‘Ebru’nun ölümü Türkiye yargısı için utanç’

  • 14:51 28 Ağustos 2020
  • Güncel
İSTANBUL- İstanbul Barosu önünde yapılan anmada konuşan Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu, Ebru’nun yaşamını yitirmesi Türkiye yargısında bir utanç olarak tarihe geçeceğini belirtti.
 
“Adil yargılanma” talebiyle girdiği ölüm orucunun 238’nci gününde yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik için İstanbul Barosu’nun Taksim’de bulunan binası önünde anma düzenledi. Anmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri ile yüzlerce avukat cübbeleriyle katıldı. Anma programı Ebru için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Anmada sık sık “Ebru Timtik ölümsüzdür”, “Biz kazanacağız” ve “Devrimci avukatlar onurumuzdur” sloganları atıldı. 
 
‘Adil yargılanma lütuf değil’
 
Baro Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu, hazırlanan basın metnini okudu.  Ebru’nun ölmediğini dile getiren Nazan,adil yargılanma hakkı talep eden bir avukatın bu uğurda öldüğünü ifade etti. Nazan, “Günlerce yaptığı mücadelenin yetkililer tarafından görmezden gelinmesi, bu ülkenin yargı tarihine bir ‘utanç’ olarak yazılacaktır. ÇHD Davasında adil yargılanma hakkı ihlal edilmiştir. Adil Yargılanma hakkının bir lütuf değil, hak olduğunu defalarca ifade eden bir kurum olarak, bu ölüm karşısında şimdi ‘yaşam hakkına’ yönelik bir ihlalin de tanıklığını yapıyoruz” dedi.  
 
‘Mücadelemize bayrak olacak’ 
 
Nazan , devletin topkeyun duyarsızlığının izah edilebilecek hiçbir makul nedeni olmadığını ifade ederek, “Onun için bu ölüm, yargı tarihi için bir utanç olarak tescil edilecektir. Ama bu ölüm, bütün avukatları bu hukuk anlayışıyla mücadele için daha bir bilinçli kılacaktır. O’na rahmet dilerken, gidişinin adil olmadığını biliyoruz. Bu nedenle uğruna ölüme gittiği adil yargılanma hakkının savunucusu olacağımıza söz veriyoruz. O’nu uğurlarken, yaşatamadığımız için taşıdığımız duyguları, mücadelemize bayrak yapacağız. Ebru Timtik yaşayacak” diye konuştu. 
 
‘Aytaç’ı yaşatalım’
 
ÇHD İkinci Başkanı Ümit Büyükdağ, Ebru’nun taleplerinin haklı olduğunu, adaletsiz bir sistem içerisinde yaşamını yitirdiğini belirterek, “Devletin el birliğiyle Ebru’yu öldürdü” dedi. “Bizler de Ebru’yu yaşatmadık” diyen Ümit, “Ebru’yu yaşatamadık ama Aytaç için çok geç değil. Aytaç’ı yaşatmak için hep birlikte mücadele edelim. Ebru’yu anlatmak benim için çok zor. Hepimizin başı sağ olsun” diye ifade etti.  
 
Ardından konuşan Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Eşbaşkanı Ayşe Acinikli,  Ebru'nun ölümü hukukun geldiği noktayı gösterdiğini ifade etti. Sürecin başından beri yaşanan hukuksuzluk karşısında verilen mücadeleyi anlatmaya hiçbir sözün yeterli olmayacağını dile getiren Ayşe ,bütün dünyanın Ebru’nun sesini duyduğunu ancak Türkiye yargı sistemi ve hükümetinin duymak istemediğini vurguladı. 
 
 Aytaç Ünsal’ın mesajı
 
Daha sonra ölüm orucunca olan Aytaç Ünsal’ın göndermiş olduğu mesajını avukat Ebru Akyol paylaştı. Ebru’nun paylaştığı mesaj şöyle: “Canım avukatım, meslektaşım, ablam, adalet yoldaşım. Göz göre göre öldürdüler seni. Adalet isteyen halkını savunmak için mücadele eden bir avukatı göz göre göre öldürdüler. Ama doğuyorsun sen şimdi halkın yüreğinde, halk savaşçısı ve adalet savaşçısı olarak yüreklerde, beyinlerde doğuyorsun. Var mı dünyada bir örneği adalet için ömrünü veren bir avukat. İçin rahat olsun canım ablam. Şimdi senin öfkenle çok daha güçlü direneceğiz. Ve alacağız haklarımızı. Senin için alacağız.” 
 
Açıklamaların ardından kitle alkış ve zılgıtlarla cenazenin bulunduğu Gazi Cemevi’ne geçti.