‘Biz yaşadık çocuklarımız yaşamayacak’

  • 09:01 30 Ağustos 2020
  • Yaşam
Şehriban Abi
 
VAN - Çocuk yaşta evlendirilen ve sistematik şiddete maruz bırakılan Altun Şimşek, “Artık kadınlar sesini yükseltiyor. Biz yaşadık çocuklarımız yaşamasın. Çocuk yaşta evliliklere, şiddete izin vermeyin” diye sesleniyor. 
 
Eril zihniyetin ve toplumsal cinsiyet rollerinin dayatmaları nedeniyle “evlilik” adı altında istismara maruz bırakılan çocuklar aynı zamanda sistematik şiddetle de karşı karşıya kalıyor. Çocuk yaşında “berdel” usulüyle evlendirilen Altun Şimşek (75), yıllarca sistematik şiddete maruz kalan kadınlardan sadece biri. Altun, kendi yaşadıklarını başka kadınların yaşamasını istemiyor ve “Çocukların evlendirilmesine izin vermeyin” diyor. 
 
Van’ın Başkale ilçesine bağlı Albayrak köyünde yaşayan Altun, çocukken birçok işin omuzlarına yüklendiğini belirterek, “Zaten ailemizin gözünde biz çocuk değildik. Her türlü zorlukla karşı karşıya kaldık. Bunun için çocuklarımızın yaşamaması için mücadele etmeliyiz” diyor. 
 
‘Her günüm cehennem gibi geçti’
 
“Onların gözünde çoktan büyümüştük” diyen Altun, yemek pişirmek, ev işleri yapmanın ağırlığı altında ezilirken bir de evlendiriliyor. Evlendirildikten sonra da sürekli şiddete maruz kalan Altun, “O günleri unutmam. ‘Neden’ diye sadece kendime sorabiliyordum. Küçük bir çocuk olmama rağmen her gün ayaktaydım her günüm cehennem gibi geçti” diye anlatıyor. 
 
‘Ses çıkaramıyorduk’ 
 
Ailesi dahi yaşadıklarını kimseyle paylaşamayan Altun, “Bu yaşımda bile her işe koyuluyorum. Yaşadığım her şeyin izini taşıyorum. Vücudum yorgun düştü. Şimdiki aklım olsaydı evlenmemek için elimden geleni yapardım ancak dönemin koşulları el vermiyordu. Bir erkek asla bir kadının yaşamını sürdürmesi için bir ihtiyaç değildir. Herkes evlenmeli diye bir şart yok. Kadınlar tek başına çok daha mutlu. Artık kadınlar seslerini yükseltiyor, haklarını arıyor. Çocukların evlendirilmesine, şiddete izin vermeyelim” diyor.