Kadınlar 1 Eylül’de şiddete ve tecride karşı sesini yükseltecek

  • 09:02 29 Ağustos 2020
  • Güncel
VAN/MUŞ - Kadınlar bu yıl, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin son bulması için ve kadına yönelik şiddete karşı seslerini yükseltecek. 
 
1 Eylül Dünya Barış Günü yaklaşırken, Van ve Muş’ta mikrofon uzattığımız kadınlar, barış taleplerini dile getirdi. Barış için öncelikli koşulun PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve görüşmelerin yapılması olduğunu belirten kadınlar, aynı zamanda kadına yönelik taciz, tecavüz ve şiddetin son bulmasını istiyor.
 
‘Sadece zulüm ve ölüm var’ 
 
Ayten Kahraman, Kürt kadınları olarak yıllardır dillerinden sadece “barış” sözcüğünün döküldüğünü ancak hiçbir adımın atılmadığını belirterek, “Ülkede barış yok. Sadece zulüm, ölüm, tutuklama olayları yaşanıyor. Tüm halkların birlikteliğini ve barışı talep ediyoruz. Sadece bu ülkede değil dünyanın her yerinde savaşların sona ermesini istiyoruz" sözlerini kullandı. 
 
‘Barış sağlanmadan kimse evinde rahat olamaz’ 
 
Ölümlerin artık bitmesini isteyen Zübeyde Turunç ise “Daha ne kadar devam edecek bu zulüm ve kin? Ben kendimi bildim bileli biz Kürt halkı hep barış istedik. Ama hiçbir zaman karşılık bulamadık. Sadece barıştan yanayız. İnsanları topraklarından göç ettirdiler, üstüne de kentlerde baskıları devam ettirdiler. Kimse barış gelmeden evinde huzurlu uyuyamaz” dedi. 
 
‘Tecridi kırmak için mücadelemizi yükselteceğiz’
 
“Biz kadınlar olarak, tecavüz ve katliamların olmadığı bir dünya diliyoruz” diyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malazgirt İlçe Eşbaşkanı Fatma Özkan da şöyle konuştu: “1 Eylül’de hem kadın olarak hem de bir Kürt olarak İmralı’da Abdullah Öcalan’a yönelik devam eden tecridin kaldırılmasını talep ediyoruz. Hem o tecridi kaldırmak için hem de cezaevinde siyasi tutsaklara dayatılan hak ihlallerine karşı başkaldırmalıyız. Bunun için de topyekûn mücadele etmeliyiz.” 
 
HDP Malazgirt ilçe yöneticisi Sema Tekin de, “Barış Abdullah Öcalan’ın olduğu masadan çıkacaktır” diye konuştu.