Diyarbakır 1 Eylül’e hazırlanıyor: Taleplerimizi haykıralım

  • 09:06 28 Ağustos 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, 1 Eylül Dünya Barış Günü için halkı alanlara çağırarak, “Her alanda barışa olan özlemimizi, dileğimizi, talebimizi haykıralım” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri kapsamında Diyarbakır’da “barış zinciri” eylemi gerçekleştirerek, 4 gün sürecek eylem ve etkinlikler düzenleyecek. Dağkapı’dan Urfakapı’ya kadar oluşturulacak olan “Barış Zinciri” eylemine HDP’li vekiller, yöneticiler ve bölgede bulunan siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum örgütleri katılacak. Öte yandan Diyarbakır’ın 17 ilçesinde esnaf ve halk ziyaretleri düzenlenecek.
 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, 1 Eylül Dünya Barış Günü için tüm halkları barışı savunmaları için alanlara çağırdı. 
 
‘Tecride karşı özgürlük, savaşa karşı barış’
 
HDP’nin Haziran ayında başlattığı kampanya dahilinde “Tecride karşı özgürlük, savaşa karşı barış” şiarıyla düzenledikleri eylem ve etkinlikleri değerlendiren Hülya, kampanyanın Türkiye’nin ve bölgenin dört bir yanında ses getirdiği ifade etti. Kampanyanın halk nezdinde sahiplendiğine işaret eden Hülya, halkın demokrasi, barış ve birlik istediğini vurguladı. Hülya, “Amed’te ayın 28’inden itibaren milletvekili arkadaşlarımızla 17 ilçede esnaf ziyareti, kahve toplantıları, halk toplantıları yapacağız. Etkinlik ve ziyaretlerimizde pandemi kurallarına da uyacağız” dedi. 
 
‘İnsan zinciri oluşturmaya karar verdik’
 
1 Eylül günü etkinliklerinin her yıl Diyarbakır’da büyük bir katılımla gerçekleştiğini söyleyen Hülya, pandemiden kaynaklı büyük mitingler düzenlenemeyeceğini, bundan kaynaklı da insan zinciri oluşturmayı kararlaştırdıklarını kaydetti. Hülya, “Bölge halkının, Kürt halkının, Türkiye halklarının barışa olan özlemini haykırmak için 1 Eylül bir vesiledir. ‘İnsan zinciri’ oluşturmaya karar verdik. İnsan zinciri içinde gerekli yerlere başvuruda bulunduk. Biz halkımızla beraber bu yıl da alanlarda barışı haykıracağız ve taleplerimizi dile getireceğiz” sözlerine yer verdi. 
 
‘Alanlarda olacağız’
 
Son olarak Hülya Diyarbakır halkına çağrıda bulunarak, “1 Eylül’de de barışı daha fazla haykırabilmek için elimizde bulunan argümanları kullanarak 1 Eylül’de alanlarda olacağız. Bunu insan zinciri şeklinde planladık. Her alanda barışa olan özlemimizi, dileğimizi, talebimizi yüksek sesle haykırmak için alanda olacağız. Amed halkını kadınıyla, genciyle çalışmaları takip etmelerini ve güç vermelerini bekliyoruz” diye konuştu.