‘Cezasızlık politikası katliamların önünü açıyor’

  • 14:04 28 Ağustos 2020
  • Güncel
MARDİN - Mardin’de TJA öncülüğünde basın açıklaması yapan kadınlar, tecavüz ettiği İpek Er'in yaşamını yitirmesine neden olan failz uzman çavuş Musa Orhan'ın serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Kadınlar, failin bir an önce tutuklanmasını istedi. 
 
Mardin’de Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde kadınlar Batman’da İpek Er’e tecavüz ettikten sonra tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan Musa Orhan’ın yeniden tutuklanması talebiyle basın açıklaması yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamada kadınlar “İstismara, infaza ve kayyıma karşı biz varız kadın mücadelesi her yerde” yazılı bir pankart ile dün açlık grevinde yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’in fotoğrafı taşıdı. 
 
‘Ebru ülkedeki adaletin göstergesidir’ 
 
Açıklamayı kadınlar adına TJA aktivisti Eylem Amak okudu. Açıklamaya ilk olarak yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik’e değinerek başlayan Eylem, Ebru’nun AKP iktidarının ölüm politikası sonucu yaşamını yitirdiğini ifade etti. Yargılandıkları ilk duruşmada tahliye edilen ancak iktidarın baskısıyla tekrar tutuklanan Ebru ve Aytaç’ın yaşaması için saatlerin değil saniyelerin kritik olduğu bir aşamada olduğunu bugüne kadar defalarca haykırdıklarını söyleyen Eylem, “Adil yargılanma hakkı için ölüm orucuna giren Ebru’nun sesi milyonların adalet sesiydi. Ebru ayrıcalık değil, bütün yurttaşların sahip olması gereken adil yargılanma hakkını istedi. Hükümetin duyarsızlığı sonucu yaşanan bu ölüm, ülkede can çekişen adaletin ibretlik vesikası olarak tarihe geçti” dedi. 
 
'Musa Orhan'ın serbest bırakılmasını kınıyoruz'
 
Ebru ile birlikte adalet arayan bir diğer kadın olan İpek Er’in de bu yolda bedenini ortaya koyduğunu dile getiren Eylem, Musa Orhan’ın serbest bırakılmasını kınadıklarını söyledi. Eylem, “İpek Er’in bedeni ile anlatmaya çalıştığı şey, peşine düştüğü şey adaletti ama ne yazık ki Türkiye’de adaletten bahsetmek artık mümkün değil. Musa Orhan 'İstediğin yere şikayet et bana bir şey olmaz' demişti ve gerçekten de söylediği doğru çıktı. İpek Er’in acılı annesinin söylediği gibi 'Musa Orhan, devlete ve belindeki silaha güvendi.' Devlet ve iktidar tecavüzcüleri ve kadın katillerini himaye etmeye devam ediyor. Cezasızlık politikası ile katliamların önünü açıyor. Bu tahliye yeni cinsel saldırıları teşvik eder. Bunun vebali de Musa Orhan’ı salıveren hakimlerdedir, yargı mensuplarındadır, iktidardadır. Cinsel saldırıda bulunan, şiddet uygulayan, hukuksuzluk yapan, yasaları çiğneyen kamu görevlisi ise devlet ve iktidar onları himaye ediyor ve bu kişileri toplumun içine geri gönderiyorlar. Musa Orhan’ın serbest bırakılmasını kınıyoruz. Bunun peşini bırakmayacağımızı bir kez daha vurguluyoruz” diye konuştu. 
 
Açıklama, “Jin jiyan azadi” ve “ Musa Orhan tutuklansın” sloganları eşliğinde sona erdi.