Kadınlar hem kışa hem pandemiye hazırlanıyor

  • 09:04 26 Ağustos 2020
  • Yaşam
DİYARBAKIR - Her yazın sonuna doğru kışa hazırlık yapmaya başlayan kadınlar, bu yıl pandemiye ve ekonomik krize karşı da hazırlanıyor. Geçen kış ürünlere gelen zamlara karşı bu kez hazırlıklı olmak isteyen kadınlar, kolları sıvadı. 
 
Diyarbakır’ın Bağlar ve Sur ilçesinde yaşayan kadınlar, kış hazırlığı yapmaya başladı. Her yıl Ağustos ayının sonunda patlıcan, biber, domates alınarak,  konserve, kurutma, salça ve közleme yapılıyor. Yine çilek, vişne, kiraz ve daha birçok yaz meyvesinden reçel de yapılıyor. Kış aylarında fiyatların daha çok yükselmesi ve taze ürün bulunmaması nedeniyle, bu gıdalar da önem kazanıyor. 
 
Bu yıl pandemi ve ekonomik krize karşı da hazırlanan kadınlar, her yıl yaptığından fazlasını yapıyor. 
 
‘Hem daha ekonomik hem daha sağlıklı’ 
 
Dilan Canözer, geçen kış pandeminin çok büyük zorluklarını yaşadıklarını dile getirerek, “Fiyatlar çok arttı, durumu olan, gücü olan alışverişini yine yaptı ama durumu olmayan, işten çıkarılan, hiç işi olmayan binlerce insan vardı. Zaten evine ekmek götüremeyen çoğu kişi pandemide bunun zorluğunu 3 kat fazla yaşadı. Önümüzde bizi nasıl bir dönem bekliyor bilmiyoruz. Geçen kış yaptıklarımın faydası çok oldu. En azından daha az markete gitmek zorunda kaldım ve sağlığımı da riske atmamış oldum. Geçen kış bir torba patlıcan köz yaptıysam bu kış için 2 torba yapıyorum” diyor. 
 
Dilan, kış aylarında fiyatlar artacağı için de hazırlıklı olunması gerektiğini belirtiyor. 
 
‘Kurutmalıkları komşularımıza da veriyoruz’
 
Aynur Özbaşı, kış hazırlıklarının kendilerini ekonomik anlamda rahatlattığını söylüyor ve ekliyor: “Üstelik pratik ve lezzetli oluyor. Hazırladığımız kurutmalıkları kışın komşularımıza da veriyoruz. Bu da aramızdaki dayanışmayı güçlendiriyor. Ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi oluyor. Çünkü kışa doğru sebzelerin tadı da bozuluyor.” 
 
‘Geleneksel bir hazırlık’ 
 
Güler Turhan ise hazırlıkların geleneksel bir hal aldığını kaydediyor. Güler, “Komşularla beraber bir araya gelerek hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu da aramızdaki dayanışmayı daha da güçlendiriyor. Ne kadar zahmetli olursa olsun kışın bunları yemenin keyfi de rahatlığı da başka oluyor. Hem daha sağlıklı hem ekonomik olarak da işimize yarıyor” şeklinde konuşuyor.