‘Erkek yapar devlet korur mantığı devrede'

  • 09:06 27 Ağustos 2020
  • Güncel
VAN - İpek Er’e tecavüz ederek intihara sürükleyen uzman çavuş Musa Orhan’ın tahliye edilmesine tepki gösteren Star Kadın Derneği üyesi Meryama Aslan, “Bu ‘erkek yapar devlet korur’ mantığıdır. Devlet kimi neyden koruyor?” diye sordu. 
 
İpek Er’e tecavüz ederek, intihara sürüklenmesini ve ardından yaşamını yitirmesine sebep olan uzman çavuş Musa Orhan, kamuoyu baskısıyla “nitelikli cinsel saldırı” suçuyla tutuklanırken, dün cezaevinden tahliye edildi. Tepkiler ise sürüyor. 
 
Star Kadın Derneği kurucu üyesi Meryama Aslan, Musa Orhan’ın tahliyesinin yeni suçlara zemin oluşturacağını belirterek, derhal tutuklanması gerektiğini söyledi. 
 
‘Devlet görevlisi olmasının verdiği bir rahatlık var’
 
Son zamanlarda bölgede asker ya da polis tarafından sıklıkla tecavüz suçu işlendiğini belirten Meryama, “İpek Er’e tecavüz eden Musa Orhan’ın tutuklanmaması ve uzman çavuş olması devletin ‘erkek yapar devlet korur’ mantığının yansıması aslında. Musa Orhan bir uzman çavuş ve görevinin getirdiği bir rahatlık var. ‘Ben yaparım devlet arkamda’ mantığı hakim bir erkek. İpek’in bıraktığı mektupta failin bunu ilk kez yapmadığı ortaya çıkıyor” dedi. 
 
‘Erkek ağırlıklı bir devlet sistemi var’
 
Kadınların her an her yerde taciz ve tecavüze maruz kaldığını dile getiren Meryama, kadına yönelik suç işleyen hiçbir erkeğin hak ettiği cezayı almadığını vurguladı.  Meryama, “Devlet neyi koruyor? Kimi koruyor, kime karşı koruyor?  Kadını bu kadar göz ardı ederken erkeği neden bu kadar koruyor? Erkek ağırlıklı bir devlet olduğu için kurban edilen kadın oluyor.  Failler tutuklanmadığı için kadınlara yönelik suçların devam ettiğini ve kat kat artığını görmekteyiz. Yaptıklarının yanına kar kalmasını istemiyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
‘Failin tahliyesi başka suçlara zemin oluşturacak’ 
 
Musa Orhan’ın tahliye edilmesinin başka suçlara zemin oluşturacağını belirten Meryama, failin suçunun sabit olduğunu, yargının gerekli cezayı vermesi gerektiğini vurguladı. Musa Orhan’ın tahliye edilmesini kabul etmediklerini söyleyen Meryama, “Kadınalar olarak hiçbir annenin feryadını duymak, kadınların ölümle karşı karşıya kalmasını, istismar edilmesini istemiyoruz. Bütün kadınları savunacağız. Bütün kadın derneklerini, aktivistleri, her türlü şiddete karşı eylemselliğe geçmeye davet ediyoruz. Musa Orhan’ın derhal tutuklanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.