 3 bin yılında Hurrilere kadar giderken, bir kısmı ise 346’da Bizans İmparatoru 2. Konstantinus’a kadar uzanıyor. Surlar, hem yerli turistlerin hem de yabancı turistlerin Diyarbakır’da ilk durağı oluyor. 
 
İhaleye açılacağı iddia edildi
 
Binlerce yıl ayakta duran Surlar, 2015-2016 yıllarında ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve sonrasında tahribata uğradı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talimatı doğrultusunda, kayyım ile yönetilen Diyarbakır Sur Belediyesi tarafından da restorasyon çalışması başlatıldı. Çok sayıda işçinin surlara girerek restorasyon öncesi temizlik yaptığı görülürken, surlardan çıkarılan taşların dışarı atılması dikkat çekiyor. Temizlik çalışması yürüten işçiler, belediyenin talimatıyla 3 aylık bir çalışma yürüteceklerini söylerken,  aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın  “burayı turizme açacağını” söylediği iddia edildi. Bir diğer iddia ise Diyarbakır Surları’nın ihaleye açılacağı ve ihale sonucunda yabancı işletmelere verileceği yönünde.
 
‘Değerlerimiz yabancılara veriliyor’ 
 
Tarihlerine dokunulmasını istemeyen Diyarbakırlılar ise yürütülen çalışmaya tepkili. Suna Aslan, tarihi yapıların yok edilmesinin “hafızayı silmek” anlamına geldiğine dikkat çekti. Suna, “Öncülerimizi unutmak istemiyoruz. Burayı görünce geçmişimizi hatırlıyoruz. Eğer burası yok olursa geçmişimiz de yok olacak. Biz çocuklarımıza neyi anlatacağız? İhaleler açılarak Diyarbakır halkına ait olan değerler yabancılara veriliyor. Bunu ne ben ne de Diyarbakırlılar kabul etmeyeceğiz. Elimizde gelen her şeyi yapacağız” dedi. 
 
‘Devlet burayı da mı bozacak?’
 
İsmi vermek istemeyen bir yurttaş ise Kültür ve Turizm Bakanlığı ile kayyımla yönetilen Sur Belediyesinin aldığı karara tepkisini “Ne bıraktılar ki halka” sözleriyle dile getirerek, “Biz Diyarbakır’ın böyle kalmasını istiyoruz. Buraya dokunulmasını istemiyoruz. Biz kendimizi bildik bileli surlar hep vardı ve özünün bozulmasına, yok edilmesine karşıyız. Her yeri rant alanına çevirdiler. Sessiz kalmayalım. Tarihimize dokunulmasın” diye belirtti.